DEVLET-MÜTEAHHİT-TAŞERON, ilişkisi…

20-05-2018 1678 Yorum yok. Yorum Ekle

Özgürlük, Demokrasi, Adalet ve Hukuk, Eğitim, Ekonomi, Sağlık, Sosyal hayat ve spor.

Gelişmiş ve gelişmekte olan Ülkelerin ilkeleri ve hepsi de insana dayalı, insanlarla hayata geçen, mutlu ve huzurlu yaşamın Mihenk taşları.

Yok yok, birileri gibi hepsine değinme ukalalığı göstermeyeceğim. Haddimi biliyorum. Hatta nüfusu bizim şehir nüfuslarını bulmayan İskandinav ülkelerini de örnek vermeyeceğim.

Özgürlük ve Demokrasi, her canlının olmazsa olmazı. Bu net. Ama hayatın diğer alanlarında ‘’huzur’’ için EĞİTİM ama gerçek ve iyi eğitim şart.

Ekonomi yolunda değilse, insanlar geçim sıkıntısı çekiyorlarsa, hatta, Adalet mekanizması yavaş, hızlı ve adaletli değilse, insanların yüzü gülmez ve böyle ortamlar hiç güven vermez.

Daha yakın tarihte, bir genç haykırmıştı, BİZ KENDİMİZE KİMİ ÖRNEK ALACAĞIZ…  diye...

Ülkem her alanda akla hayale gelmeyecek olaylar yaşıyor ki şaşırıp kalakalmamak elde değil. Hemen her şey suiistimal ediliyor. Ama buna, en üst düzey kanun yapıcı insanlarımızın kararları ve orada bıraktıkları boşluklar sebep olmaktadır.

Dedim ya ukalalık yok, bildiğim konuyu işleyeceğim diye, öyleyse mesele, malumunuz olduğu gibi son 20 yılın Ekonomik lokomotifi Ülkemizde İNŞAAT sektörü. Bireysel yapıların yanı sıra Kentsel dönüşüm, yeniden yapılandırmalar ve güçlendirilen binalar. En sağlıklı ticaret otokontrolü sağlıklı yapılan ticarettir.

Ülkemiz, sermayesi iş gücü olan veya borç batağında olan işverenlerle dolup taşıyor. Zaten altyapımızda gösteriş ve abartı var. Sağlıklı büyümeyi bilmiyoruz.

Büyürken, kurumsallaşmak yerine bireyselleşmeyi ve tek adamlığı benimseyince ayakta kalmak mümkün olamıyor. Bir kere sendeledin mi gittin… Tüm krediler, kapılar, imkânlar, (Devlet kapısında da)bitiveriyor.

GELELİM, İHALE KURUMU-MÜTEAHHİT-ALT TAŞERON meselesine;

2000’li yıllardan sonra, Devlet eski kamu binalarının bir kısmını ‘’Güçlendirme kapsamında, birçoğunu da tamamen yeni arazilerde yeni baştan yapmakla ilgili açtığı ihalelerle parmakla sayılacak sayıda Müteahhitlere vermiş ve de vermektedir.”

Yine ne yazık ki bunların hiçbiri Koç-Doğuş-Sabancı vb. gibi kurumsal firmalar değillerdir. Ve yine Devlet ihale verdiği firma şantiyelerine profesyonel Denetleyici firma atamaktadır. Hafriyattan, su basmanlarına, kazıklı inşaat ve de beton-duvar bitimi ardından ince işler ve iç tefrişatın tamamı ile ilgili işler için onlarca branş, yüzlerce eleman gerekmektedir.

Pek tabii ki ihaleyi alan Müteahhit, kendisine en uygun fiyatla yukarıda bahsettiğim kalemlerdeki işler için, Alt taşeron arar ve bulur. Zira ihale sözleşmesi kendisine bu hakkı vermektedir.

Bunu ihaleyi açan Kurum ve Yetkililer biliyorlardır elbette, verdikleri işi, en yüksek kalitede ve en kısa zamanda teslim almak haklarıdır.

Zira her iş bitiminde yapılan ‘’HAKEDİŞ’’ Bedelini müteahhidin hesabına nakden yatırmaktadır. Buraya kadar her şey normal. Eksik olan şu, ihale kurumu, şantiyede ücreti mukabil görevlendirdiği ‘’Denetim‘’ firmasına sadece, betonun kalitesi, demirin kalınlığı, alüminyumun et kalınlığı, ahşabın, suntanın, medflam, vs. vs sorup o raporlarla yetinmemeli.

Zira o işleri, hesabına nakit parayı alıp, imalat ve uygulamaları yapan alt taşeronlara 90-120 gün sonraya çekler veren Müteahhit yapmamaktadır. Denetim firması, o şantiyelerde, imalat ve uygulama yapan firmaların, yaptıkları işlerin karşılığında paralarını alıp alamadığını da Rapor etmeliler.

Bu durumdan mustarip olup iflas eden, mağdur olan firmalar var. Bunlara sebep olan müteahhitler ‘’iflas erteleme’ ’zırhına girip kurtulurken, alt taşeronlar alacaklarının tahsili için açtıkları davaları dahi yürütememektedirler. Kaldı ki erteleme talep eden firmaların, nerede ne iş yaptıkları ve kimlerle çalışıp işler yaptırdıklarını araştırıp, huzurda mutabakat beyanları sonunda bu talebe müspet, menfi yanıt vermelidir.

Yani, ihale açan Kurumlar, kendi ülke esnafının kepenk kapatmasına, ekonomisinin sallanmasına seyirci kalmamalıdır. Yoksa binlerce işçi, yüzlerce firma ve alacaklarını tahsil edemeyen, kurum, kuruluşlar ve şahıslar da mağdurlar sınıfından çıkamayacaklardır.

Hal böyle olunca da işsizlik, enflasyon ve faizle mücadele gücü, zaman zaman kaba güce, kanunsuzluğa kadar gidebiliyor.

Güven ortamının olmadığı yerde ’’SU’’ bile içilmez oluyor. Her türlü musibetin, ahlaksızlığın sebebi, Ekonomik çöküntüdür.

Bu sebeple ‘’OTOKONTROLÜ’’ Adaletli insanlarla Bulursak… !!! yaptırmalıyız.                                                                                                   Benden, Kamuoyu ve yetkililere, hatırlatma ve öneri olarak alınmasını diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Ozan Derviş

Kalkınma Projeleri Yaşam Mücadelesinin Önüne Geçmemeli

27-01-2020 Yorum yok. 3304
Neyir Erkan Şişman

Geri Dönüşüm / Yeni İş Alanı

27-01-2020 Yorum yok. 2430
Tuncay Ünde

Büyüklere Masallar!

27-01-2020 Yorum yok. 2513
Hacı Arıcı

İHANET

27-01-2020 Yorum yok. 1559
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Haydut Devletler

27-01-2020 Yorum yok. 2317
Yaprak Akın

BİZLER VE TEKNOLOJİ

27-01-2020 Yorum yok. 2383
Osman Topuz

Sormayın Ne Olur...

27-01-2020 Yorum yok. 2510
Cüneyt Pulant

GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE

27-01-2020 Yorum yok. 3033
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SOKAK OYUNLARI…

27-01-2020 Yorum yok. 2820
Asiye Çakır

KAFAMDA DELİ SORULAR…

27-01-2020 Yorum yok. 3319
Makbule İnaç

Ben Bir TEGV'liyim,

25-11-2019 Yorum yok. 3594

KUTSAL ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ

25-11-2019 Yorum yok. 3012
Çiğdem Topatan

Kyzikos...

28-10-2019 Yorum yok. 1191
Bilal Karabacak

Beykoz’da etkinlikler arka arkaya gerçekleşiyor

28-10-2019 Yorum yok. 3013
Zeynep Küçük

Spor ve Çocuk

05-08-2019 Yorum yok. 3883