‘’Bir sürü sınavım, bir dolu ödevim var. Çok mutluyum.’’ dedin mi hiç?

17-12-2016 3065 Yorum yok. Yorum Ekle

Malumunuz üzerine geçtiğimiz günlerde ortaokul son sınıf öğrencilerimiz hayatlarındaki önemli bir sınavın ilk basamağını geride bıraktılar.

Bir taraftan devam eden 8. sınıf süreci, bir taraftan gelecek eğitim yaşantılarına yön verecek TEOG ve 14-15 yaş ergenlik buhranları, kimlik arayışları… Öte yandan da bilgisayarda, telefonda geçirilen zamanı sorgulayan, yapılan ders çalışma süresinden tatmin olmayan ‘’Beni görüyorsun. Okumazsan bir kesere sap olamazsın, sürünürsün! ‘’söylemleri…

Hal böyle olunca TEOG’a günler kala veya ilk sınavlar sonrası telefonum ve randevu istekleri bu yaş grubu üzerinde yoğunlaşmaya başlıyor.

Telefondaki ses ( anne/baba)dertli :-Oğlum/kızım ders çalışmıyor. Bizimle vakit geçirmiyor, konuşmuyor. Sürekli telefonda /bilgisayarda… Bir konuşsanız diyoruz.

Dostlar arası geçse bu sohbet, yakınmalar etiketimiz hazır sorunlu bir genç. Çünkü duygudaşlık sadece anne veya baba ile sağlanmakta. Ya genç?

Bu tür yapılan ön telefon görüşmesinde, seansa mutlaka ailece katılınmasını istemek ve sağlamak benim için önemlidir. Bellidir ki genç konuşturulmalı, bu konuşma aile tarafından duyulmalı, duygularını karşılıklı ifade etmeye kabul etmeseler bile birbirlerini anlamaya olanak sağlanmalıdır.

TEOG aile için ne ifade etmektedir? TEOG genç için ne ifade etmektedir?

Başarı aile için nedir? Başarı genç için nedir?

Gerektiği kadar çalışma, aile için ve genç için ne kadar ve nasıldır?

Kitap okumamakla suçlanan gencimizin ailesinde annenin veya babanın okumaya kendini geliştirmeye ayırdığı süre ne kadardır.(Sosyal medyada bile var olan bir gerçek paylaşılan bir resim ise beğeni rekorları kırarken, bir yazı daha da kötüsü uzun bir yazı ise beğeni sayısı yarı yarıya düşmekte)

Ailenin hedefi hangi lisedir?(Genelde Fen Lisesi)

Genç hangi alanda eğitim almak istemektedir?(Gençlerin meslek yatkınlıkları spor ve sanat alanı tercihleri özellikle bu dönemde velilerce görülmezden gelmektedir.)

Aile çocuğu içi hangin meslek dalını uygun görmekte ve buna ilişkin nasıl hayaller kurmaktadır?

Genç arkadaşımızın meslek seçimine ilişkin hedefi ,hayalleri var mıdır?Kendisini ,sınırlarını ,yapabilirliklerini,yeteneklerini ,hayalini kurduğu mesleği ne kadar tanıyordur?

Akşam saatleri genç tarafından bilgisayarda ve telefonda değerlendirilirken aile bu zaman dilimini nasıl geçiriyor hangi dizi yada programlar vazgeçilmezleri listesinde yer alıyordur?

Genç telefonundan, bilgisayarından vazgeçse, tv yi kapatıp dizilerden vazgeçebilecek cesaret ailede mevcut mudur?

Çalışma hayatının zorlukları sık sık ortaya koyulan ailenin üyesi gencimizde son model bir cep telefonu var mıdır?

Ortak etkinlik zamanları hatta çoğu ailede kaybolmaya başlayan ortak yemek saati bu ailemizde mevcut mudur?

Soruların cevaplarından hareket edersek veya sizler kendi aileniz içinde bu soruları gözden geçirirseniz sizce danışma nedeni, ortada ki sorun sadece gencimiz midir?

Ve unutmamak gereken bir önemli nokta sorumluluklar bizi yorar. Pazartesi sendromu, Cuma yorgunluğu gibi kalıplaşan ifadelerimiz iş hayatımıza yanı diğer deyişle sorumluluk alanımıza ilişkin yakınmalar değil midir? Son olarak biraz gerilere gidersek kaç senelik eğitim hayatımız olursa olsun ilkokul, ortaokul ,lise ,üniversite, master hiç hayatınızda ‘’Bir sürü sınavım, bir dolu ödevim var. Çok mutluyum.’’ dediniz mi? Ne yalan söyleyeyim ben hiç demedim. Sevgiyle kalın.


Bilal Karabacak

Merhabalar Sevgili Beykozlular…

26-10-2018 Yorum yok. 1747
Ozan Derviş

ADAY ADAYLARIMIZA ÖZEL

26-10-2018 Yorum yok. 1481
Neyir Erkan Şişman

ANDIMIZ

26-10-2018 Yorum yok. 837
Hacı Arıcı

YÖREMİZ – KÜLTÜRÜMÜZ - TARİHİMİZ

26-10-2018 Yorum yok. 775
Taner Mert "Mert Beykozlu"

İnsanlık Nereye Gidiyor

26-10-2018 Yorum yok. 1228
Zeynep Küçük

Beykozlu İnsanımız Sıfır Atık’ta da Öncü

26-10-2018 Yorum yok. 782

TOPLUMSAL BARIŞ

26-10-2018 Yorum yok. 1088
Yaprak Akın

ÖN YARGILARIMIZI ÇÖPE ATALIM !

26-10-2018 Yorum yok. 707
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SEÇ BAKALIM..

26-10-2018 1 yorum. 773
Asiye Çakır

SİZİN GÖZÜNÜZ HANGİSİ... ???

28-09-2018 Yorum yok. 1771
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 1098
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 2053
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2590