BEYKOZ DA TURİZİMLE YÜZLEŞME HAFTASI

25-04-2016 2593 Yorum yok. Yorum Ekle

(Bir çuvaldız hikayesi)

İl Turizm müdürlüğünün ve Beykoz Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen  Turizm haftasına  21 Nisan daki çalıştay pragramına  BEYKOZ TURİZİM İŞLETMECİLER DERNEĞİ’ nin verdiği sorumlulukla katıldım..

İl Turizm şb. müdürünün açılış konuşmasıyla başlayan program Sn. Yücel Çelikbilek in katılımcılara hoş geldiniz konuşması ile devam etti.

Daha sonra kürsüye Baş. Yard. Salih Elmas gelerek günün anlam ve önemini  anlatan sunumunu gerçekleştirdi. Gerçekten konuya hakim bir şekilde hazırlanmış  Beykoz da ki turizm olgusunu en ince detayına kadar irdeleyerek kamu oyuyla paylaştı.

Fakat gözümden kaçmayan unsurlardan biri ,Beykoz halkının programa olan ilgisizliğiydi.

Turizm de ana unsurların başında İNSAN gelmektedir, her hangi bir sanayide robotlaşmaya geçebilirsiniz, hatta  hiç insan çalıştırmadan üretim yapabilirsiniz, fakat turizm de bu imkansızdır..

Çünkü biz misafirimize  bir bardak çayı göz göze, gülümseyerek hoş geldin edasıyla sunarız ki ;o ara çay içilmesi büyük keyif veren nitelik kazanır, işte bu İNSAN faktörüdür.

Çalıştay için ayrı bir salona davet edildiğimizde,  BEYKOZ TURiZM İŞLETMECİLERİ DERNEĞİ’ nin katılımcılar arasında isminin yer almadığını görünce İl turizm müdürlüğündeki arkadaşlar küçük bir panik yaşasalar da, olayı çabuk toparlayıp (aradık ama dönüş olmadı, sanırım gözden kaçtı, katılmayacağınız bilgisi geldi) gibi mesnetsiz bahanelerle, özür dileyerek bizi de bir odaya davet ettiler.

Açıkçası bozulduk  tabi, fakat  konu BEYKOZ sa gerisi teferruat diyerek ,çorbaya tuz katmaya müdahil  olalım dedik..

Katılımcılar arasında üniversite hocalarımız filim sektör danışmanı ,cam ocağı temsilcisi, reklam ajansı temsilcisi gibi dalında uzman kişiler ile Beykoz’un turizmini irdeledik..

Sorulan soruların ilki,

Beykoz da markalaşmayı ön plana çıkartmaktı ki ,Beykoz un zaten kendine has dinamikleri mevcuttu, hangi birini yok sayabilirsiniz ki….

İl Turizm müdürlüğünün Beykoz hakkında bihaber olduğunu düşünmeden edemedim…

Birkaç örnekle size de  hatırlatmak isterim;

KANLICA‘ nın yoğurdu, ANADOLU HİSAR’ nın göksuyu, mısırı, PAŞABAHÇE ‘nin camı (maalesef cama adını kazımış, sektöre damgasını vurmuş, semtimizde bir cam satış noktasının bulunmaması üzülerek söylüyorum ki bu, PAŞABAHÇE CAM FABRİKASININ  bölge turizmine vurduğu büyük bir darbedir, hatta ihanettir.)

 

Gebze de olduğunu düşündüğüm fabrikanın bile Denizli ye taşınmış olduğunu bir diğerinin de Bulgaristan da olduğunu öğrendik.

PAŞABAHÇE isim hakkımızın saklı olduğunu düşünerek gerek semt sakinlerimizin ve gerekse Belediye Başkanlığının bu konuda turizm adına yapacakları birkaç adımında olduğunu düşünmeden edemiyorum.

İsmimizin hakkını ver yada diyetini öde!!!

ANADOLU KAVAĞI Yuşa Hz.leri türbesi, Yoros kalesi ile, POYRAZ KÖY 3.köprüsüyle POLONEZKÖY mesire alanları ve pansiyonlarıyla, balıyla, ceviziyle, suyuyla ,taşıyla, toprağıyla, havasıyla bir üst kimliktir BEYKOZ…

Bu böyle biline…

Yani zaten markadır BEYKOZ…

Yalnızca biraz parlatılmaya ve cilalanmaya ihtiyacı var, bugüne kadar imarla, ön görünümle, sit’le oyalanmış olsa da artık, üzerindeki ölü toprağını atmanın zamanı gelmiştir.

Bunu Sn.Yücel Başkanın, yılların mevzuatının aşılamadığını bunun için gerekenin yapıldığını, ilçemize en uzun dönem başkanlık yapan biri olarak imar sorununu halletmeye kararlı olduğunu gördük.

Evet, bu kadar potansiyeli içinde barındıran Beykoz’un bu enstrümanları doğru kullanarak ve butik otelcilik nezdinde, konaklamaya da ağırlık vererek gel geç turizminden sıyrılıp bunu 12 aya yayacak potansiyeli yakalaması, turizm acentelerinin bölgeye bakış açılarının değişeceğini ve iştahlarını kabartacağını düşünüyorum.

NOT: Beykoz da benim bildiğim 2 adet turizm acentesi var, onlarda bildiğim kadar turizm ihracatı yapıyorlar bize ise turist ithalatı yapanlarının  bölgeye ilgilerini çekmek gerekiyor yanlışsam düzeltin lütfen…

Belediye Başkanlığımız  nezdinde bir  turizm üst kurulunun oluşturulması ve sorunların tek elden yönetilmesi, hatta turizm zabıtasının bile  düşünülmesi ki; denetim ve kalite açısından gerektiğine inanıyorum.

Öncelikle yılda 1 milyona yakın yerli turisti ağırlayan bir BEYKOZ un ivedilikle bunu hak ettiğini de biliyorum…

Turizm haftası vesilesiyle emeği geçen herkese sektör temsilciliği olarak teşekkürlerimi iletir, saygılar sunarım…


Tekin Toklucu "Ters Köşe"

İNSANIMIZA VE YAPILANLARA SAYGI

09-03-2018 Yorum yok. 533
Ozan Derviş

SİYASİ SUKUNETE İHTİYACIMIZ VAR

06-03-2018 Yorum yok. 1480
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Merhabalar değerli dostlarım.

06-03-2018 Yorum yok. 1257
Neyir Erkan Şişman

Gözyaşı ve Zafer

06-03-2018 Yorum yok. 793

SÜRÜCÜLER

06-03-2018 Yorum yok. 547
Asiye Çakır

TAKLİDİ YAPILAMAZ...

06-03-2018 Yorum yok. 1162
Yaprak Akın

BİZİM OKUL MACERALARIMIZ

06-03-2018 Yorum yok. 534
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Rusya ne yapmak istiyor

06-03-2018 Yorum yok. 784
İsmail Akyel

Gıda Terörü – İlaç Lobileri

25-01-2018 Yorum yok. 1405
Makbule İnaç

BİR TEBESSÜM HERŞEYE DEĞER

25-01-2018 Yorum yok. 1590
Zeynep Küçük

Ahir Zaman

25-01-2018 Yorum yok. 1856
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

SEVGİLİYİ UĞURLARKEN

30-12-2017 Yorum yok. 2139
Gülay Demirel "Konuk Yazar"

ÇOCUKLAR HEPİMİZİN

20-12-2017 Yorum yok. 3759
Ergin Tüfekçi

Uzun bir aradan sonra

28-08-2017 Yorum yok. 3299
Cüneyt Pulant

ÜLKEM İÇİN YENİ BİR UMUT

28-08-2017 Yorum yok. 2499