“Sevgi & Aşk’’ Sözde değil özde yaşananından…

02-05-2016 2516 Yorum yok. Yorum Ekle

İnsanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygudur diye geçer sözlüklerde tanımı sevginin.

Aşk ise bir başka varlığa duyulan derin sevgidir.

Biri iki hece, diğeri tek hece ile kolayca ağızdan çıkar sevgi ve aşk… Gün içinde de çokça kullanılır.’’Seni seviyorum’’,’’Aşkım ‘’,’’Çocukları seviyorum’’,’’Hayvanları seviyorum’’,’’Doğaya aşığım’’,’’İstanbul’u seviyorum’’.

Yıllardan beri şarkıların, şiirlerin, filmlerin ana konusudur bu iki kelime.

Aşkınla yana yana
Kül olsa da ocağım
Bu gönül sayfasını
Artık kapatacağım

Söz : İsmet Nedim Saatçi

 

Aşkın alevse hasretin bir kor

Senin yokluğunu kalbime sor

Dünya seninle gelmiş gibiyim

Sensiz yaşamayı düşünmek çok zor.

Söz: Vedat Yildirimbora

 

Bazen de söz olur haykırırcasına yazılır duvarlara, arabalara…

‘’Hani En Güzel Asklar İmkânsız Gelir ya İnsana; İmkânsız Olduğun için Aşığım SANA…’’

‘’Benim Sana Âşık Olduğumu Anlatmak İçin Bir Şiir mi Yoksa Bir MasaI mı Yazsam. ama Ben Sana İki Kelime Yazıyorum. Seni Seviyorum’’

Daha kalıcı olsun diye isim olarak da kullanır. Yaklaşık 115.997 kişiye verilmiştir Sevgi adı. Ve her yıl ortalama 1770 Sevgi bebek hayata merhaba demektedir.

Bazen düşünüyorum da bu kadar yoğun olarak kullanılması mı acaba hızla içini boşaltmaktadır bu sihirli kelimelerin?

NEDEN ‘’Seni Seviyorum’’ile başlayan ilişkiler çoğu zaman 5 yılı doldurmadan mahkemelerde son bulmaktadır veya taraflardan birinin (çoğunlukla bayanlar) sokak ortasında kanlar içinde yaşamı sonlandırılmaktadır

NEDEN Sevgi, aşk ile nefret bu kadar hızlı yer değiştirmektedir. Yukarıda örnekleri verilen aşk şarkıları, sevgi sözlerini nasılda tehditle, küfürle şiddet olarak yeni bir kimlik kazanmaktadır.

Sevgi, aşk hayatın başında bu yana var olan ve gelecekte de var olacak temel sözcüklerdir. Ne var ki günümüzde kullanıldığı anlamlardan, kısıtlamalardan bir an önce kurtarmamız daha genel hale getirmemiz şarttır. Bu nedenle şunu hatırlamak önemlidir.Sevgi ve aşkın olmazsa olmaz parçaları Şefkat, Merhamet, Fedakarlık, Saygı, Sabırdır. Sevgi, aşk puzzelı ancak bu parçalarla oluşmakta anlamlı kalıcı bir bütün oluşturmaktadır..

Uzun yıllar beraberlikleri olan çiftlerle yapılan görüşmelerde hepsinin ağzında saygı kelimesi vazgeçilmezdir. 50-60 yıllık beraberliklerine rağmen birbirlerinden bahsederken ‘’bey’’,’’ hanım ‘’diye bahsetmeleri belki bunun en önemli kanıtıdır.

Uzun yıllar süren beraberliklerin bir sırrı da fedakârlık ve sabırdır. Çevremizden, büyüklerimizden dinlediğimiz veya şahit olduğumuz gibi hayat hiçbir zaman sürekli yükseliş grafiği göstermez. Çıkışlar gibi inişler, buhranlar yaşanması normaldir ki bu çoğu zaman tuz biber olarak adlandırılır. İşte bu çınarlarımızca ‘’ ikimizde pek çok fedakârlıkta bulunarak, sabrederek bu günlere geldik’’ şeklinde ifade edilerek aktarılır.

Günümüz de malum programlarca da teşvik edildiği gibi ilişkilerin başlamasında KRİTER ifadesi başrol oynamaktadır. Kriter maddeleri ise dış görünüş, burçların uyumu ve maddi donanımla ifade edilmektedir. Halbuki ilişki denildiğin de çağrışımı sevgi ve aşktır. Sevgi ve aşk denildiğinde de olmazsa olmaz Şefkat, Merhamet, Saygı, Sabır dır.

İşte kullan at, tabaklar, bardaklar, mendiller gibi aşk ve sevginin hızla tüketilmemesi için kriterlerin yenilenmesi, genişletilmesi, özentilerden, medyatik ilişkilerin etkinden arındırılması şarttır. Aksi taktirde buruşan insan hayatıdır

Sevgiyle kalın… 

 


Ozan Derviş

KLAVYE GAZETECİLİĞİ

17-02-2019 Yorum yok. 518
Neyir Erkan Şişman

Beykoz Siyasetinden bir Yücel Çelikbilek geçti

30-01-2019 2 yorum. 899
Çiğdem Topatan

NEREYE KOŞUYORUZ?

30-01-2019 Yorum yok. 685
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Güvenmek mi yoksa Mantık mı ?

30-01-2019 Yorum yok. 759

2019 ŞÜKÜR

30-01-2019 Yorum yok. 818
Hacı Arıcı

HİZMET Mİ? ZİMMET Mİ?

30-01-2019 Yorum yok. 689
Makbule İnaç

Baktığını Görmek

30-01-2019 Yorum yok. 678

TÜRK CAM SANATI VE BEYKOZ İŞLERİ

30-01-2019 Yorum yok. 591
Yaprak Akın

Yeni bir Türkiye Yaratabilirmiyiz.. ?

30-01-2019 Yorum yok. 489
Asiye Çakır

İKİ YÖNLÜ YOL

30-01-2019 Yorum yok. 1396
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HAYAT BAYRAM OLSA…

25-12-2018 Yorum yok. 949
Bilal Karabacak

BEYKOZ ANADOLU’DUR…

21-11-2018 Yorum yok. 2202