TOHUMLAR FİDANA

07-05-2013 3932 1 yorum. Yorum Ekle

Bu köşe yazım; daha önceki çevre konulu yazımın 2. si niteliğinde sevgili okurlarım… Çevre sorunları bu kadar önemliyken, bütün dünyanın ilgilenmesi gereken bir konu olduğu maalesef son 30 – 35 yılda anlaşılabilmiştir. Düşüne biliyor musunuz? Bu bağlamda ise çevre politikalarına ihtiyaç duyulmuştur.

Küresel ısınmaya bağlı, ülkemizde ortaya çıkan evrensel sorunlardan birisi de atık sorunudur.  Yani evsel, tıbbi, ambalaj ve bitkisel atık yağlar ve tehlikeli atıklar (atık piller, akümülatörler) diye bildiğimiz… Bu atıklar, zamanla küresel çevre sorunlarını ortaya çıkarmış.

Örneğin Almanya’da Ren nehrindeki kirlilik, İsviçre, Fransa ve Hollanda’yı doğrudan etkilemektedir. Çevre sorunlarına çözüm bulmak için Uluslar arası işbirliği ve dayanışmanın gerekli olduğu gerçeği ilk kez 5 Haziran 1972’de Stockholm’de toplanan “BM Çevre ve İnsan Konferansı”’nda dile getirilmiştir. O nedenle her yıl; Haziran ayının 5. Günü; “Dünya Çevre Günü” olarak kutlanmaktadır. Hatta bu yıl; kasım ayında 26 okulda başlayan proje, önümüzdeki “ Dünya Çevre Günü” etkinliği kapsamında kategorilerine göre en çok atık toplayan ve en kaliteli kompostu üreten okulların ödüllendirilmesi ile sonuçlanacak. Bu arada okullara proje kapsamında yemek atıkları ile organik atıklar için kompost makineleri konmuş. Böylece dönüşüm konusunda çocukların bilinçlendirilmesi ve bunun alışkanlık haline getirilmesi amaçlanmış. Yani örneğin bahçemize gömdüğümüz meyve sebze ve bitki atıkları, zamanla gübreye dönüşerek kompost malzeme oluşuyor. Organik atıklardan elde edilen bu kompostlar ise site ve AVM bünyesindeki yeşil alanlarda değerlendirilebiliyor.

Gördüğümüz gibi atıklar, artık büyükşehirlerimizin çok önemli sorunları haline geldi. Bu sorunu gidermek ise geri dönüşüm teknolojisindeki gelişimler sayesinde tasarruf ve kazanç kaynağı haline gelmiştir. Bu da sevindirici bir gelişme. Çevre sorunları; tüm dünya ülkelerinde “Çevre Hukuk” adıyla yeni bir hukuk dalı da ortaya çıkarmıştır.

Eskiden atık deyince, kâğıt cam, pis su, çöp vs… gibi kavramlar aklımıza gelirdi değil mi? Oysa artık, gelişen teknolojiyle bu kavram da değişti. Çevreye verdiği zarardan daha büyük olan elektronik atıklar meydana çıktı. Çöpe atılan elektronik aletlerin yol açtığı çevresel sorunlar ise hepsinden daha da vahim. Mesela evimizde, kullanmadığımız cep telefonları, bilgisayar, tv, mutfak aleti gibi elektronik eşyalar, biriktiği için mini çöplük oluşuyor, kişiye, çevreye karışarak, bağışıklık sistemimizde hasarlara yol açıyor. Hele oynasın diye çocukların ellerine verilenler, işten bile değil. Yetkililerden duyduğuma göre, kayıtlı cep telefonlarının sayısı ülke nüfusunu geçmiş durumdaymış. Sanırım 90 milyon civarında… Bataryasını araştırdığımızda ise kurşun, berilyum, kadmiyum… gibi toksit maddeler bulunmuş. Bunlar ise küçük bir odayı kirletecek kadar kimyasala sahipmiş. Yine yaptığım küçük bir araştırmaya göre TÜBİTAK desteğiyle kurulmuş bir firma olan “Exitcom”,bu soruna çözüm üretiyor, kullanılmayan elektronik aletler için çözüm sunuyor. Elimizde bulunan elektronik aletler ağırlığına göre kargoyla isteniyor. Yapmanız gereken ise 444 13 19 e- atık hattını arayıp, firmayla görüşmek. Böylece, atıklar, çevreye zararsız hale gelip, ekonomiye kazandırılıyor. Sevindirici iyi tarafı da; firma gelirlerinin bir kısmı çevre sorunlarıyla mücadele için kurulmuş olan “Yeryüzü Derneği” ne aktarılacak olması.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, temiz çevre çalışmaları kapsamında geçen yıl 500 tona yakın atık pil toplamış. Çevre söz konusu olunca çok hassas davrandıklarını belirten Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar, “ Türkiye’nin atıkların dönüşümünde birçok Avrupa ülkesinden ileri seviyede” olduğunu söylüyor. Yine aynı Bakanlık, günümüzde ambalaj malzemesi olarak kâğıt ambalaj atıklarını, geri dönüştürdü. Sağlanan geri dönüşüm ile 21 milyon yetişmiş çam ağacı kesilmekten kurtarıldı. Ne kadar güzel haberler bunlar. Bu sistemle yüzde elli enerji tasarrufu da sağlanmış bulunuyor. Geçen izlediğim bir haberde, ihaleye çıkacak olan 3. Havalimanı; göçmen kuşlara göre yapılacakmış. İlk başta bir şey anlamadım. .Sonra okuyunca anladım ki; yine aynı bakanlığımız havalimanı projesinin etki alanındaki kuş göç yollarının yapılmasını ve kuş uçak çarpışmaları ve uçuş güvenliğinin tehdidi açısından risk faktörlerinin incelenmesini istemiş.  Böylece risk  haritası çıkarılıp o bölgeye kuş radarı  konulacakmış..Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Yine izlediğim bir haberde, aynı bakanlığın yeni uygulaması olan çevre dostu poşetler geliyormuş. Adı Biyo çözünür olan bu poşetler, kanserojen madde içermeyen, uzun ömürlü ve yıkanabilir, daha dayanıklı olacakmış. Marketlerde normal poşet ücretliyken, bu poşetler ücretsiz olacakmış. Bu da yine duyduğum çevre koruma hassasiyeti açısından güzel haberlerden biri… Geçen haftalarda katıldığı “6.Eko Design Konferansı”nda ise Bakan Bayraktar, dünyanın artık alabildiğine küçüldüğünü ve yarışın kızıştığını, kentsel dönüşümü gönüllülük esasına göre yürütmek istediklerini belirterek, ekolojik yerleşim birimlerinin kurulması ve çevreciliğe önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Beykoz’umuzdaki 49 resmi ilkokul ve ortaokulda gerçekleştirilecek olan “ Minik Ellerden Büyük İşler: Tohumdan Fidana Projesi” kapsamında ise 26.530 öğrenciye verilecek eğitimler; mayıs ayı itibariyle okullarımızda başladı. Proje kapsamında öğrencilere çam tohumları dağıtılacak, yetiştirecekleri fidanlarla ise Anadolufener’inde bir orman kurulacak. ÇEKÜD,(Çevre ve Kültür Kuruluşları Dayanışma Derneği) , Beykoz Belediyesi, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilen Proje ile, çevreye duyarlı, ağaç ve orman sevgisi taşıyan nesillerin yetiştirilmesi amaçlanıyor. Böylelikle, yıllardır anaokulunda görev yaptığım zaman öğrettiğim – tohumlar fidana- şarkısındaki gibi onların da bilinciyle tohumlar, fidana; fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönüşecek yurdumuzda! Böylesine güzel gelişmelerin yaşanması ise çok sevindirici! Bahar ayını yaşadığımız, çabuk geçen laleleri, yeşillikleri, yeni çıkan gülleri, erguvan renkli ağaçları seyre daldığımız, mavi ve yeşilin tonlarını keşfe çıktığımız şu demlerde, hepinize doğal güzelliklerimizin kıymetini bilmeyi, korumayı ve gönül dolusu sevgilerimi sunuyorum. 


Yorumlar

Meral 07-05-2013

fark ve siz

Zeynep hanım duyarlılığınız için teşekkür ederim, o kadar geniş yelpazeye sahipsiniz ki yazılarınız farkındalık yaratıyor. Yeni yazınız ne zaman girecek diye sabırsızlanıyorum ve konusunu kestirmek hiç mümkün olmuyor, birazda iyi oluyor, her yazınız bir merak süreci yaşatıyor bana, çok teşekkür ederim.

Toplam 1 yorum bulundu.
Hacı Arıcı

ACISI OLAN UNUTMAZ

20-06-2019 Yorum yok. 1293
Ozan Derviş

Unutmayın Kimse İstanbul’u Sizden Daha Fazla Sevemez

20-06-2019 Yorum yok. 1484
Neyir Erkan Şişman

Ah İstanbul

20-06-2019 Yorum yok. 925
Rabia Yıldız

ANTİBİYOTİK VE AĞRI KESİCİ

20-06-2019 Yorum yok. 1317
Bilal Karabacak

HAYAT SEN NEYMİŞSİN?

20-06-2019 Yorum yok. 1002
Makbule İnaç

Eskimeyen Dostlar

20-06-2019 Yorum yok. 561
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

BELİRSİZLİK…

20-06-2019 Yorum yok. 456
Yaprak Akın

İYİLİK UNUTMAK İÇİN YAPILIR...

20-06-2019 Yorum yok. 427
Asiye Çakır

DÜĞÜM....

20-06-2019 Yorum yok. 1586
Çiğdem Topatan

ÇOCUK KALBİNİN DİLİ

31-05-2019 Yorum yok. 648

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR

31-05-2019 Yorum yok. 466
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Hiç Düşündük mü?..

01-05-2019 Yorum yok. 1241
Zeynep Küçük

Bakla ve Gül Kokusu

01-05-2019 1 yorum. 894
Ergin Tüfekçi

Sevgili Beykoz

02-03-2019 Yorum yok. 1492