‘’Bir sürü sınavım, bir dolu ödevim var. Çok mutluyum.’’ dedin mi hiç?

17-12-2016 3164 Yorum yok. Yorum Ekle

Malumunuz üzerine geçtiğimiz günlerde ortaokul son sınıf öğrencilerimiz hayatlarındaki önemli bir sınavın ilk basamağını geride bıraktılar.

Bir taraftan devam eden 8. sınıf süreci, bir taraftan gelecek eğitim yaşantılarına yön verecek TEOG ve 14-15 yaş ergenlik buhranları, kimlik arayışları… Öte yandan da bilgisayarda, telefonda geçirilen zamanı sorgulayan, yapılan ders çalışma süresinden tatmin olmayan ‘’Beni görüyorsun. Okumazsan bir kesere sap olamazsın, sürünürsün! ‘’söylemleri…

Hal böyle olunca TEOG’a günler kala veya ilk sınavlar sonrası telefonum ve randevu istekleri bu yaş grubu üzerinde yoğunlaşmaya başlıyor.

Telefondaki ses ( anne/baba)dertli :-Oğlum/kızım ders çalışmıyor. Bizimle vakit geçirmiyor, konuşmuyor. Sürekli telefonda /bilgisayarda… Bir konuşsanız diyoruz.

Dostlar arası geçse bu sohbet, yakınmalar etiketimiz hazır sorunlu bir genç. Çünkü duygudaşlık sadece anne veya baba ile sağlanmakta. Ya genç?

Bu tür yapılan ön telefon görüşmesinde, seansa mutlaka ailece katılınmasını istemek ve sağlamak benim için önemlidir. Bellidir ki genç konuşturulmalı, bu konuşma aile tarafından duyulmalı, duygularını karşılıklı ifade etmeye kabul etmeseler bile birbirlerini anlamaya olanak sağlanmalıdır.

TEOG aile için ne ifade etmektedir? TEOG genç için ne ifade etmektedir?

Başarı aile için nedir? Başarı genç için nedir?

Gerektiği kadar çalışma, aile için ve genç için ne kadar ve nasıldır?

Kitap okumamakla suçlanan gencimizin ailesinde annenin veya babanın okumaya kendini geliştirmeye ayırdığı süre ne kadardır.(Sosyal medyada bile var olan bir gerçek paylaşılan bir resim ise beğeni rekorları kırarken, bir yazı daha da kötüsü uzun bir yazı ise beğeni sayısı yarı yarıya düşmekte)

Ailenin hedefi hangi lisedir?(Genelde Fen Lisesi)

Genç hangi alanda eğitim almak istemektedir?(Gençlerin meslek yatkınlıkları spor ve sanat alanı tercihleri özellikle bu dönemde velilerce görülmezden gelmektedir.)

Aile çocuğu içi hangin meslek dalını uygun görmekte ve buna ilişkin nasıl hayaller kurmaktadır?

Genç arkadaşımızın meslek seçimine ilişkin hedefi ,hayalleri var mıdır?Kendisini ,sınırlarını ,yapabilirliklerini,yeteneklerini ,hayalini kurduğu mesleği ne kadar tanıyordur?

Akşam saatleri genç tarafından bilgisayarda ve telefonda değerlendirilirken aile bu zaman dilimini nasıl geçiriyor hangi dizi yada programlar vazgeçilmezleri listesinde yer alıyordur?

Genç telefonundan, bilgisayarından vazgeçse, tv yi kapatıp dizilerden vazgeçebilecek cesaret ailede mevcut mudur?

Çalışma hayatının zorlukları sık sık ortaya koyulan ailenin üyesi gencimizde son model bir cep telefonu var mıdır?

Ortak etkinlik zamanları hatta çoğu ailede kaybolmaya başlayan ortak yemek saati bu ailemizde mevcut mudur?

Soruların cevaplarından hareket edersek veya sizler kendi aileniz içinde bu soruları gözden geçirirseniz sizce danışma nedeni, ortada ki sorun sadece gencimiz midir?

Ve unutmamak gereken bir önemli nokta sorumluluklar bizi yorar. Pazartesi sendromu, Cuma yorgunluğu gibi kalıplaşan ifadelerimiz iş hayatımıza yanı diğer deyişle sorumluluk alanımıza ilişkin yakınmalar değil midir? Son olarak biraz gerilere gidersek kaç senelik eğitim hayatımız olursa olsun ilkokul, ortaokul ,lise ,üniversite, master hiç hayatınızda ‘’Bir sürü sınavım, bir dolu ödevim var. Çok mutluyum.’’ dediniz mi? Ne yalan söyleyeyim ben hiç demedim. Sevgiyle kalın.


Ozan Derviş

KLAVYE GAZETECİLİĞİ

17-02-2019 Yorum yok. 518
Neyir Erkan Şişman

Beykoz Siyasetinden bir Yücel Çelikbilek geçti

30-01-2019 2 yorum. 900
Çiğdem Topatan

NEREYE KOŞUYORUZ?

30-01-2019 Yorum yok. 685
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Güvenmek mi yoksa Mantık mı ?

30-01-2019 Yorum yok. 759

2019 ŞÜKÜR

30-01-2019 Yorum yok. 818
Hacı Arıcı

HİZMET Mİ? ZİMMET Mİ?

30-01-2019 Yorum yok. 689
Makbule İnaç

Baktığını Görmek

30-01-2019 Yorum yok. 678

TÜRK CAM SANATI VE BEYKOZ İŞLERİ

30-01-2019 Yorum yok. 591
Yaprak Akın

Yeni bir Türkiye Yaratabilirmiyiz.. ?

30-01-2019 Yorum yok. 489
Asiye Çakır

İKİ YÖNLÜ YOL

30-01-2019 Yorum yok. 1396
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HAYAT BAYRAM OLSA…

25-12-2018 Yorum yok. 950
Bilal Karabacak

BEYKOZ ANADOLU’DUR…

21-11-2018 Yorum yok. 2203