Sadece Sahip Olduklarımızdan Sorumluyuz…..Halep

19-01-2017 2380 Yorum yok. Yorum Ekle

Bildiğimiz üzere Suriye'de ordu, yıllardır şehri ele geçirerek alt üst ediyor.  Çok fazla maddi ve manevi yıkım oldu…

Binlerce mülteci Türkiye’ye sığındı. Güzel yurdumuzun pek çok yerinde buna bağlı olarak yardım seferberlikleri başlatıldı. Dernekler, vakıflar, kişiler, buna öncü oldu. Merhamet, sehavet sahibi insanımız sayesinde tırlar dolusu yardım bölgeye aktı.

Bunlardan birisi de İHH Beykoz Şubesi oldu. İçlerinde benim de bulunduğum İHH Beykoz Şubesi’ne bağlı gönüllü hanımlar, İBB Beykoz Korusu Hasır Tesislerinde düzenledikleri kahvaltı ve kermesten elde ettikleri geliri Halep te yaşanan vahşette ki mağdurlar için kullanılmak üzere, Halep’e yolladılar.

Düzenlenen kampanya ile birçok kurumdan alınan yardımlar, gruplar halinde Halep’e gönderilirken ilçe genelindeki yardımsever gönüllü hanımlar da boş durmadı. Programda emeği geçen, Vakfın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Gülsen Özaltan, İHH Beykoz Temsilcisi Uğur Yoleri, İHH Beykoz Şubesi Yönetim Kurulu ve Gönüllü Hanımları başta olmak üzere bizleri destekleyen, bilet alıp katkı sunan değerli Beykoz Protokolüne, herkese A’dan Z’ye bir de bu köşeden teşekkür ediyorum.

Programdaki etkileyici slayttan da kesitlerle izlediğimiz gibi dünyanın yeni ürettiği bu bombalarla 1 ayda 800 kez bombalanmış Halep…Gelen yaralıların yanıklarını tedavi eden doktorların ağzından verilen bilgide, bunun sebebinin ilk kez kullanılan kimyasal bombalar olduğu söylendi.

Toplantıda konuşan İHH İstanbul İl Başkanı Fatma Türk’ün konuşmaları gerçekten çok duygulu ve dikkat çekiciydi. Yardım etme konusunda bizim konumumuzun ensar olduğu, muhacir olmadığımız için bedeli onların ödediğinden bahsetti. Çok güzel bir konuşmaydı. Halep’ e dair aklımda kalanları sizinle paylaşmak istedim. İmam Gazali’nin, ‘Rast Gele Yaşanmaz. Niyet, Yöntem, Hedef Geliştirelim ki Allah rızasını kazanalım’ sözünü örnek göstererek, Hayatta bir amacımızın olması, dolayısıyla çevremizde ülkemizde yaşanan bu konulara duyarsız kalmamak gerektiğine değindi.

  1. Türk, “Peygamberimizin ‘İnfak etmede, sadece sahip olduklarınızdan sorumlusunuz.’ Sözünü hatırlayın. Sahip olmadıklarımızdan, iyi ki sorumlu değiliz. Yani çok az bir katkınız bile, sonunda çığa dönüşebilir. Yapacağımız şey, yorulsak bile yardım ederek yorgunluğumuzu atmak. Nasıl ki mutfağımız, banyomuza takviye yapıyoruz; onların da evlerine katkıda bulunabiliriz demek ki. Annelik, sadece kendi çocuklarımıza hasredilecek bir meziyet değildir. Başka savaş altındaki yetimler için de yaşamıyorsak, Allah bizi anneliğimizden dolayı mahcup etmesin. İsteğimiz, bu durumlar geçene dek dua etmek, birlik olmak. Hal ile Kaal olmalıyız” diye konuştu.

Ayrıca Fatma Türk, MEB ve Diyanet’imizin işbirliğiyle ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ adlı projeden de bahsederek sadece okul aile birliklerinin değil, tüm ailelerin bu konuda duyarlı olması gereğini belirtti.

Suriyeli Öğretmen ve STK üyesi Hulut Saka ise büyük bir coşku ve heyecanla Suriye’deki savaşta yaşanan vahim olayları slayt eşliğinde aktardı. Savaş sırasında özellikle çocukların büyük bir acı yaşadığını söyleyen Saka, Suriye’ye insani yardım götüren tek ülkenin Türkiye ve İHH İnsani Yardım Vakfı yöneticileri olduğunu belirterek,  vakfın tüm gönüllülerine teşekkür etti.

Geçtiğimiz gün olayları yakından takip etmek üzere İdlip Kemmune Çadır Kenti’ne giden Beykoz İHH Gönüllü Hanımlar Başkanı Ayşe Hanım ve beraberindeki heyet, yerinde inceleme yaptı. Orada adeta yaşanılan zulümleri, acıları film gibi izlemeyerek, ağır dramların gölgesinde, buz gibi çadırlarda donan çocukları gördüklerinde bu ziyaretin sadece gözyaşlarıyla kalmaması gerektiğini söylediler. Şahitliklerinin yükü, hiç bir şey yapamıyor olmanın ızdırabı boğazlarını düğümlerken, zor bir imtihanın içinde buldular kendilerini.

İnsan insana şifadır. Bir çocuk daha ölmüş haberi alınmamalıydı. Yeter ki tespit et ve odaklan sırrınca ''KARDEŞLİĞİMİZLE ISITIYORUZ'' çalışması başlattılar. 50 dolar değerindeki çadırlara uygun sobayı ve yakıt giderini üçbin aileye ulaştırmak için hayır yarışı başlattılar. Biz de buradan duyurmuş olalım. Çok soğuk bir gecede evler bile ısınmak isterken, o masum ve mazlumlar adına üşüyen vicdanımızı ısıtmak için  herkes avucundaki cihazla 3072 ye sms ile bir avuç sevgi ve merhamet gönderebilir. Bu projeye katkıda bulunanlardan Allah razı olsun.

Allah hiç göstermesin ama savaşların bizim başımıza gelmeyeceğine kim garanti verir. Dua edelim, yalnız bırakmayalım. Sadece sahip olduklarımızdan hesap var, unutmayalım, duyarlı olalım…


Ozan Derviş

Ne Alaka Ozan Diyeceksiniz

16-04-2018 Yorum yok. 592
Neyir Erkan Şişman

İP KÜTÜPHANESİ

16-04-2018 Yorum yok. 705

DEĞERLERİMİZ NEREYE GİDİYOR

16-04-2018 Yorum yok. 518
Makbule İnaç

Bahar Beykoz’a Gelince

16-04-2018 Yorum yok. 585
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Ateşle Suyun Aşkı

16-04-2018 Yorum yok. 548
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

İNSANIMIZA VE YAPILANLARA SAYGI

09-03-2018 Yorum yok. 696

SÜRÜCÜLER

06-03-2018 Yorum yok. 741
Asiye Çakır

TAKLİDİ YAPILAMAZ...

06-03-2018 Yorum yok. 1355
Yaprak Akın

BİZİM OKUL MACERALARIMIZ

06-03-2018 Yorum yok. 679
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Rusya ne yapmak istiyor

06-03-2018 Yorum yok. 952
İsmail Akyel

Gıda Terörü – İlaç Lobileri

25-01-2018 Yorum yok. 1556
Zeynep Küçük

Ahir Zaman

25-01-2018 Yorum yok. 2062
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

SEVGİLİYİ UĞURLARKEN

30-12-2017 Yorum yok. 2318
Gülay Demirel "Konuk Yazar"

ÇOCUKLAR HEPİMİZİN

20-12-2017 Yorum yok. 3957
Ergin Tüfekçi

Uzun bir aradan sonra

28-08-2017 Yorum yok. 3446
Cüneyt Pulant

ÜLKEM İÇİN YENİ BİR UMUT

28-08-2017 Yorum yok. 2648