‘’Bir sürü sınavım, bir dolu ödevim var. Çok mutluyum.’’ dedin mi hiç?

17-12-2016 3013 Yorum yok. Yorum Ekle

Malumunuz üzerine geçtiğimiz günlerde ortaokul son sınıf öğrencilerimiz hayatlarındaki önemli bir sınavın ilk basamağını geride bıraktılar.

Bir taraftan devam eden 8. sınıf süreci, bir taraftan gelecek eğitim yaşantılarına yön verecek TEOG ve 14-15 yaş ergenlik buhranları, kimlik arayışları… Öte yandan da bilgisayarda, telefonda geçirilen zamanı sorgulayan, yapılan ders çalışma süresinden tatmin olmayan ‘’Beni görüyorsun. Okumazsan bir kesere sap olamazsın, sürünürsün! ‘’söylemleri…

Hal böyle olunca TEOG’a günler kala veya ilk sınavlar sonrası telefonum ve randevu istekleri bu yaş grubu üzerinde yoğunlaşmaya başlıyor.

Telefondaki ses ( anne/baba)dertli :-Oğlum/kızım ders çalışmıyor. Bizimle vakit geçirmiyor, konuşmuyor. Sürekli telefonda /bilgisayarda… Bir konuşsanız diyoruz.

Dostlar arası geçse bu sohbet, yakınmalar etiketimiz hazır sorunlu bir genç. Çünkü duygudaşlık sadece anne veya baba ile sağlanmakta. Ya genç?

Bu tür yapılan ön telefon görüşmesinde, seansa mutlaka ailece katılınmasını istemek ve sağlamak benim için önemlidir. Bellidir ki genç konuşturulmalı, bu konuşma aile tarafından duyulmalı, duygularını karşılıklı ifade etmeye kabul etmeseler bile birbirlerini anlamaya olanak sağlanmalıdır.

TEOG aile için ne ifade etmektedir? TEOG genç için ne ifade etmektedir?

Başarı aile için nedir? Başarı genç için nedir?

Gerektiği kadar çalışma, aile için ve genç için ne kadar ve nasıldır?

Kitap okumamakla suçlanan gencimizin ailesinde annenin veya babanın okumaya kendini geliştirmeye ayırdığı süre ne kadardır.(Sosyal medyada bile var olan bir gerçek paylaşılan bir resim ise beğeni rekorları kırarken, bir yazı daha da kötüsü uzun bir yazı ise beğeni sayısı yarı yarıya düşmekte)

Ailenin hedefi hangi lisedir?(Genelde Fen Lisesi)

Genç hangi alanda eğitim almak istemektedir?(Gençlerin meslek yatkınlıkları spor ve sanat alanı tercihleri özellikle bu dönemde velilerce görülmezden gelmektedir.)

Aile çocuğu içi hangin meslek dalını uygun görmekte ve buna ilişkin nasıl hayaller kurmaktadır?

Genç arkadaşımızın meslek seçimine ilişkin hedefi ,hayalleri var mıdır?Kendisini ,sınırlarını ,yapabilirliklerini,yeteneklerini ,hayalini kurduğu mesleği ne kadar tanıyordur?

Akşam saatleri genç tarafından bilgisayarda ve telefonda değerlendirilirken aile bu zaman dilimini nasıl geçiriyor hangi dizi yada programlar vazgeçilmezleri listesinde yer alıyordur?

Genç telefonundan, bilgisayarından vazgeçse, tv yi kapatıp dizilerden vazgeçebilecek cesaret ailede mevcut mudur?

Çalışma hayatının zorlukları sık sık ortaya koyulan ailenin üyesi gencimizde son model bir cep telefonu var mıdır?

Ortak etkinlik zamanları hatta çoğu ailede kaybolmaya başlayan ortak yemek saati bu ailemizde mevcut mudur?

Soruların cevaplarından hareket edersek veya sizler kendi aileniz içinde bu soruları gözden geçirirseniz sizce danışma nedeni, ortada ki sorun sadece gencimiz midir?

Ve unutmamak gereken bir önemli nokta sorumluluklar bizi yorar. Pazartesi sendromu, Cuma yorgunluğu gibi kalıplaşan ifadelerimiz iş hayatımıza yanı diğer deyişle sorumluluk alanımıza ilişkin yakınmalar değil midir? Son olarak biraz gerilere gidersek kaç senelik eğitim hayatımız olursa olsun ilkokul, ortaokul ,lise ,üniversite, master hiç hayatınızda ‘’Bir sürü sınavım, bir dolu ödevim var. Çok mutluyum.’’ dediniz mi? Ne yalan söyleyeyim ben hiç demedim. Sevgiyle kalın.


Neyir Erkan Şişman

Ahlak Bilgisi

15-08-2018 Yorum yok. 2501
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 846
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Bir Adam Tanıdım

15-08-2018 Yorum yok. 1589

DİNLEME SANATI

15-08-2018 Yorum yok. 797
Asiye Çakır

KISSADAN HİSSE

15-08-2018 Yorum yok. 2183
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SUYA , SABUNA…

15-08-2018 Yorum yok. 800
Yaprak Akın

HEP BİRLİKTE DAHA GÜZEL BİR DÜNYA DA YAŞAYABİLİRİZ!!!!

15-08-2018 Yorum yok. 557
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 1571
Ozan Derviş

VEFA DUYGUSU BEYKOZ’DAN NEDEN HİÇ GEÇMEZ -?-

08-07-2018 Yorum yok. 1688
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

24 Haziran Seçimleri

08-07-2018 Yorum yok. 1021
Zeynep Küçük

Dilde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar: “Galat-ı Meşhurlar”

08-07-2018 Yorum yok. 1074
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2266