Siz ebeveynler okula, yeni bir eğitim-öğretim dönemine hazır mısınız?

16-10-2016 2013 Yorum yok. Yorum Ekle

Yeni bir eğitim öğretim dönemine hep birlikte merhaba dedik. Evet, yakınmalarımız var. Tamamlanmayan okul inşaatları, bu yüzden birleştirilen okullar… Tam dağıtılamayan okul kitapları, değişen öğretmenler, belki de çocuğunuzun sınıfına gelen hareketli bir yavrumuz yani huzursuzsunuz. Tamam, haklılık payımız var. .(Şunu da belirtmek isterim. Yaklaşık 5 yıldır öğlenci eğitim alan bu sene okul birleştirilmesi nedeniyle saat 06.40 da okulda olması gereken 10 yaşında bir öğrenci annesiyim.08.30 da da kendim derse girmek için yola çıkıyorum.) Fakat her an özellikle de çocuklarımızın yanında dile getirdiğimiz bu sorunlar darbe girişimi gibi daha kafalarında somutlaştıramadıkları bir kavram gölgesinde yazı bitirerek sıralarına oturan öğrencilerimizi nasıl etkiliyor farkında mıyız?

Eğitim öğretim süreci başladı. Bildiğim kadarıyla ki yanılıyorsam okurlarımız düzeltsin öğretmensiz olan sınıfımız yok ilçemizde. Sanırım bina, kitap eksiklerinden öte en önemli artımız eğitim faaliyetini esas unsuru öğretmenlerimizin varlığı.

Şunu asla unutmayalım evde konuşulan olumlu veya olumsuz her söylem çocuklarımızın zihninde önemli bir yer teşkil ediyor ve sosyal hayatta ki tavır ve davranışlarını etkiliyor.

Bir aylık okul sürecini geriye bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde eğitim sistemini, binalarını sorgulayıp çocuklarımızda bu konuda tepkiler oluşturmak yerine onları başarıya ,her şeyden önemlisi bilgi kazanımına odaklayıp görev ve sorumluluklarını yerine getirmede teşvik edici ,zemin hazırlayıcı olmalıyız İlk değerlendirme sonuçlarını alacağımız ara karne henüz uzaklarda iken, o gün gelecek puanları sorgulamadan önce ders çalışma saatlerinde onlara saygı duymalı , yan odada çalışmaya, ödev yapmaya yolladığımız çocuklarımıza tv lerdeki dizilerden ,spor programlarından vazgeçerek o saatleri de hem kendimiz hem çocuklarımız adına  kitap okuyarak  değerlendirip örnek olmalıyız.

Çok dikkatli olmamız gereken bir konuda eğitimin bir üçgenden oluştuğunu (Okul&Öğretmen)+Aile +Çocuk bu üçgenin bir kenarını ortadan kaldırmaya çalıştığımızda ya da yok saydığımızda şeklin tanımsız olacağı gerçeğini unutmamızdır. Değerli velilerimize Atalarımızdan ufak bir hikaye J

Fatih Sultan Mehmet Han çocukken çok yaramaz bir öğrenciydi. Ders esnasında yaptığı şımarıklıklarla Hocası Akşemseddin’i çileden çıkarırdı. Hocası kendisine kızdığı zaman hemen “Ben Padişahın oğluyum bana bir şey yapamazsın” deyip tehdit ediyordu. Padişaha şikâyet etmeyi edepsizlik sayan Akşemseddin, durumu II. Murat’a anlatamıyordu. Ancak gün geldi artık küçük Mehmet’in yaptığı yaramazlıklar çekilmez hale geldi.Bunun üzerine destur dileyip II. Murat’ın huzuruna çıktı. “Padişahım size bir hususu arz edeceğim ancak hayâ ediyorum” deyince II. Murat “Buyur çekinmeden anlatabilirsin” dedi. Bu söz Akşemseddin’i rahatlattı ve başladı olayı anlatmaya. Padişahım oğlunuz, ciğer pareniz Fatih çok yaramaz, onun yaramazlıkları yüzünden ders işleyemiyorum, kendisine kızdığım zamanda hemen sizinle beni tehdit ediyor deyince II. Murat Akşemseddin’in yanına gelerek kulağına bir şeyler fısıldar.
II. Murad’ın kulağına söylediği sözleri duyan Akşemseddin çok şaşırdı. Bu ne plandı, mümkün değildi bu planı uygulamak. Akşemseddin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de Padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.

Ertesi gün yine derste Fatih Sultan Mehmet yaramazlık yapıyordu. Akşemseddin’in uyarısına aynı tehdit cevabını verdiği sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi. Bu olay karşısında Akşemseddin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi. Padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.
Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmet’in nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı. Güvendiği babası tokat yemişti. Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu. Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahcup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi. Plan muhteşem bir şekilde işlemişti. O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı. Çünkü güvendiği dağlara kar yağmıştı. Koskoca padişah ise sırf çocuğunun terbiyesi için gözünü kırpmadan tokat yemeği göze almıştı…

Alıntı.


Hacı Arıcı

AH ESKİ GÜNLER ESKİ BAYRAMLAR

14-08-2019 Yorum yok. 1457
Osman Topuz

OLACAK GİBİ DEĞİL AMA

05-08-2019 Yorum yok. 1208
Ozan Derviş

VATANDAŞ SEÇİMİ GERİDE BIRAKTI “YA SİZ”

05-08-2019 Yorum yok. 1597
Neyir Erkan Şişman

GERİ DÖNÜŞÜM

05-08-2019 Yorum yok. 1084
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

MESUDİYE GERÇEĞİ…

05-08-2019 Yorum yok. 988
Makbule İnaç

Babalar hep sahipsizdir

05-08-2019 Yorum yok. 1116
Bilal Karabacak

BEYKOZ DERNEKLERİ ÇOCUKLAR İÇİN BİRLEŞTİ

05-08-2019 Yorum yok. 775
Çiğdem Topatan

ULTRA MARATON NEDİR?

05-08-2019 Yorum yok. 595
Zeynep Küçük

Spor ve Çocuk

05-08-2019 Yorum yok. 987

OKUMALI VE OKUTMALIYIZ

05-08-2019 Yorum yok. 787
Yaprak Akın

HUZURLU BİR GELECEK İSTİYORUM

05-08-2019 Yorum yok. 1385
Rabia Yıldız

ANTİBİYOTİK VE AĞRI KESİCİ

20-06-2019 Yorum yok. 1817
Asiye Çakır

DÜĞÜM....

20-06-2019 Yorum yok. 1932