Dedem

01-03-2016 2820 Yorum yok. Yorum Ekle

Yaşayan bir evliya görmek isterseniz, dedenize bakın derdi babam… Gerçekten de halim, selim güler yüzlüydü annemin babası dedem.

Anadolu’yu gezdik hep, babamın öğretmen oluşu ve tayin durumu gibi nedenlerden.  Bu yerlerden birisi de, babamın askerliği zamanında 1,5 yıl kadar kaldığımız ananemlerin bulunduğu Balıkesir Bandırma’ya bağlı o zamanlar kasaba olan Edincik’ti.  Anadolu Selçuklu mimarisinden kalan tarihi minik evlerle ve ulu çınarlarla dolu Gönen yolu üzerinde bulunan küçük ama şirin bu yer, aynı zamanda yerli yabancı turistlerin uğrak yeriydi. ”Sizin en hayırlınız Kuran’ı Kerimi öğrenen ve öğretenlerdir” hadisi şerifini uygulayan bir kişi olan dedem, Kuran Kursu Hocalığı görevini 20 yıla yakın yaptıktan sonra Diyanet işlerinden emekli oldu.

Beykoz’dan Eminönü’ne, oradan Sarayburnu’na gelir, şimdi yerini İdo’ya bırakan tarihi Bandırma vapuru ile yola çıkar, 4 saat süren keyifli gemi yolculuğu ile Bandırma’ya oradan da araçla Edincik’e ulaşırdık. Sonunda limanda el sallayarak bizi karşılayan dedemle bavulları taşıyıp eve varırdık. Ananemin ağlayarak bizi bağrına basmak için hazırlandığı  “Yavrularım” feryadı ise ta diğer merdivenin başından duyulurdu.

Çocukluğumun yaz tatilleri ve ilkokul hayatımın 1,5 yılının geçtiği Edincik’teki kurs lojmanında kaldığım sürelerin, hayatımda izi çok büyüktür. Ananemin kendi elleriyle hazırladığı kahvaltıdan sonra teyzem uzun saçlarımı tarar, tokalar, ben de sonrasında kursa inerdim. 7’den 70’e Allah’ın ilmini öğrenmek için gruplar halinde gelen çeşitli insan tiplerini, yaşlı teyzeleri, küçük çocukları, dedemin hal ve hareketlerini gözlemler, derslere katılır, aralarda oyunlar oynar, koskoca günün nasıl geçtiğini anlamadan akşamı yapardım.

Dedem elimden tutar, okul yoluna birlikte giderdik. Zeytinyağıyla da ünlü Edincik’in yollarında keskin zeytin kokusu. Sabah sabah fırın önünden geçerken yeni pişmiş pide simit kokusu… Kitap kokusu… Dedemin ellerine ve vücuduna sinen keskin olmayan latif gül kokusu. Koku ve tat hafızam, dimağım kuvvetlidir. Hala bu kokularda dedemi hatırlarım.

Gönen’li Mehmet Efendi’nin de talebesi olan dedeciğimin, kurs öğrencilerine davranışı nazik, güzel ve herkese örnekti. Sonuçta Kur’anı Kerimi öğretiyordu. Nefretle değil, sevgi tohumları ekerek, müjdeleyerek. Kursun bahçesine kendi eliyle diktiği, ananeciğimle bakımını yaptıkları çiçekler, güller, meyveler içindeki bahçenin arka tarafına biz torunları için bir de küçücük civciv kümesi eklemişlerdi.

Hakim bir tepede kurulan kurs balkonundan yemyeşil zeytin ormanı bitiminde başlayan Erdek denizi kıyılarını, Avşa adasına çarpan gün batımı manzarasını seyre doyamazdık. Çiçek, böcek, sevimli hayvanlar, deniz, hayat, manevi sohbetler, çocuk, Kur’an ve ilahi sesleri içinde büyüdüm. Gözlerinizin önünde cennet gibi bir tasvir canlandı mı? İşte böyle maddi manevi güzel kokuların yükseldiği huzur dolu ortamda geçti, kardeşimle çocukluğumuz.

Herkes nasibine düşeni alırmış. Ben de dedemden çok şey öğrendim… Ulu bir çınar gibiydi sanki… Hani meşhur bir sözü vardır ya, “Baba arkanı yasladığın dağdır” diye… Aynı o şekilde, uzun boyu,  uzun elleri ve parmaklarıyla bize devleşen ulu bir çınar gibi görünürdü kendisi. Hucurat suresinin “İnnemel mü’minune ihvetün” diye başlayan, ‘Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin ve Allah'tan korkup sakının; umulur ki esirgenirsiniz’ anlamındaki ayetini her zaman örnek verir, bunu hayatımızda düstur edinmemizi öğütlerdi.

Dedem , “şöyle bir arkanıza dönüp bakın; kaç senelik hayatınızda neler bıraktınız geride?” diye bize sorar, hayatımızı Allah yolunda geçirip geçirmediğimizi muhakeme etmemizi isterdi. Sana taş atana ekmek atacaksın derdi. İyi de hocam, biraz saflık olmuyor mu bu? Şimdi nerde böyle davranışlar? Diye soranlara da sessizce hal ehli olan dedem, “Hayır. O kişi elbet bir gün hatasını anlar. Sana kötülük yapana bile iyi davranacaksın ki, iyiliği senden öğrensin. Mümin, kendini yetiştirecek.” Tarzında nasihatler ederdi.

 Namazı, İslamın İmanın Şartlarını İlk öğrendiğim basamak, ailemden sonra dedem oldu. . Onunla çok güzel bir irtibatım vardı. Şimdi onu çok özlediğimde, hep rüyamda görürüm,  gönülden fısıldaşırız.

Peygamberimiz “Sizin en büyük zenginliğiniz bu dünyada yaptığınız iyiliklerdir” der. . Amel (Sevap) defterinin kapanmadığı kişileri de belirtmiş.  Allah yolunda talebe yetiştiren İlim sahipleri,  hayırlı evlad sahibi, hayır yapan kişiler gibi… Arkasında güzel işler yapıp gidenler de var, farklı yaşam tarzlarını seçenlerde. Herkesin ne olduğunu, kalbini Allah bilir

Peki hepimiz insanız şaşarız ama diyeceğim şu, niçin birbirimizin kuyusunu kazmak, dedikodulara kaynak olmak, insanları anlamadan gönüllerine bırakın girmeyi, kalplerini kırmak, sürekli bir şeylerden yakınarak, negatif enerji yaymak.

Babam birlikte özellikle yazın, eski İstanbul’u anlatan Sinekli Bakkal romanını sık sık okuruz. Oradaki kahraman Tevfik; dede olacağı müjdesini aldığında sevinçle “ Hayal takımına bir çocuk daha eklersin ” diyordu. Dedemden birçok güzel özellikler aldığını gördüğüm değerli babacığım da şu an evin dedesi oldu. Ben de inşallah kızımı babam ve dedemin gittiği yolda yetiştirme ümidindeyim. 

En mühimi de ne biliyor musunuz? Dedem son nefesini verirken yine bir mesaj bırakmıştı bize…Ne mi? Elinde çektiği tesbih tanelerinin son üçüncüsünde kalmış..O’da Allah’ın adlarından El Baki…Hüvel baki derizya, demek her şeyin bir sonu, ölümü var. Varlığının sonu olmayan, sonsuz ve baki olan ise sadece  Allah. Vefatının 9. Yılında, ben bu yazıyı kaleme aldığımda rüyamda dedeciğimi gördüm. Bana bakıp gülümsüyordu.


Hacı Arıcı

Yöremiz – Kültürümüz – Tarihimiz

28-09-2018 Yorum yok. 1300
Ozan Derviş

ESKİYEN BİZLER “ESKİMEYEN BEYKOZ”

28-09-2018 Yorum yok. 1459
Neyir Erkan Şişman

Psikolojik-Ekonomik Sıkıntılar

28-09-2018 Yorum yok. 865
Taner Mert "Mert Beykozlu"

“YENİDEN DOĞABİLMEK”

28-09-2018 Yorum yok. 1292
Asiye Çakır

SİZİN GÖZÜNÜZ HANGİSİ... ???

28-09-2018 Yorum yok. 1639

DİLİMİZİ YİTİRİYORUZ

28-09-2018 Yorum yok. 818
Yaprak Akın

BİR RİCAM VAR !

28-09-2018 Yorum yok. 347
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Ülkenin Hali

28-09-2018 Yorum yok. 655
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

GÖZLEM…

28-09-2018 Yorum yok. 608
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 963
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 1916
Zeynep Küçük

Dilde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar: “Galat-ı Meşhurlar”

08-07-2018 Yorum yok. 1217
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2410