Merhaba

28-03-2016 3190 Yorum yok. Yorum Ekle

Bu ay itibariyle gazetemiz Doğuş Haber ‘de sizlerle birlikte olacağım. Bu köşede neler mi olacak? Aile kurumuna, eşler arası ilişkilere, ebeveynlik becerilerine rehberlik etmeye çalışırken, sizlerden canyar@hotmail.com adresime gönderilecek sorulara mümkün oldukça cevap aramaya çalışacağım.

‘’Toplumun en küçük birimi ailedir’’ ve ’’Aile toplumun temel taşıdır’’ gibi ifadeleri daha ilkokul sıralarında öğrenmeye başlıyoruz. Bunun devamında görev dağılımı yapıyoruz kafamızda kızlar anne olacak, yemek yapacak, ütü yapacak, temizlik yapacak, misafir ağırlayacak.

Erkekler baba olacak baba güçlüdür, ağlamaz, korkmaz eve para getirir ve ona hizmet edilir kendinden küçükleri karşı cinsi korumak zorundadır. Belki de edinilen bu bilgiler ışığında kız çocuğumuz dünyaya geldiğinde ona ilk oyuncak olarak bir bebek alıyoruz. Bebeğin devamında fincan setleri, ütülerle odalarını süslüyoruz.

Aslında bilinçli ya da bilinçsiz olarak aile olmayı, annelik görevlerini daha çok erken yaşlarda kız çocuklarımıza aşılıyoruz. Erkek çocuk ebeveynleri olarak oyuncak tercihlerimizi arabanın yanı sıra güç göstergesi kılıç, tabanca ve tüfekten yana kullanıyoruz.

Bu seferde yine bilinçli ya da bilinçsiz olarak erkek güçlü olmalıdır mesajını çocuklarımıza iletiyoruz. Yıllar ilerliyor. Bu minikler hayata karışıyor ve karşımıza ergenler, eşler veya ebeveynler olarak çıkıyor. Biraz önce belirttiğim oyuncak seçimiyle başlattığımız, tutumlarımızla, kalıplaşmış yargılarımızla yön verdiğimiz o hayatlara kattığımız olumlu ya da olumsuz izlerle beklide en çok o zaman yüzleşmeye başlıyoruz.

Danışan ailelerle yaptığım görüşmelerde ergenlik sürecindeki erkek çocuklarının kardeşlerine şiddet uyguladığı veya ergenlik sürecindeki kızlarının okul derslerine ilgisiz davrandığını, özel arkadaşı olduğunu ve eğitime devam etmek istemediği şikâyetlerini sıkça duyuyorum. Ya da eşlerle yapılan görüşmelerde bayan çalışsın ya da çalışmasın tüm ebeveynlik sorumluluklarının ve ev işlerinin bayanda yoğunlaştığını gözlemliyorum. Bir diğer durum belki de diğer durumların tam zıttı, kariyer anneleri. Bakıcı desteği ile büyüyen çocuklar yalnızlaştırılmış, silikleştirilmiş babalar. Tabi ki sosyal, ekonomik çevre fark etmeksizin hızla tırmanan şiddet vakaları…

Aslında yukarıda belirttiğim tüm bu olumsuzlukların başka bir ifadeyle şikâyetlerimizin temel kaynağı yine biz ebeveynler, bizim çocuk yetiştirmede sergilediğimiz hatalı tutum ve davranışlar. Ülkemiz genelinde ve ilçemizde son dönem verileri incelendiğinde hızla yükselen bir boşanma grafiğiyle karşı karşıyayız.

Boşanma dava aşamasına gelindiyse eğer grafiklere yansıyor, bir de bu orana dört duvar arasında yaşanan mutsuz ilişkileri, travmaları, mecburen devam eden evlilikleri de eklemek lazım. Pek çok nedeni var kuşkusuz, yukarıda belirtilen sorunlar sadece konu başlıkları, her ilişki kendine özel olduğu gibi sorunlarını da kendine özel.

Sadece şöyle bir gerçek var ki sanırım bizler TEOG, YGS, LYS, ALES KPSS için hazırlayalım kurstan alıp, baleye, futbola, gitara piyanoya götürelim derken yetiştirdiğimiz proje çocuklarımızı hayata, aileye hazırlamayı unutuyoruz…


Neyir Erkan Şişman

Ahlak Bilgisi

15-08-2018 Yorum yok. 2501
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 846
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Bir Adam Tanıdım

15-08-2018 Yorum yok. 1589

DİNLEME SANATI

15-08-2018 Yorum yok. 797
Asiye Çakır

KISSADAN HİSSE

15-08-2018 Yorum yok. 2183
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SUYA , SABUNA…

15-08-2018 Yorum yok. 800
Yaprak Akın

HEP BİRLİKTE DAHA GÜZEL BİR DÜNYA DA YAŞAYABİLİRİZ!!!!

15-08-2018 Yorum yok. 557
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 1571
Ozan Derviş

VEFA DUYGUSU BEYKOZ’DAN NEDEN HİÇ GEÇMEZ -?-

08-07-2018 Yorum yok. 1688
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

24 Haziran Seçimleri

08-07-2018 Yorum yok. 1021
Zeynep Küçük

Dilde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar: “Galat-ı Meşhurlar”

08-07-2018 Yorum yok. 1074
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2266