BEYKOZ DA TURİZİMLE YÜZLEŞME HAFTASI

25-04-2016 2739 Yorum yok. Yorum Ekle

(Bir çuvaldız hikayesi)

İl Turizm müdürlüğünün ve Beykoz Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen  Turizm haftasına  21 Nisan daki çalıştay pragramına  BEYKOZ TURİZİM İŞLETMECİLER DERNEĞİ’ nin verdiği sorumlulukla katıldım..

İl Turizm şb. müdürünün açılış konuşmasıyla başlayan program Sn. Yücel Çelikbilek in katılımcılara hoş geldiniz konuşması ile devam etti.

Daha sonra kürsüye Baş. Yard. Salih Elmas gelerek günün anlam ve önemini  anlatan sunumunu gerçekleştirdi. Gerçekten konuya hakim bir şekilde hazırlanmış  Beykoz da ki turizm olgusunu en ince detayına kadar irdeleyerek kamu oyuyla paylaştı.

Fakat gözümden kaçmayan unsurlardan biri ,Beykoz halkının programa olan ilgisizliğiydi.

Turizm de ana unsurların başında İNSAN gelmektedir, her hangi bir sanayide robotlaşmaya geçebilirsiniz, hatta  hiç insan çalıştırmadan üretim yapabilirsiniz, fakat turizm de bu imkansızdır..

Çünkü biz misafirimize  bir bardak çayı göz göze, gülümseyerek hoş geldin edasıyla sunarız ki ;o ara çay içilmesi büyük keyif veren nitelik kazanır, işte bu İNSAN faktörüdür.

Çalıştay için ayrı bir salona davet edildiğimizde,  BEYKOZ TURiZM İŞLETMECİLERİ DERNEĞİ’ nin katılımcılar arasında isminin yer almadığını görünce İl turizm müdürlüğündeki arkadaşlar küçük bir panik yaşasalar da, olayı çabuk toparlayıp (aradık ama dönüş olmadı, sanırım gözden kaçtı, katılmayacağınız bilgisi geldi) gibi mesnetsiz bahanelerle, özür dileyerek bizi de bir odaya davet ettiler.

Açıkçası bozulduk  tabi, fakat  konu BEYKOZ sa gerisi teferruat diyerek ,çorbaya tuz katmaya müdahil  olalım dedik..

Katılımcılar arasında üniversite hocalarımız filim sektör danışmanı ,cam ocağı temsilcisi, reklam ajansı temsilcisi gibi dalında uzman kişiler ile Beykoz’un turizmini irdeledik..

Sorulan soruların ilki,

Beykoz da markalaşmayı ön plana çıkartmaktı ki ,Beykoz un zaten kendine has dinamikleri mevcuttu, hangi birini yok sayabilirsiniz ki….

İl Turizm müdürlüğünün Beykoz hakkında bihaber olduğunu düşünmeden edemedim…

Birkaç örnekle size de  hatırlatmak isterim;

KANLICA‘ nın yoğurdu, ANADOLU HİSAR’ nın göksuyu, mısırı, PAŞABAHÇE ‘nin camı (maalesef cama adını kazımış, sektöre damgasını vurmuş, semtimizde bir cam satış noktasının bulunmaması üzülerek söylüyorum ki bu, PAŞABAHÇE CAM FABRİKASININ  bölge turizmine vurduğu büyük bir darbedir, hatta ihanettir.)

 

Gebze de olduğunu düşündüğüm fabrikanın bile Denizli ye taşınmış olduğunu bir diğerinin de Bulgaristan da olduğunu öğrendik.

PAŞABAHÇE isim hakkımızın saklı olduğunu düşünerek gerek semt sakinlerimizin ve gerekse Belediye Başkanlığının bu konuda turizm adına yapacakları birkaç adımında olduğunu düşünmeden edemiyorum.

İsmimizin hakkını ver yada diyetini öde!!!

ANADOLU KAVAĞI Yuşa Hz.leri türbesi, Yoros kalesi ile, POYRAZ KÖY 3.köprüsüyle POLONEZKÖY mesire alanları ve pansiyonlarıyla, balıyla, ceviziyle, suyuyla ,taşıyla, toprağıyla, havasıyla bir üst kimliktir BEYKOZ…

Bu böyle biline…

Yani zaten markadır BEYKOZ…

Yalnızca biraz parlatılmaya ve cilalanmaya ihtiyacı var, bugüne kadar imarla, ön görünümle, sit’le oyalanmış olsa da artık, üzerindeki ölü toprağını atmanın zamanı gelmiştir.

Bunu Sn.Yücel Başkanın, yılların mevzuatının aşılamadığını bunun için gerekenin yapıldığını, ilçemize en uzun dönem başkanlık yapan biri olarak imar sorununu halletmeye kararlı olduğunu gördük.

Evet, bu kadar potansiyeli içinde barındıran Beykoz’un bu enstrümanları doğru kullanarak ve butik otelcilik nezdinde, konaklamaya da ağırlık vererek gel geç turizminden sıyrılıp bunu 12 aya yayacak potansiyeli yakalaması, turizm acentelerinin bölgeye bakış açılarının değişeceğini ve iştahlarını kabartacağını düşünüyorum.

NOT: Beykoz da benim bildiğim 2 adet turizm acentesi var, onlarda bildiğim kadar turizm ihracatı yapıyorlar bize ise turist ithalatı yapanlarının  bölgeye ilgilerini çekmek gerekiyor yanlışsam düzeltin lütfen…

Belediye Başkanlığımız  nezdinde bir  turizm üst kurulunun oluşturulması ve sorunların tek elden yönetilmesi, hatta turizm zabıtasının bile  düşünülmesi ki; denetim ve kalite açısından gerektiğine inanıyorum.

Öncelikle yılda 1 milyona yakın yerli turisti ağırlayan bir BEYKOZ un ivedilikle bunu hak ettiğini de biliyorum…

Turizm haftası vesilesiyle emeği geçen herkese sektör temsilciliği olarak teşekkürlerimi iletir, saygılar sunarım…


Neyir Erkan Şişman

Ahlak Bilgisi

15-08-2018 Yorum yok. 2512
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 848
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Bir Adam Tanıdım

15-08-2018 Yorum yok. 1599

DİNLEME SANATI

15-08-2018 Yorum yok. 808
Asiye Çakır

KISSADAN HİSSE

15-08-2018 Yorum yok. 2192
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SUYA , SABUNA…

15-08-2018 Yorum yok. 810
Yaprak Akın

HEP BİRLİKTE DAHA GÜZEL BİR DÜNYA DA YAŞAYABİLİRİZ!!!!

15-08-2018 Yorum yok. 560
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 1575
Ozan Derviş

VEFA DUYGUSU BEYKOZ’DAN NEDEN HİÇ GEÇMEZ -?-

08-07-2018 Yorum yok. 1692
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

24 Haziran Seçimleri

08-07-2018 Yorum yok. 1026
Zeynep Küçük

Dilde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar: “Galat-ı Meşhurlar”

08-07-2018 Yorum yok. 1078
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2269