Bir eğitim öğretim dönemi biterken … Karneler, sınav sonuçları yaklaşırken…

13-06-2016 4213 Yorum yok. Yorum Ekle

28 Eylül de başlayan eğitim öğretim maratonu 17 Haziran Cuma günü son bulacak. Öğrencilerin tümünde tatil heyecanı başladı. Tatil demek özgürlük demek onlar için.

Tüm öğrencilerimize mutlu, hayal ettikleri gibi bir tatil geçirmelerini dileyerek şu günlerde kaygıları ile tatil heyecanı arasında boğuşan ciddi sayıdaki gencimize dönmek istiyorum. Zira bu sorun çok eski zamanlardan bu yana gazete manşetlerine3. sayfa haberi olarak  ne yazık ki konu olmuştur.

Danışan ailelerim bir çoğunluğu (özellikle kış dönemlerinde )ergenlik sürecindeki çocuklarının davranış değişikliği yaşadığı, aşırı gergin olduğu, okulundan olumsuz dönüşler verildiği gibi şikâyetler sıralayarak başvurmaktadırlar. Aile fertleri ile yapılan toplu görüşmelerde kullanılan dil genelde ergen gencimizi suçlama şeklindedir. Biz ebeveynler öncelikle, eğer arzuladığımız eğitimi kendimiz alamadıysak,  ordan başlarız söze .’ ’Ben okuyamadım’ ’,’’Beni okutmadılar’’ ,’’İmkânımız yoktu’’ Sonra sıra çocuklarımıza sunduğumuz imkânlara gelir  : ‘’Her şeyi var’’ ,’’Kendim giymiyorum giydiriyorum’’, ’’Bir sürü para verdim özel ders aldırdım, kursa gönderdim’’ . Peşinden gözlemler suçlamayla karışık aktarılır ’Hiç çalışmadı’’ ,’’Çalışsa başarır’ ’,’’Televizyon seyredeceğine çalışmalıydı’’ ,’’Bundan bir şey olmaz’’ , öğrenci TEOG adayıysa ‘Böyle giderse Fen Lisesi falan zor’’, üniversite adayı ise öğrenci’’ İstanbul olmaz bende dışarı yollamam’’  sürer gider böyle…  Ailenin üyeleri dışında sadece benim olduğum bu görüşmelerde öğrenci suskundur genelde kısa cevaplar veya cevapsız kalan sorular. Bizim gördüğümüz yüz suskundur. Hâlbuki içten içe feryadı tüm aile bireylerinden yüksektir, anla beni der gibi bakar gözlerime. İşte bu nedenle o ilk görüşmede gencimiz ile işbirliğine girebilmektir benim için amaç. Kendinin günah keçisi olarak görülmesine, daha da tehlikesi zamanla kendinin de kendisini günah keçisi ilan etmesine izin veremem.

Başarı ya da başarısızlık sorgulamasını nasıl yapıyoruz biz anne babalar? Neye göre yapıyoruz? Önce ebeveynlerin kendi değer pencerelerine bir göz gezdirmesi birinci adımdır bence. Çocuğumuz için eğitim, kariyer planlamak mıdır doğru olan yoksa eğitim, kariyer planlamasında çocuğumuza destek olmak mı? Amaç olumsuzu bulmak ve olumsuzluklar üzerine giderek onu olumluya dönüştürmeye zorlamak mı? Sözel derslerde başarılı bir öğrencinin başarısız olduğu fen dersleri ile onu yargılamak mı? Sanata yönelik başarılarında, okulda yapacakları bir tiyatro, dans gösterisinde iş yoğunluğu bahanesiyle yanında olamazken bir iş çıkışı elinize aldığınız karnede sadece gördüğünüz zayıf puan ile tüm tatilde planlarını iptal ettiğinizi dile dökmek, bu konuda tartışmak için uzun bir zaman ayırabilmek mi? Okul ziyaretlerinde yaygın olan bir yol seçeriz. Başarısız olduğu dersleri bilir o derslerin öğretmenleri ile görüşmeyi isteriz. Tıpkı karnede de o derse ait notları gördüğümüz gibi. Meslektaşlarım sanırım bana katılacaktır. Okulda müzik, beden eğitimi, din, görsel sanatlar öğretmenleri en az ziyaret edilenlerdir. Dolayısıyla bu konuda yaşanabilecek başarısızlıkta evde en kolay kabul edilecek derslerdir veya diğer derslerinin yüksekliğine bakıp bu notu daha yüksek vermeliydi diyerek hedef değiştirilip öğretmenlere yüklenilen alanlardır. İlk soruma tekrar dönersek biz anne babaların başarı ölçütleri nedir?

Çektiğimiz bu resme belki biraz daha yukardan başlayarak görmeye çalışmak daha sağlıklı olacaktır kanaatineyim. Ergenlik dönemi dendiğinde anne babaların yüzünü bir kaygı kaplar. Çünkü ergenlik ve bunalım, çatışma kelimeleri beraber kazınmıştır hafızalara. Aslında ilk hata burada başlamaktadır. Ergenliğin tanımı, özelliği, olmazsa olmazı bunalım değildir. Ergenlik dönemi, buluğ çağı kişinin belirgin biyolojik değişimler yaşadığı, 9 ile 17 yaş arasındaki gelişim çağıdır. Bu dönemde vücut yapısı, işlevleri değişirken biyolojik etkilerin yanı sıra akran, anne baba etkisi ve çevre etkisiyle kişilikte, düşüncelerde, sosyal davranışlarda hızlı değişimler yaşanır. Son cümlede de yer aldığı gibi bu dönemde çocuğumuzla etkileşimimiz, dönemi etkilemekte, dolayısıyla kişilik oluşumu sırasında rol oynamakta , çocuğumuz üzerinde ömür boyu sürecek izlere imkân sağlamaktadır.

Yukarıda ki bilgiler doğrultusunda Baumrind’in anne babalık tarzlarından üçü üzerine odaklanmak istiyorum.

Otoriter Anne Babalar: Çocuklarının davranışlarını geçmişten gelen değişmez davranış standartlarına göre şekillendirmeye, kontrol etmeye, değerlendirmeye çalışırlar. İtaat bir erdemdir, disiplin ceza olmazsa olmazdır. Çocuklarına bakıldığında kızlarda bağımlılık ve itaatkârlık erkek çocuklarında saldırganlık problemi gözlenmiştir. Coğrafyamızda yaygın olan bir ebeveynlik modelidir.

İzin Verici Anne Babalar: Kontrol edicilik çok azdır. Çocuklarının dürtü, isteklerine genelde kabullenici bir tavır gösterirler. Talepleri yoktur, mantıksaldırlar. Çocukları başarı odaklıdır, sosyal olarak başarı düşüktür. Son yıllarda ülkemizde hızla benimsenen bir modeldir.

Üçüncü  anne baba modeline geçmeden önce; yukarıdaki ebeveynlik modellerinin  birbirlerinin tamamıyla zıttı olduğunu  ve bu ailelerde yetişen çocuklarda ideal olana ulaşmanın oldukça zor olduğunu belirtmek isterim.

Açıklayıcı Otoriter Anne Babalar: Destekleyici ve sevecendirler. Sözlü iletişime önem verirler. Mantıklı ve akıllıca çocuklarına yönlendirme sağlarlar. Bağımsızlığa önem verdikleri gibi zaman zaman talepkardırlar. Bu tür ailelere mensup çocukların sevecen, dost canlısı, başarı odaklı, yetenekli olduğu gözlenmiştir. Ülkemizde hızla yayılması gereken bir aile yapısıdır.

En başa geri dönersek önümüze gelen karneleri, sınav sonuçlarını değerlendirmeden önce kendi ebeveynlik becerilerimizi değerlendirmemiz şarttır. Muhtemelen çoğumuzun içinde eğitim yaşantımıza yönelik keşkeleri vardır. Ya da bizlerin gelişim dönemlerinde ebeveynlik, ergenlik kavramları bu kadar içi dolmadan yaşanmıştır. İşte o zaman size iki küçük sır JBirincisi yaşı ne olursa olsun her çocuk önce bir bireydir ve bizlerin keş kelerimizi tamamlamak üzere programlanmamıştır. Yine bizden dünyaya gelmeleri tam anlamıyla bizimle aynı yeteneklerle donatılacaklarını ifade etmemektedir. Ayrı hayallere, ayrı hedeflere, farklı alanlarda başarılara sahip olmak en doğal haklarıdır. İkincisi gelişen teknolojiye göre cep telefonlarımız, bilgisayarlarımız daha bir sürü eşyamız sık sık değişime uğramaktadır. Hatta telefonumuz her gün güncelleme uyarısı ile bizi güne yetiştirdiğini aktarmaktadır. Teknolojinin hızla geliştiği bir ortamda uyum sağlamaktan kaçınmazken çocuk yetiştirme tekniklerinin bizim yetiştirilme tarzımızla kısıtlanması sanki biraz haksızlık gibi…

Mutluğun, sağlığın, bereketin evinizden eksik olmadığı bir Ramazan ayı geçirmeniz dileklerimle…


Ozan Derviş

GÜLE GÜLE KOCA ÇINAR

02-03-2019 Yorum yok. 1362
Neyir Erkan Şişman

Buyurun Er Meydanına

02-03-2019 Yorum yok. 677
Hacı Arıcı

HER GEÇEN GÜN YALNIZLAŞIYORUZ

02-03-2019 Yorum yok. 629
Zeynep Küçük

Gel De İçme!!!

02-03-2019 Yorum yok. 818
Ergin Tüfekçi

Sevgili Beykoz

02-03-2019 Yorum yok. 769
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Ömrünü Beykoz’a Adayan İnsan…

02-03-2019 Yorum yok. 836
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

KOÇ’UN ÖĞRENME YILI…

02-03-2019 Yorum yok. 664
Çiğdem Topatan

SPORUN İNSAN GELİŞİMİNE ETKİSİ NEDİR?

02-03-2019 Yorum yok. 630
Yaprak Akın

Ne Zordur! Konut Almak!

02-03-2019 Yorum yok. 488
Asiye Çakır

ÖYLESİNE BİR DÜNYA...

02-03-2019 Yorum yok. 1063
Makbule İnaç

Baktığını Görmek

30-01-2019 Yorum yok. 962

TÜRK CAM SANATI VE BEYKOZ İŞLERİ

30-01-2019 Yorum yok. 821
Bilal Karabacak

BEYKOZ ANADOLU’DUR…

21-11-2018 Yorum yok. 2480