NEREYE KOŞUYORUZ?

30-01-2019 1265 Yorum yok. Yorum Ekle

Sokaklar, caddeler, sahiller, ormanlar, koşu parkurları son yıllarda sabah ya da akşam saatlerinde hızla kalabalıklaşmaya başladı. Bireysel ya da gruplar halinde koşuyoruz. Hepimizin koşma nedeni farklı; kimi daha sağlıklı olmak, kimi sosyalleşmek, kimi iş hayatının stresini azaltmak, kimi yarışlara katılmak, kimi can sıkıntısı, kimide kendi sınırlarını zorlamak için. Sebep ne olursa olsun bir kere koşmaya başladıysan hayati bir durum olmadığı sürece derin bir nefes alıp kulaklığını takıp özgürce koşmanın keyfinden vazgeçemiyorsun (kendimden biliyorum). Yağmur, çamur, soğuk ya da en sıcak günlerde bile çıkıp koşuyorsun. Özellikle koşu gruplarının artması sosyal medyada bununla ilgili paylaşımların çoğalması, insanların birbirini motive etmesi, koşuya olan ilgiyi her geçen gün arttırarak devam ettiriyor. Geçenlerde bir arkadaşım sordu; Peki herkes koşabilir mi? gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırıp, doktor onayı aldıysan tabii ki koşabilirsin. Zaten koşarken de düzenli olarak doktora gidip muayene olmak gerekiyor.

Koşmaya başladıktan sonra farklı insanlar, hikâyeler tanıma ve öğrenme şansım oldu. Aslında hayatımıza giren her insan bir hikâye değil mi?  Sadece bir şeyler bahanesi oluyor. Konuştuğum birçok arkadaşım aynı şeyi söylüyor; koşarken acayip mutlu oluyoruz, zaten herkesin ortak paylaşımı eğer benim gibi bir koşu grubuyla koşuyorsanız bir yerden sonra ben olmaktan çıkıp biz oluyorsunuz yani takım ruhuna bürünüyorsunuz. Yıllar öncesine döndüm tekrar kürek çektiğim takım arkadaşlarımla antrenmanlar yaptığım zamanlara… Aynı coşkuyu heyecanı birlikte hareket etmeyi seviyorum koşmak güzel şey vesselam.

Bu arada koşarken komik şeylerde yaşıyoruz en son Hidiv Kasrı’nda koşarken iki tane teyzem beni durdurup ah be evladım akşam saati hava daha da soğudu hadi evine git üşüme daha fazla demelerini güzel kalplerinizden öperim teyzelerim soğuk da koşmak daha iyi cevabıyla karşılıklı gülümseyerek yolumuza devam ettik. Ama arada ufak tefek olumsuzluklarda yaşıyoruz bazen sert çıkışlar olabiliyor kaldırımların dar olduğu ya da arabalar park edildiği için araç yolunda koşunca sürücüler tepki gösterebiliyor(hepsi değil). Kaldırımlara park ederken bunları düşünmek gerekiyor değil mi? Herkesin evinin yakınında koşu parkuru ya da atletizm pisti yok maalesef o yüzden birbirimize karşılıklı olarak biraz daha anlayışlı ve sabırlı davranabilirsek her şey daha keyifli ve güzel olabilir ne dersiniz?

2019 Ocak ayı sezon başlangıcıdır, koşu gruplarında ve Türkiye de düzenlenen yol ve patika yarışlarında yıllık koşu takvimleri hazırlanmaya başlandı. Bireysel ya da takım halinde koşulacak yarışlar için hatta ilk yarı maraton ve ilk ultra trail kış maratonu yapıldı bile.  Yarışlara katılacaklar olanlar yoğun bir döneme girdiler, çünkü herkesin beklentisi ve hedefi çok farklı. Benimde 2019 programım belli sayılır yine ilklerin yılı olacak inşallah bir aksilik olmazsa çok heyecanlıyım nasıl hikâyeler çıkacak, kimlerle hangi durumlarda koşacağım merakla bekliyorum bende o günler gelsin diye.

Bambaşka hikâyeler olsun istiyorum, sırt çantam da hem sizlerle paylaşmak hem de yeni tecrübeler edinmek için. Çünkü her koşu her yarış yeni bir hikâye yeni bir tecrübe yeni insanlar demek bunu geçen bir yılda çok iyi anladım.

Ailem, dostlarım, öğrencilerim, antrenörlerim yine yanımdalar onlarda benim kadar heyecanlı çılgın seni diyerek yüzüme bakıyorlar bende iyi ki varsınız diyorum onlara. Hatta kontrole gittiğim doktorlarım bile merakla yarışları bekliyor bunlar güzel şeyler insanların samimiyetle sizin yanınızda olduğunu bilmek muhteşem bir duygu. Çünkü yarışlara katılan biriyseniz destek, moral, motivasyon, sabır, anlayış, güzel enerji çok önemli sizi seven anlayabilen insanların varlığı gücünüzü arttırır.1 yıl içinde nereden nereye dediğim çok anlar oluyor bu aralar şükrediyorum her anı için sağlıkla, keyifle, coşkuyla, heyecanla koşabilmek  bütün koşan insanların ortak paydasıdır.2019 da nice güzel koşuları olsun herkesin yeter ki heyecanınız daim olsun.

Kim olduğumuzu belirleyen aslında eylemlerimiz yaptıklarımız ya da yapmaya çalıştıklarımızdır… Asla Vazgeçme Yeter ki Kendine İnan.

Ozan Derviş

Kalkınma Projeleri Yaşam Mücadelesinin Önüne Geçmemeli

27-01-2020 Yorum yok. 2986
Neyir Erkan Şişman

Geri Dönüşüm / Yeni İş Alanı

27-01-2020 Yorum yok. 2121
Tuncay Ünde

Büyüklere Masallar!

27-01-2020 Yorum yok. 2173
Hacı Arıcı

İHANET

27-01-2020 Yorum yok. 1516
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Haydut Devletler

27-01-2020 Yorum yok. 1997
Yaprak Akın

BİZLER VE TEKNOLOJİ

27-01-2020 Yorum yok. 2059
Osman Topuz

Sormayın Ne Olur...

27-01-2020 Yorum yok. 2187
Cüneyt Pulant

GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE

27-01-2020 Yorum yok. 2709
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SOKAK OYUNLARI…

27-01-2020 Yorum yok. 2495
Asiye Çakır

KAFAMDA DELİ SORULAR…

27-01-2020 Yorum yok. 3009
Makbule İnaç

Ben Bir TEGV'liyim,

25-11-2019 Yorum yok. 3271

KUTSAL ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ

25-11-2019 Yorum yok. 2710
Çiğdem Topatan

Kyzikos...

28-10-2019 Yorum yok. 1169
Bilal Karabacak

Beykoz’da etkinlikler arka arkaya gerçekleşiyor

28-10-2019 Yorum yok. 2714
Zeynep Küçük

Spor ve Çocuk

05-08-2019 Yorum yok. 3565