OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 2395 Yorum yok. Yorum Ekle

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

24 Haziran’da Türkiye Cumhuriyeti  seçmeni çok önemli bir seçim için sandık başına gidecek. Hem Cumhurbaşkanı’nı seçecek hem de parlamentoyu oluşturacak Milletvekillerini. İlk defa referandumla kabul edilen yeni bir sistem yürürlüğe girecek.

Tamda seçim öncesi “Nasıl oy kullanacağım” konusunda teknik olarak birkaç hususa değinmekte fayda var düşüncesindeyim. Bu seçimde Seçmen olarak sandığa gittiğimiz de  karşılaşacağımız  oy pusulalarından tutunda, oy verme  sisteminde, oyların nasıl partilere dağıtılacağına kadar yeni bir çok uygulama gündemde ;

- İTTİFAK devreye giriyor

- SEYYAR SANDIK uygulaması var

- MÜHÜRSÜZ oy pusulası kavramı var

- Seçmenin kolluk kuvveti çağırma yetkisi var

- İTTİFAK oylarının partilere dağılımı var

24 Haziran günü öncelikle her seçimde olduğu gibi TC numaramız yazılı kimliğimizle seçmen olarak kayıtlı olduğumuz sandıkların bulunduğu okullarda 08.00 ile 17.00 arasında olacağız. Ha kimliğimizde TC yazılı değilse o zaman muhtardan seçmen kâğıdımızı ya da nüfus müdürlüğünden, nüfus kaydımızı da yanımıza almamız şart.

İki oy pusulası, bir zarf ve Evet ya da Tercih yazılı mühür bize Sandık kurulu tarafından verilecek öncelikle 1.si Cumhurbaşkanı seçimi için bütün adayların resimleri ve isimleri yazılı pusulada seçeceğimiz adayın altındaki yuvarlak kısma mühürü basmak oyumuzu geçerli yapacak. Burada dikkat edeceğimiz başkaca bir yere mühür basmamak ve hiçbir işaret koymamak.

2.si Milletvekili seçimi yazılı pusula. İşte burada İTTİFAK karşımıza çıkıyor. Bu seçimde Cumhur İttifakı ve Millet ittifakı var. Bu ittifaka giren partiler pusulada yan yanalar ve birlikte bir büyük çerçeve içine alınarak üzerlerinde ait oldukları ittifaklar yazılı. Ve yine pusulada seçime giren diğer partilere ait ve bağımsız adaylara ait kutucuklar da var.

Peki, oyumuzu nasıl atacağız. İşte bu nokta önemli

1- Öngördüğümüz partiye atacaksak partimizin amblemi ve ismi yazılı kutucuğun altındaki yuvarlağa mühür basmamız yeterli . Oyumuz PARTİYE GEÇERLİ sayılacaktır.

2- Oyumuzu İttifaka çerçevesi içinde atacaksak;

a)İttifaka ait büyük çerçeve içinde bir partiye mühür basarsak oyumuz o PARTİYE GEÇERLİ oy sayılır.

b)İttifaka ait büyük çerçeve içinde herhangi bir BOŞLUĞA mühür basarsak İTTİFAKA GEÇERLİ oy olarak sayılıyor.

c)İttifaka ait büyük çerçeve içinde birden çok parti kutucuğuna mühür basarsak İTTİFAKA GEÇERLİ oy olur.

d) Dikkat… Oyumuzu ittifak içinde bir PARTİYE ve beraberinde aynı alanda BOŞLUK bir yere mühür basmamız halinde oyumuz bu defa o PARTİYE GEÇERLİ oy sayılıyor.

Tüm bunların dışında hem ittifak içinde hem dışında bir partiye çoklu mühür basmak, herhangi bir belirleyici işaret yada parmak izi basmak oyumuzu elbette GEÇERSİZ kılacaktır.

Sonrasında mühür bastığımız iki pusulayı tek zarfa koyup sandığa atmak, seçmen listesin imzalamak. Bu seçimde gelen Seyyar Sandık uygulaması yaşlı ve hasta olan dışarı çıkamayan vatandaşlarımızın önceden bildirmeleriyle oluşturulan Sandık Kurulları seçim günü evlerine gidiyor. Seçmene yine oyu kapalı bir alan oluşturularak ve gizli oy verme yöntemiyle kullandırılacak.  Asla müdahale edilmeyecek.

Mühürsüz oy pusulası da geçen seçimlerde çokça tartışıldı Burada yine YSK filigranı ve mührü elbette olacak. Ancak yeni sistem sandık kurulları sandık mührünü bir şekilde ihmal ya da unutma gibi hallerde vurmamışsa bu oyların geçersiz sayılmasıyla vatandaşın oy verme hakkını ihlal etmemeye dayandırılıyor. Önerimiz 7 kişilik kurulların bu mühürleri basması ve tutanak defterlerine bunu kayıt etmeleridir. EĞER şaibesiz ve gerçekten hak ihlali olmayan demokratik bir seçim istiyorsak derim gönlümden geçen olarak. İTTİFAK oyları sayımdan sonra partilere aldıkları oy oranında hesaplanarak dağıtılacak. Ve milletvekilleri sayıları belirlenecek. İttifakla farklı olarak; İttifaka giren parti % 10 seçim barajına takılmayacak, ittifaka giren partilerin toplam oyu barajı geçtiyse partiler oyları oranında milletvekili ile mecliste olacaklar.

Hadi MİLLET için SANDIĞA gidelim.

Facebook---OYUMU NASIL KULLANIRIM


Hacı Arıcı

Yöremiz – Kültürümüz – Tarihimiz

28-09-2018 Yorum yok. 1283
Ozan Derviş

ESKİYEN BİZLER “ESKİMEYEN BEYKOZ”

28-09-2018 Yorum yok. 1448
Neyir Erkan Şişman

Psikolojik-Ekonomik Sıkıntılar

28-09-2018 Yorum yok. 852
Taner Mert "Mert Beykozlu"

“YENİDEN DOĞABİLMEK”

28-09-2018 Yorum yok. 1283
Asiye Çakır

SİZİN GÖZÜNÜZ HANGİSİ... ???

28-09-2018 Yorum yok. 1630

DİLİMİZİ YİTİRİYORUZ

28-09-2018 Yorum yok. 809
Yaprak Akın

BİR RİCAM VAR !

28-09-2018 Yorum yok. 331
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Ülkenin Hali

28-09-2018 Yorum yok. 641
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

GÖZLEM…

28-09-2018 Yorum yok. 588
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 953
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 1905
Zeynep Küçük

Dilde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar: “Galat-ı Meşhurlar”

08-07-2018 Yorum yok. 1200
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2396