“Sevgi & Aşk’’ Sözde değil özde yaşananından…

02-05-2016 2316 Yorum yok. Yorum Ekle

İnsanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygudur diye geçer sözlüklerde tanımı sevginin.

Aşk ise bir başka varlığa duyulan derin sevgidir.

Biri iki hece, diğeri tek hece ile kolayca ağızdan çıkar sevgi ve aşk… Gün içinde de çokça kullanılır.’’Seni seviyorum’’,’’Aşkım ‘’,’’Çocukları seviyorum’’,’’Hayvanları seviyorum’’,’’Doğaya aşığım’’,’’İstanbul’u seviyorum’’.

Yıllardan beri şarkıların, şiirlerin, filmlerin ana konusudur bu iki kelime.

Aşkınla yana yana
Kül olsa da ocağım
Bu gönül sayfasını
Artık kapatacağım

Söz : İsmet Nedim Saatçi

 

Aşkın alevse hasretin bir kor

Senin yokluğunu kalbime sor

Dünya seninle gelmiş gibiyim

Sensiz yaşamayı düşünmek çok zor.

Söz: Vedat Yildirimbora

 

Bazen de söz olur haykırırcasına yazılır duvarlara, arabalara…

‘’Hani En Güzel Asklar İmkânsız Gelir ya İnsana; İmkânsız Olduğun için Aşığım SANA…’’

‘’Benim Sana Âşık Olduğumu Anlatmak İçin Bir Şiir mi Yoksa Bir MasaI mı Yazsam. ama Ben Sana İki Kelime Yazıyorum. Seni Seviyorum’’

Daha kalıcı olsun diye isim olarak da kullanır. Yaklaşık 115.997 kişiye verilmiştir Sevgi adı. Ve her yıl ortalama 1770 Sevgi bebek hayata merhaba demektedir.

Bazen düşünüyorum da bu kadar yoğun olarak kullanılması mı acaba hızla içini boşaltmaktadır bu sihirli kelimelerin?

NEDEN ‘’Seni Seviyorum’’ile başlayan ilişkiler çoğu zaman 5 yılı doldurmadan mahkemelerde son bulmaktadır veya taraflardan birinin (çoğunlukla bayanlar) sokak ortasında kanlar içinde yaşamı sonlandırılmaktadır

NEDEN Sevgi, aşk ile nefret bu kadar hızlı yer değiştirmektedir. Yukarıda örnekleri verilen aşk şarkıları, sevgi sözlerini nasılda tehditle, küfürle şiddet olarak yeni bir kimlik kazanmaktadır.

Sevgi, aşk hayatın başında bu yana var olan ve gelecekte de var olacak temel sözcüklerdir. Ne var ki günümüzde kullanıldığı anlamlardan, kısıtlamalardan bir an önce kurtarmamız daha genel hale getirmemiz şarttır. Bu nedenle şunu hatırlamak önemlidir.Sevgi ve aşkın olmazsa olmaz parçaları Şefkat, Merhamet, Fedakarlık, Saygı, Sabırdır. Sevgi, aşk puzzelı ancak bu parçalarla oluşmakta anlamlı kalıcı bir bütün oluşturmaktadır..

Uzun yıllar beraberlikleri olan çiftlerle yapılan görüşmelerde hepsinin ağzında saygı kelimesi vazgeçilmezdir. 50-60 yıllık beraberliklerine rağmen birbirlerinden bahsederken ‘’bey’’,’’ hanım ‘’diye bahsetmeleri belki bunun en önemli kanıtıdır.

Uzun yıllar süren beraberliklerin bir sırrı da fedakârlık ve sabırdır. Çevremizden, büyüklerimizden dinlediğimiz veya şahit olduğumuz gibi hayat hiçbir zaman sürekli yükseliş grafiği göstermez. Çıkışlar gibi inişler, buhranlar yaşanması normaldir ki bu çoğu zaman tuz biber olarak adlandırılır. İşte bu çınarlarımızca ‘’ ikimizde pek çok fedakârlıkta bulunarak, sabrederek bu günlere geldik’’ şeklinde ifade edilerek aktarılır.

Günümüz de malum programlarca da teşvik edildiği gibi ilişkilerin başlamasında KRİTER ifadesi başrol oynamaktadır. Kriter maddeleri ise dış görünüş, burçların uyumu ve maddi donanımla ifade edilmektedir. Halbuki ilişki denildiğin de çağrışımı sevgi ve aşktır. Sevgi ve aşk denildiğinde de olmazsa olmaz Şefkat, Merhamet, Saygı, Sabır dır.

İşte kullan at, tabaklar, bardaklar, mendiller gibi aşk ve sevginin hızla tüketilmemesi için kriterlerin yenilenmesi, genişletilmesi, özentilerden, medyatik ilişkilerin etkinden arındırılması şarttır. Aksi taktirde buruşan insan hayatıdır

Sevgiyle kalın… 

 


Neyir Erkan Şişman

Ahlak Bilgisi

15-08-2018 Yorum yok. 2501
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 846
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Bir Adam Tanıdım

15-08-2018 Yorum yok. 1589

DİNLEME SANATI

15-08-2018 Yorum yok. 797
Asiye Çakır

KISSADAN HİSSE

15-08-2018 Yorum yok. 2183
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SUYA , SABUNA…

15-08-2018 Yorum yok. 800
Yaprak Akın

HEP BİRLİKTE DAHA GÜZEL BİR DÜNYA DA YAŞAYABİLİRİZ!!!!

15-08-2018 Yorum yok. 557
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 1571
Ozan Derviş

VEFA DUYGUSU BEYKOZ’DAN NEDEN HİÇ GEÇMEZ -?-

08-07-2018 Yorum yok. 1688
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

24 Haziran Seçimleri

08-07-2018 Yorum yok. 1021
Zeynep Küçük

Dilde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar: “Galat-ı Meşhurlar”

08-07-2018 Yorum yok. 1074
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2266