GENÇLERİMİZ, ÇOCUKLARIMIZ SOLMASIN

10-03-2015 2959 Yorum yok. Yorum Ekle

Türkiye’de uyuşturucu maddelerin kullanımı sonucu ard arda yaşanan ölüm vakaları nedeniyle bu konu son zamanlarda kamuoyunun gündemine bomba gibi düştü.

Leyla Bir Özgecandır Karagözlü Ceylandır

Nedense bu başlıkta hep,  Sadettin Kaynak’ın eseri olan içinde bu sözler geçen şarkıyı hatırlardım. Ama şimdi artık, Özgecan kızımızı ve ‘Hepimiz Özgecan’ız’ diye caddelerde ve içimizdeki yürek eylemlerinde acıya ortak olan O’nun yaşattığı gözlerdeki tüm mağdur kadınlarımızı ve  dualarda ve icrratte ne yapılması gerek noktasındaki fiilleri hatırlayacağım… Ve tabi geçen Şubat ayı içinde yaşadığımız yer yer de devam eden bu tür birçok olumsuz vakayı. Umarım şiddet, şiddeti körüklemez ve olaylar tırmanmadan önü kesilir.

Maalesef son yıllarda sigara, alkol, uyuşturucu  gibi tüm bağımlılık alanları gençlerimizi hedef almakta. Özgecan ve nice cinayet haberleri, toplumun ruh sağlığının nerelere gittiğinin bir göstergesidir. Tüm bu olumsuzlukların kaynağında kötü eğitim, ilgisiz ve sevgisiz aile ortamı sonucu özellikle gençlerimizde madde bağımlılığı da artmıştır. Şuan gündemde olan, bir çeşit bitki çeşidi Bonzainin yaprakları kullanıldığı için aynı adı alan madde, maalesef revaçtadır. Ağacının ismiyle sempatik gösterilse de o maddenin adını anmamak,  çocukların dikkatini çekmemek gerek.

Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeler, politikalar belirlendi. Yeşilay’ın rehabilite etmek amacıyla İKA desteğiyle Yeşilay Eğitim Ve Danışmanlık Merkezi’ de kuruldu. Böylece madde bağımlılarına, ailelerine ve risk altındaki gençlere danışmanlık ve psikolojik destek hizmeti verilmesi amaçlanıyor. Her yıl 100 kişi öldüren tütün kullanımını ve yine her yıl 3.5 milyon insanın alkolden öldüğü yeryüzünde alkol ve sigara,  en önemli 10 kanser nedeninden biri…

Tüm bu olumsuz durumlar karşısında sevindirici gelişmeler de yok değil. Ülkemizde uyuşturucuyla mücadeledeki 25 merkezin, daha da arttırılması gündemde.

Milli Eğitimle imzalanan protokol sonrası topyekûn mücadele için Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) projesi Pilot il İstanbul’da başlatıldı. Projede 500’ e yakın formatör öğretmenler aracılığıyla ulusal boyutta toplam 20 bin öğrenciye bağımlılıkla mücadele eğitimi verilecek. Bu projeyle, okulların yanı sıra sağlık mensupları, askeri birlikler, hapishaneler, kadın sığınma evleri, halk eğitim merkezleri, üniversiteler, kültür merkezleri ile ülkenin dört bir yanında milyonlarca kişiye bağımlılık hakkında bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yapılması planlanmakta!

Geçen aylarda Beykoz Kent Konseyi üyesi olarak katılmış olduğum Tuzla’daki Anadolu yakası Kent Konseyleri Toplantısında, konu madde bağımlılığı ve mücadele yolları idi. Tüm belediyelerden Kent Konseyi temsilcilerinin katıldığı etkinlikte bölgesel işbirliğine yönelik projeler değerlendirilerek,  ortak kararlar alındı. Bu sorunun ülke, millet ve medeniyet farkı tanımaz olduğundan, eğitilecek sivil toplum kuruluşlarının, kent konseylerinin ve gönüllülerin desteğinin planlanması gerektiği anlatıldı. Yine ortak fikirler olarak, bu üzücü konularla ilgili hiç kimsenin Bana dokunmayan yılan bin yaşasın dememesi gerektiği, yarın bu madde bağımlısı gençlerin kendimize ve çocuklarımıza zarar vermeyeceğini kimsenin garanti edemeyeceği belirtildi.

 Bu konuda sivil insiyatife, Belediyelere ,Stk’lara gerçekten çok iş düşmekte! Eğer aileler eğitilirse, çocuklar da eğitilmiş olur. O beldeye spor, futbol alanları açarak, gençleri eğlendirici ve düşündürücü konulara teşvik ederek, söz gelimi şehrin merkezlerine, bazı noktalara, çeşitli yapbozlar, satranç kulüpleri, basket potaları, kaykaylar, müzik, resim, seramik atölyeleri açarak ilgilerinin başka yararlı alanlara kaydırılabileceği, belediyeler arası konferansların diyalogların yapılması fikirleri oluşturuldu. Bu konuyla ilgili diğer belediyelerin de uygulamaları güzel... Takibi yapılabilir.

 Beykoz’umuzda ise Kaymakamlığımızın hazırladığı ‘Madde Bağımlılığı’ ile ilgili Projede Kaymakam Erdoğan, bu konuda halkın da fikirlerine açık olduğunu, ortaklaşa hareket edeceklerini belirtmişti. Bir de bu konuyla ilgili Beykoz Belediyemizde meclis çalışmaları da yapılmakta!  Bu çalışmalardan biri de İstka Desteği ile bir ‘Madde Bağımlılık Mücadele Merkezi’ açılacağı ve belirlenmiş olan 20  bağımlı kişinin, Beykoz Belediyesince Tüm tedavi masraflarının karşılanacak olması. Ayrıca riskli gruptaki gençlere, ailelerine Beykozlulara ışık tutmak amacıyla İSTKA desteği, Üsküdar Üniversitesi ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle bu konuyla ilgili farkındalık eğitim seminerleri de verilmeye başlandı.

Ayrıca 2 güzel gelişmeden daha bahsetmek isterim: Bu mücadelelere fayda getireceğine inandığım; güzel Beykoz’umuz için açılan derneklere 2 tanesi daha eklendi.  Amacı aile birliğinin korunması, boşanmaların önüne geçilmesi, dargın fertlerin barıştırılması, mutlu sağlıklı nesiller için ailelerin huzuruna yönelik çalışmaların yapılacağı, kısa adı BAK olan Beykoz Aile Koruma Derneği’ ni şimdiden, yapacakları çalışmalardan dolayı kutlarım. Yine gençlerimizi sanata yönlendirmek adına çok önemli boşluğu dolduracağına inandığım Dostluk Barış Kültür Ve Sanat Derneğini de kutlayarak, her iki derneğin Beykoz’a hayırlar ve uğurlar getirmesini temenni ediyorum.

Son olarak, yapılan bütün güzel, olumlu projelerde yer alalım, ortak fikirler ve bilinç oluşturalım.  Her türlü reklam ve aldatma kampanyalarına inat, yeni neslin harcanmaması, yeni cinayet ve tuzakların işlenmemesi, çocuklarımızın ve gençlerimizin solmaması huzurlu bir toplum için elimizden geleni yapalım. Hepimize kolay gelsin diyorum. SEVGİYLE KALIN!

ZEYNEP KÜÇÜK

Ozan Derviş

Kalkınma Projeleri Yaşam Mücadelesinin Önüne Geçmemeli

27-01-2020 Yorum yok. 3346
Neyir Erkan Şişman

Geri Dönüşüm / Yeni İş Alanı

27-01-2020 Yorum yok. 2469
Tuncay Ünde

Büyüklere Masallar!

27-01-2020 Yorum yok. 2552
Hacı Arıcı

İHANET

27-01-2020 Yorum yok. 1562
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Haydut Devletler

27-01-2020 Yorum yok. 2354
Yaprak Akın

BİZLER VE TEKNOLOJİ

27-01-2020 Yorum yok. 2420
Osman Topuz

Sormayın Ne Olur...

27-01-2020 Yorum yok. 2546
Cüneyt Pulant

GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE

27-01-2020 Yorum yok. 3075
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SOKAK OYUNLARI…

27-01-2020 Yorum yok. 2858
Asiye Çakır

KAFAMDA DELİ SORULAR…

27-01-2020 Yorum yok. 3357
Makbule İnaç

Ben Bir TEGV'liyim,

25-11-2019 Yorum yok. 3632

KUTSAL ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ

25-11-2019 Yorum yok. 3051
Çiğdem Topatan

Kyzikos...

28-10-2019 Yorum yok. 1196
Bilal Karabacak

Beykoz’da etkinlikler arka arkaya gerçekleşiyor

28-10-2019 Yorum yok. 3049
Zeynep Küçük

Spor ve Çocuk

05-08-2019 Yorum yok. 3921