Merhaba Dostlarım…

17-12-2016 2443 Yorum yok. Yorum Ekle

Hava soğuk, gün soğuk, gece soğuk. Yine karanlık çöktü evlerimize, ateş düştü ocaklara. Yine hain bir saldırı ve yine acı. Onlarca eve, yüreklere acı çöktü. Her evin, her kesin farklı umutları vardı. Gelecek için planları, hayalleri vardı. Hepsi söndü bir anda O gece. İçimiz yanıyor. Hainler yine sinsice iş başında. Ama başaramayacaklar. Bu ülkeyi bölemeyecekler. Bu bayrağı indiremeyecekler. Bu asil Türk milletini yıldıramayacaklar. Bir bir yok olacaklar inlerinde. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk halkı güçlüdür her zaman. Bunları da atlatacaktır. Vatan uğrunda can veren Tüm Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Beşiktaş'ta hain saldırıda hayatını kaybeden Polislerimiz, Sivil kardeşlerimiz, aileleri ne umutlarla büyüttü, eşleri, çocukları kim bilir ne hayaller kurdular. Ama bir hain saldırı her şeyi yok etti bir gecede.

Geçen ay 24 Kasım Öğretmenler günü kutlandı tüm yurtta. Hepimizi yetiştiren değerli öğretmenlerimiz. Bir çoğumuz bir çok şeyi unuturuz ama İlk okul öğretmenimizi hep hatırlarız. Benimde ilk okul öğretmenim Artvin-Ardanuç'ta Hasan Yılmaz’dı. Rahmetle anıyorum.

24 Kasım Öğretmenler günü 1981 yılından beri 24 Kasım da  Türkiye'de Öğretmenler günü olarak kutlanıyor. Neden 24 Kasım? Atatürk'ün 100.doğum yıl dönümünde O'nu onurlandırmak için kutlama etkinlikleri kapsamında başlatılmıştır.

24 Kasım 1928'de Atatürk'ün Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.

Oysa pek çok ülkede 1994 yılından beri UNESCO'nun tavsiyesi ile 5 Ekim günü tüm Dünyada Öğretmenler günü olarak kutlanır.

Gazi Mustafa Kemal'in öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada, toplumun şekillendirme adına öğretmenlere nasıl bir önemli görevin düştüğünü şu sözlerle açıklamıştır.

"Arkadaşlar, Yeni Türkiye’nin bir kaç yıla sığdırdığı Askerlik, Siyaset ve Yönetim alanlarındaki devrimler Sizin, Sayın Öğretmenler, Sizin toplumda ve düşünce yaşamınızda yapacağınız devrimlerdeki başarınızla gerçekleşecektir. Hiç bir zaman unutmayın ki Cumhuriyet Sizden 'Fikri hür, Vicdanı hür, İrfanı hür' nesiller ister".

Böylesine önemli bir görev üstlenen tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü tekrar kutluyorum.

Bu mukaddes görevleri başında Şehit olan, Hüseyin’ler, Kemal’ler, Fatih’ler, Halis’ler, Ayşe’ler, Aysun’lar…

Hepsini saygıyla anıyor, Rahmetler diliyorum.

Geçmişte Mecliste Atatürk'e sormuşlar, Mebus maaşları ne kadar olsun. O 'da dikkat edin öğretmen maaşlarını geçmesin demiş.

Hz.Ali (R.A.), Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum demiş.

Günümüzde öğretmenlerimize ne kadar değer veriyoruz tartışılır. Sorunları var mı, maddi zorluklar yaşıyorlar mı. Kaldı ki kutlamaların yapıldığı Öğretmenler evinde havanın soğuk olduğu an, öğretmenlerimize bir bardak çayı çok gördüler. Çay Servisi yapılmadı. Bir bardak çay...

Onların gününün kutlandığı o an bir bardak çay. İşte bizim değerimiz. Onlara olan bakış açımız, verdiğimiz değer.

Ve dostlarım geçenlerde 3 Aralık Dünya Engelliler haftası kutlandı tüm Yurtta.

Hiç düşündünüz mü, bir an gözlerinizin görmediğini, ya da yürüyemediğinizi. Etrafınızdaki, yeryüzündeki renkleri göremediğinizi, yağmurun yağışını, kar tanesinin nasıl bir şey olduğunu, güneşin ne renk olduğunu, gökyüzünün sonsuzluğunu, denizin mavisi nasıl bir renk, Annenizin yüzünü, saçları, gözleri ne renk. Bunları görememek nasıl bir duygu. Hiç düşündünüz mü.

Ve ya…

Gönlünüzce yürüyemediğinizi, koşamadığınızı, tekerlekli sandalye ile bir otobüse binemediğinizi. Bir gün boyu sokaklarda tekerlekli sandalye ile gönlünüzce neler yapabilirsiniz.

Düşüncelerinizi anlatamadığınız, bir şarkının melodisi nasıl, gitarın sesi nasıl, kanun nasıl çalınır, ney neden nasıl üflenir. Tek başınıza yemek yiyememek nasıl. Hiç düşündünüz mü?

Onlar, engelli kardeşlerimiz toplumumuzun ayrılmaz bir parçası. Onların umutla, güvenle geleceğe bakabilmesini sağlayacak imkânların sağlanması Devletimizin ve Toplumumuzun öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Engelli kardeşlerimizin üretken, kendi kendine yeterli duruma gelmeleri için Sivil toplum kuruluşlarına ve sorumluluk taşıyan her insana görev düşüyor.

Bir an olsun bir düşünün "Ben vatandaş olarak ne yaptım".

Dünya nüfusunun %10'u,Türkiye nüfusunun ise %12 'si engelli vatandaşımız. İnsanlara hoşgörülü yaklaşmak, onları olduğu gibi kabul etmek, ön yargılardan kurtulup insanı sadece insan olduğu için sevmek büyük bir erdemdir. Engelli kardeşlerimize acıyarak bakmayın, insan olduğu için, sizin gibi, bizim gibi düşünerek bakın. Gülümseyin, elinizi uzatın, sevginizi verin. Ama Kalpten olsun, samimi olsun. Unutmayın ki yaşamımız boyunca engellerimizle yaşıyoruz. Ben yüzme bilmeyen bir engelliyim, ben güzel şarkı söyleyemeyen engelliyim, ben iyi bir resim yapamayan engelliyim, Ben uçak kullanamayan bir engelliyim, Yani Hepimizin hayatta çok iyi yapamadığı bir engeli var. İşte onlarında bir engeli var.

Kimi yürüyemiyor,

Kimi konuşamıyor,

Kimi göremiyor, Duyamıyor.

Ama bunları istersek toplum olarak birlikte aşabiliriz, başarabiliriz.

Bu hepimizin görevi. Engel bedenimizde değil, onları göremeyen, onları anlamayan bizlerin beyinlerinde. Düşünce yapımızı, bakış açımızı değiştirirsek aşılamayacak hiç bir engel yok aslında.

Bir şiirde şöyle diyor…

"Ben engelli, Siz Benden de engelli. Çünkü duymuyorsunuz bizi, görmüyorsunuz bizi, ellerinizi bize uzatmıyorsunuz"

Engelsiz bir yaşam için el ele verelim. Yarınlara umutla birlikte bakalım.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyorum.


Ozan Derviş

RAMAZAN RUHUNU VE BEREKETİNİ KAYBETMEYELİM

13-06-2018 Yorum yok. 1407
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 1342
Neyir Erkan Şişman

Seçime Doğru

13-06-2018 Yorum yok. 557
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Geleceğin Gençliği

13-06-2018 Yorum yok. 702
Zeynep Küçük

Kahve ve Kitap

13-06-2018 Yorum yok. 486

HOŞGÖRÜ VE SABIR

13-06-2018 Yorum yok. 265
Makbule İnaç

Şeker Tadında Eski Bayramlar

13-06-2018 Yorum yok. 881
Yaprak Akın

İMAR AFFI ÖZETİ

20-06-2018 Yorum yok. 328
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HAKSIZMIYIM… ?

13-06-2018 Yorum yok. 797
Asiye Çakır

NE GÜZEL ÇOCUKLARDIK BİZ!

13-06-2018 Yorum yok. 1606
Cüneyt Pulant

Üslup !

20-05-2018 Yorum yok. 945