Sadece Sahip Olduklarımızdan Sorumluyuz…..Halep

19-01-2017 2773 Yorum yok. Yorum Ekle

Bildiğimiz üzere Suriye'de ordu, yıllardır şehri ele geçirerek alt üst ediyor.  Çok fazla maddi ve manevi yıkım oldu…

Binlerce mülteci Türkiye’ye sığındı. Güzel yurdumuzun pek çok yerinde buna bağlı olarak yardım seferberlikleri başlatıldı. Dernekler, vakıflar, kişiler, buna öncü oldu. Merhamet, sehavet sahibi insanımız sayesinde tırlar dolusu yardım bölgeye aktı.

Bunlardan birisi de İHH Beykoz Şubesi oldu. İçlerinde benim de bulunduğum İHH Beykoz Şubesi’ne bağlı gönüllü hanımlar, İBB Beykoz Korusu Hasır Tesislerinde düzenledikleri kahvaltı ve kermesten elde ettikleri geliri Halep te yaşanan vahşette ki mağdurlar için kullanılmak üzere, Halep’e yolladılar.

Düzenlenen kampanya ile birçok kurumdan alınan yardımlar, gruplar halinde Halep’e gönderilirken ilçe genelindeki yardımsever gönüllü hanımlar da boş durmadı. Programda emeği geçen, Vakfın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Gülsen Özaltan, İHH Beykoz Temsilcisi Uğur Yoleri, İHH Beykoz Şubesi Yönetim Kurulu ve Gönüllü Hanımları başta olmak üzere bizleri destekleyen, bilet alıp katkı sunan değerli Beykoz Protokolüne, herkese A’dan Z’ye bir de bu köşeden teşekkür ediyorum.

Programdaki etkileyici slayttan da kesitlerle izlediğimiz gibi dünyanın yeni ürettiği bu bombalarla 1 ayda 800 kez bombalanmış Halep…Gelen yaralıların yanıklarını tedavi eden doktorların ağzından verilen bilgide, bunun sebebinin ilk kez kullanılan kimyasal bombalar olduğu söylendi.

Toplantıda konuşan İHH İstanbul İl Başkanı Fatma Türk’ün konuşmaları gerçekten çok duygulu ve dikkat çekiciydi. Yardım etme konusunda bizim konumumuzun ensar olduğu, muhacir olmadığımız için bedeli onların ödediğinden bahsetti. Çok güzel bir konuşmaydı. Halep’ e dair aklımda kalanları sizinle paylaşmak istedim. İmam Gazali’nin, ‘Rast Gele Yaşanmaz. Niyet, Yöntem, Hedef Geliştirelim ki Allah rızasını kazanalım’ sözünü örnek göstererek, Hayatta bir amacımızın olması, dolayısıyla çevremizde ülkemizde yaşanan bu konulara duyarsız kalmamak gerektiğine değindi.

  1. Türk, “Peygamberimizin ‘İnfak etmede, sadece sahip olduklarınızdan sorumlusunuz.’ Sözünü hatırlayın. Sahip olmadıklarımızdan, iyi ki sorumlu değiliz. Yani çok az bir katkınız bile, sonunda çığa dönüşebilir. Yapacağımız şey, yorulsak bile yardım ederek yorgunluğumuzu atmak. Nasıl ki mutfağımız, banyomuza takviye yapıyoruz; onların da evlerine katkıda bulunabiliriz demek ki. Annelik, sadece kendi çocuklarımıza hasredilecek bir meziyet değildir. Başka savaş altındaki yetimler için de yaşamıyorsak, Allah bizi anneliğimizden dolayı mahcup etmesin. İsteğimiz, bu durumlar geçene dek dua etmek, birlik olmak. Hal ile Kaal olmalıyız” diye konuştu.

Ayrıca Fatma Türk, MEB ve Diyanet’imizin işbirliğiyle ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ adlı projeden de bahsederek sadece okul aile birliklerinin değil, tüm ailelerin bu konuda duyarlı olması gereğini belirtti.

Suriyeli Öğretmen ve STK üyesi Hulut Saka ise büyük bir coşku ve heyecanla Suriye’deki savaşta yaşanan vahim olayları slayt eşliğinde aktardı. Savaş sırasında özellikle çocukların büyük bir acı yaşadığını söyleyen Saka, Suriye’ye insani yardım götüren tek ülkenin Türkiye ve İHH İnsani Yardım Vakfı yöneticileri olduğunu belirterek,  vakfın tüm gönüllülerine teşekkür etti.

Geçtiğimiz gün olayları yakından takip etmek üzere İdlip Kemmune Çadır Kenti’ne giden Beykoz İHH Gönüllü Hanımlar Başkanı Ayşe Hanım ve beraberindeki heyet, yerinde inceleme yaptı. Orada adeta yaşanılan zulümleri, acıları film gibi izlemeyerek, ağır dramların gölgesinde, buz gibi çadırlarda donan çocukları gördüklerinde bu ziyaretin sadece gözyaşlarıyla kalmaması gerektiğini söylediler. Şahitliklerinin yükü, hiç bir şey yapamıyor olmanın ızdırabı boğazlarını düğümlerken, zor bir imtihanın içinde buldular kendilerini.

İnsan insana şifadır. Bir çocuk daha ölmüş haberi alınmamalıydı. Yeter ki tespit et ve odaklan sırrınca ''KARDEŞLİĞİMİZLE ISITIYORUZ'' çalışması başlattılar. 50 dolar değerindeki çadırlara uygun sobayı ve yakıt giderini üçbin aileye ulaştırmak için hayır yarışı başlattılar. Biz de buradan duyurmuş olalım. Çok soğuk bir gecede evler bile ısınmak isterken, o masum ve mazlumlar adına üşüyen vicdanımızı ısıtmak için  herkes avucundaki cihazla 3072 ye sms ile bir avuç sevgi ve merhamet gönderebilir. Bu projeye katkıda bulunanlardan Allah razı olsun.

Allah hiç göstermesin ama savaşların bizim başımıza gelmeyeceğine kim garanti verir. Dua edelim, yalnız bırakmayalım. Sadece sahip olduklarımızdan hesap var, unutmayalım, duyarlı olalım…


Ozan Derviş

GÜLE GÜLE KOCA ÇINAR

02-03-2019 Yorum yok. 1362
Neyir Erkan Şişman

Buyurun Er Meydanına

02-03-2019 Yorum yok. 677
Hacı Arıcı

HER GEÇEN GÜN YALNIZLAŞIYORUZ

02-03-2019 Yorum yok. 629
Zeynep Küçük

Gel De İçme!!!

02-03-2019 Yorum yok. 818
Ergin Tüfekçi

Sevgili Beykoz

02-03-2019 Yorum yok. 769
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Ömrünü Beykoz’a Adayan İnsan…

02-03-2019 Yorum yok. 836
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

KOÇ’UN ÖĞRENME YILI…

02-03-2019 Yorum yok. 664
Çiğdem Topatan

SPORUN İNSAN GELİŞİMİNE ETKİSİ NEDİR?

02-03-2019 Yorum yok. 630
Yaprak Akın

Ne Zordur! Konut Almak!

02-03-2019 Yorum yok. 488
Asiye Çakır

ÖYLESİNE BİR DÜNYA...

02-03-2019 Yorum yok. 1063
Makbule İnaç

Baktığını Görmek

30-01-2019 Yorum yok. 962

TÜRK CAM SANATI VE BEYKOZ İŞLERİ

30-01-2019 Yorum yok. 821
Bilal Karabacak

BEYKOZ ANADOLU’DUR…

21-11-2018 Yorum yok. 2480