LİDER OLMAK aslında LİDER OLMAK’tan öte…

20-05-2018 1073 Yorum yok. Yorum Ekle

Derler ya hani tozlu raflardaki kitaplarda neler var neler belleğimizle buluşmayı bekleyen.

Birde o tozlu raftan inmeyi bekleyen kitaplar gibi tozlu belleklere sıkışmış hayatın içinde yerini almayı hak eden insana dair ilkeler.

Şimdi elimde okuduğum bir kitaptan bahsetmek istiyorum size. Adı “Tarihi Değiştiren Liderler”

Açıkçası öyle çokta hedefleyerek almadım, kitapçının tozlu raflarından, ancak bir çekim gücü vardı elbet. Okudukça satırlarını daha bir sardı.  Neydi bu liderlik. Bir yeri yönetmek mi? Ya da bir topluluğun başına geçmek mi? Çok konuşulmak mı, çok sevilmek mi ya da çok korkulmak mı?  Yoksa sözlük tanımına mı baksak. Nasıl olmalı lider; hırslı, inatçı, kararlı, cesur, özverili, otoriter, diktatör  evet belki de hepsi mi ve daha fazlası mı. Peki tarihi değiştirmek nasıl olurdu? İçinde acı, içinde kan, içinde savaş ,kaybolan hayatlar, yiten umutlar olmalımıydı illede.

Ne yazık ki şöyle bir bakınca yüzyıllar boyu savaş var iktidar mücadelesinin yanında birde; insanlığın çektiği acılar var. Bu kitapta Büyük İskender ‘derle Balkanların ortasından  kalkıp doğuda Hindukuş dağlarına kadar imparatorluğuna katan ama beraberinde  kılıç salladığı coğrafyaların gelenek ve kültürlerine saygı gösteren akıllı bir liderle yüzleşirken; diğer yanda Acımasız bir asker, Asya’yı ve Avrupa‘yı kanatları altına alan İmparatorluğu ile kan, korku, yıkımlarıyla ün salan Cengizhan’la ; bir yandan da Sadakatin en önemli meziyeti olduğunu, kendisine sadık olanlara daima sadık kaldığı gerçeğiyle karşılaşıyorsunuz . Hatta onun sihiri  “Sadakat ve Birlik duygusuydu”  diye altını çiziyor yazar.

Liderler vardır ülkelerinin yenilenmesi için reformlar  yapan,  Liderler vardır tarihi değiştiren. İlerleyen yazılarımda  o koca liderlere bakalım birlikte; Fatih’in, Kanuni’nin, Hitler’in, Gorbaçov ve Lenin‘in, Demir Leydi’nin, Hindistan’ı bağımsızlığa taşıyan  Gandhi’in, Castro ve Che‘in  çağlarında tarihin sayfalarında dolaşalım. Ne dersiniz. Benim kadar ilginizi çektiğini şimdiden hissettim sanki…

Günümüze geldiğimizde uzaklara değil yanı başımıza baktığımda yine bir güçler dengesi yine bir iktidar mücadelesi hızla devam ediyor. Yine bir seçim arifesindeyiz. Hem de bu defa ülkem yeni bir sisteme yol alıyor.  Sonuçları göreceğimiz ya da göremeyeceğimiz kadar uzak olabilir;  tarihe dair derin izler bırakacak belki de. Sadece görmek lazım artık kılıç kalkanın yerini teknoloji aldı, etik değerler, ilkesellik göz ardı edilemez, iletişim çağındayız hani birde.  Beynin sol yanını da unutmadan sağ yanıyla beraber kullanan bir genç bakış var.

Geçtiğimiz günlerde beni ve birçoklarını hem sevindiren hem de belki de şaşırtan bir tanıklığımız oldu.  Bir partinin genel başkanı çıkıyor, partisinin Cumhurbaşkanı adayı olarak süreç içinde karşısına iki kez kurultayda genel başkan adayı olarak kendi koltuğuna aday olmuş, her türlü örgüt içi muhalefeti yapmış bir yoldaşını aday gösteriyor. Onun yerinde başkası olsa bırakın aday yapmayı siyaset sahnesinden nasıl silerim mücadelesini vermesi içten bile değilken üstelik. Eeee olmaz değil hem tarih sahnesinde hem liderlik özelliklerinde çokta örneği var. Krallar kardeşlerini öldürmediler mi tahtları  için.

Hadi isimde verelim, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu özleneni yapmadı mı sizce de…


Ozan Derviş

GÜLE GÜLE KOCA ÇINAR

02-03-2019 Yorum yok. 1362
Neyir Erkan Şişman

Buyurun Er Meydanına

02-03-2019 Yorum yok. 677
Hacı Arıcı

HER GEÇEN GÜN YALNIZLAŞIYORUZ

02-03-2019 Yorum yok. 629
Zeynep Küçük

Gel De İçme!!!

02-03-2019 Yorum yok. 818
Ergin Tüfekçi

Sevgili Beykoz

02-03-2019 Yorum yok. 769
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Ömrünü Beykoz’a Adayan İnsan…

02-03-2019 Yorum yok. 836
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

KOÇ’UN ÖĞRENME YILI…

02-03-2019 Yorum yok. 664
Çiğdem Topatan

SPORUN İNSAN GELİŞİMİNE ETKİSİ NEDİR?

02-03-2019 Yorum yok. 630
Yaprak Akın

Ne Zordur! Konut Almak!

02-03-2019 Yorum yok. 488
Asiye Çakır

ÖYLESİNE BİR DÜNYA...

02-03-2019 Yorum yok. 1063
Makbule İnaç

Baktığını Görmek

30-01-2019 Yorum yok. 962

TÜRK CAM SANATI VE BEYKOZ İŞLERİ

30-01-2019 Yorum yok. 821
Bilal Karabacak

BEYKOZ ANADOLU’DUR…

21-11-2018 Yorum yok. 2480