MARMARA DENİZİNDE ALARM SESLERİ

08-01-2016 2735 Yorum yok. Yorum Ekle

Öncelikle, bu yazı okunmaz çok uzun diye düşünmemenizi, bu konuda hassas olup yazıyı okumanızı, sabrınızdan dolayı da şimdiden teşekkürlerimi sunarım sevgili okurlarım.

Gelelim konuya… Doğayı, denizlerimizi kendi ellerimizle yok ettiğimizin bir kez daha farkına vardım. Niçin mi? Anadolu yakası Kent Konseyleri toplantılarının bu seferki ev sahibi  Pendik Kent Konseyiydi. Geçen hafta Beykoz Kent Konseyi üyesi olarak katıldığım bu toplantıda bizleri bilgilendirdiklerinden ve misafirperverliklerinden, dolayı onlara teşekkür ediyorum.

Toplantının içeriği  kirlenen deniz ve balıklarımızdı. Katılımcıların kendi semtlerinin konseyleri için genel değerlendirme yapılırken, ayrıca tüm belediyeleri ilgilendiren ‘Ortak Alanımız Deniz’ adlı sunumun da olması dikkatleri çekti. Deniz kirliliği ve Marmara Denizi balık yataklarının korunmasıyla ilgili olan slaytta, sevimli balıkların komik görüntülerini izlerken birden bire onları,  denizi, ne kadar mahvettiğimizin farkına vardık katılımcılar olarak. Aslında Adalar Kent Konseyi üyesi ve ‘Denizle Yaşam Ve Spor Klübü Derneği’ Başkanı Volkan Narcı’nın bu konuyla ilgili çalıştaylarının sunumunu dinlerken, hem Boğaziçi gibi eşsiz bir mekânda yaşamanın kıymetini hem durumun vahametini anladık.

 Tatil beldesi veya denize kıyısı olan girilebilir alanda , dalga sesleri, mis gibi yosun kokusu içinde denize girdiniz..Dalış yaptınız…Peki o anda  siz ya da eşiniz, çocuğunuz yüzerken bir patlama olsa ne olurdu? Kaybolmaya yüz tutan çok çeşitli balık türlerinin üreme yataklarının neresi olduğunu düşündünüz mü? Ya Akdeniz de dahi eşi benzeri olmayan yaklaşık 11 türün Marmara denizinde yaşadığını, korumazsak yok olacaklarını? Marmara denizinin Türkiye ve hatta dünyanın ilk ve tek iç denizi olduğunu, yediğimiz balıkların Marmara’ya, adalar tarafından giriş yaptığını ve burasının balıkların yatağı olduğunu, Mercan ve yosunların deniz için vazgeçilmez oksijen kaynağı olduklarını…

Ayrıca  açıkça yapılan usulsüz avlanma, adalara ana karadan gelen elektrik, su, telefon, doğalgaz gibi hizmet kablolarının,  en önemlisi ise Ambarlı' dan girip Pendik den çıkan BOTAŞ boru hattının bu bölgede içinden geçmesi ile birlikte maalesef yasak olmayan alan içinde olması, olası bir patlamada ise deniz yaşamı ve insan hayatının tehdit edilmesi, uygunsuz gırgır motorlarının avcılığı  ile su altı yaşam ve faunasının geri dönülmez bir uçurumun eşiğinde olduğu, ivedi önlemler alınması gerektiği tespit edildiğini  bu programda öğrendik.

Su altı ve üstü canlıları, doğal yapısı, göç kuşları, bölgeye özgü ekolojik yaşam, usulsüz avlanma sebebi ile bu ekolojik dengenin ve tarihin mirası olan tabiat varlıklarının ve olta balıkçılığının yok olma eşiğine gelmesi de yaşanan tehlikelerden. Görünürde sadece belli bir mekân veya bu işten endüstriyel anlamda para kazanan kesimler etkileniyor gibi olabilir. Size de öyle geldi değil mi? Ama denizler hepimizin; yasaklara uymak ise herkesin görevi olmalı.

Bununla ilgili, yetkililer ve çeşitli dernek üyeleri, topladıkları imza kampanyaları ile bakanlık nezdinde görüşme yapacak. İşin kötüsü de bildiğim kadarıyla,   hassas ekosistemin, doğal resif ve rezerv alanların korunması, gelecek için tür devamlılığının tehlikede olduğu bilinmesi ve bunun korunma zorunluluğu, Ab tarafından korunma altında bulunması önerilen mercan kolonilerinin ölümleri ve muhafaza edilmeleri, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının 104 nolu harita ile avcılığın yasaklanması yasasının süresinin kısaldığı. Yasada değişiklik yapılması talep edilen maddeler ile 2000 küsür paydaşın imzaları ile yapılan başvuru,  İnşallah sonuç verir.

Atalım, deniz kaybeder… Mantığıyla denize her atılan atık; yaşamımızı tehdit eder halde. Artık deniz kaybetmiyor;  affetmiyor. Geçen izlediğim haberde; Marmara denizi ve İstanbul’da hava kirliliği artık had safhaya ulaşmış durumda… Çok değil bundan birkaç sene önce lüfer yiyebiliyorduk. Beykoz’da çocukluğumda her zaman yediğimiz balık birden yok oldu.  Artık maalesef boyu, nesli küçülen farklı balıkçıklar ile karşı karşıyayız.

İzlediğimiz slaytta, maalesef kötü görüntülere de şahit olduk. İnşaat molozlarının  iskele atık lastiklerinin  deniz diplerine birikip zarar vermesi,  usulsüz ve kaçak olarak  avlanırken dib de bırakılan gırgır ve balıkçı ağlarının balık ve diğer deniz canlılarının yuvalarını, kovukları ve taşlıkların üstünü kaplayarak  burada ki yaşamı yok ettiğini, Türkiye karasuları içinde 24 metre gırgır ve trol ile avlanma yasağı olmasına rağmen yapılan avcılık sonucu kayalara ve dibe takılıp kalan ağların çıkartılmadığı için takılan balıkların bu ağlarda öldüğü;  dipte erimedikleri için de yüzlerce yıl orada kalıp deniz tabanına, kovuk ve balık yuvalarını da kapatarak habitat a da  oldukça fazla zarar verdiğini üzülerek izledik.

 Peki, ne yapabiliriz? Etkinlikte gelen önerilerde de değinildiği üzere, mesela son kullanma tarihi geçmiş ilaçların doğaya atılmasının kuş ve balıkların ölümüne sebep olduğu için toplanması adına kampanya, seminer düzenleyebiliriz. Veya Deniz arama kurtarma ekiplerinden acil afet durumlarında toplumun bilinçlendirilmesi için eğitimler alabiliriz. Öğrencilerin deniz ve yaşamını sevdirmek, tanıtmak için aileleri ile birlikte balık tutma etkinlikleri veya orman, doğa ve deniz kıyı temizliği düzenlenebilir. Gerçekleştireceğimiz “Sosyal Sorumluluk Projeleri” ile farkındalık yaratarak, kirlilik alarmı çalan Marmara Denizi; daha doğrusu geleceğimiz için eko sistemin korunmasına destek olabiliriz.

Gençlerimiz başta olmak üzere herkesi denizlerimize, su altı ve su üstü yaşamına sahip çıkmaları için bilinçlendirip koruma projelerinin katkısı ile daha bilinçli bir deniz sever yaratıp deniz sporlarını herkesin yapabileceği seviyeye getirici çalışmalar içinde olabiliriz. Turmepa gibi birçok deniz derneklerinden okullarımızdaki çocuklarımıza eğitimler, etkileyici görsel şov ve sunumlar yarışmalar koordine edebilir, onların ilgisini su sporlarına çekebiliriz.

 Beykoz, bunun için çok da yerinde ve önemli bir semt. Görüldüğü gibi çare çok. İzlenecek yollar basit. Bu çarelerden bir tanesi de; Beykoz Kent Konseyinin Çalışma Gruplarında yer almak. Adı üzerinde, yaşadığımız ‘Kentin Konseyi’nde söz sahibi olmak isteyen gönüllü üyelere ihtiyaç çok.  O halde hepimize kolay gelsin.


Ozan Derviş

GÜLE GÜLE KOCA ÇINAR

02-03-2019 Yorum yok. 1362
Neyir Erkan Şişman

Buyurun Er Meydanına

02-03-2019 Yorum yok. 677
Hacı Arıcı

HER GEÇEN GÜN YALNIZLAŞIYORUZ

02-03-2019 Yorum yok. 629
Zeynep Küçük

Gel De İçme!!!

02-03-2019 Yorum yok. 818
Ergin Tüfekçi

Sevgili Beykoz

02-03-2019 Yorum yok. 769
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Ömrünü Beykoz’a Adayan İnsan…

02-03-2019 Yorum yok. 836
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

KOÇ’UN ÖĞRENME YILI…

02-03-2019 Yorum yok. 664
Çiğdem Topatan

SPORUN İNSAN GELİŞİMİNE ETKİSİ NEDİR?

02-03-2019 Yorum yok. 630
Yaprak Akın

Ne Zordur! Konut Almak!

02-03-2019 Yorum yok. 488
Asiye Çakır

ÖYLESİNE BİR DÜNYA...

02-03-2019 Yorum yok. 1063
Makbule İnaç

Baktığını Görmek

30-01-2019 Yorum yok. 962

TÜRK CAM SANATI VE BEYKOZ İŞLERİ

30-01-2019 Yorum yok. 821
Bilal Karabacak

BEYKOZ ANADOLU’DUR…

21-11-2018 Yorum yok. 2480