İSTİSMAR Olmamalı…

27-01-2017 2509 Yorum yok. Yorum Ekle

       Kocaman bir sinema salonunda rahat bir koltukta oturduk Şu üç boyutlu teknolojinin imkânlarıyla izliyoruz filmimizi. Gözümüze kara gözlükleri taktık hazırız Film başlıyor. Ses o kadar yoğun ki, görüntüler her bir köşeden öylesine fışkırıyor ki filmin geçtiği mekâna atıyor bizi. Görüntüler üstümüze üstümüze geliyor. Hani şu okyanusun koca dalgalarında savrulan geminin içindeyiz. Sular yüzümüze çarpıyor. Her yer sallanmaya başladı. Artık koltuğun içine gömüldük ellerimiz koltuğun kollarına sımsıkı kavramış Düşmemek için sarılmışız. Sonra birden korkudan boğazımızın düğümlendiği andayız.

Oda ne üstümüze gelen sırıtan  bir adam Gözü dönmüş, çaresiz yürek iyice hızlandı,yerinden çıktı çıkacak .Koltuktan kalkmak istiyorsun ne mümkün Birde bakıyorsun ki ellerin koltuğun kollarına sımsıkı  bağlı ,bir bir o yırtıcı hayvan üzerindekilere saldırıyor Tenini yırtarak , sesi kulağında patlıyor Ama kurtulmak ne mümkün .Gözündeki gözlük artık karartmaya yetmiyor ortalığı  ,gözbebeklerin yerinden fırlayacak ,beyninde şimşekler… Ne mümkün kurtulmak. Sadece sana kalan katlanmak.

        Yazıma böyle bir film karesi gibi başlamak istedim. Birlikte hissetmek istedim aslında.

Bir tecavüzün ne olabileceğini.Nasıl izler bırakabileceğini .Ben yazarken irkildim , ya yaşayan ne yapsın !!!

                 Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen bir TCK 103 vardı Anayasanın Türk Ceza Kanununda madde 103 te Kısaca  “Cinsel Dokunulmazlığa karşı suçlar” bölümünün de “Çocukların Cinsel İstismarı “suçu düzenlenmiştir.103.maddenin yürürlükten kaldırılan 1.ve 2. Maddelerinin yerine hazırlanan tasarı TBMM ye geldi. Bu kapsamda   “ Kadınların yani mağdurun tecavüzcüleriyle evlenmeleri şartıyla cezanın ortadan kalkması” kapsamlı Önerge ise   neyse ki   bunun farkında olabilen kadınların isyanıyla oluşturulan  yoğun baskısıyla  geri çekildi.

Ancak aynı tasarıda tecavüzcünün alacağı cezalar sınıflandırılmış buralarda da düzenlemeler vardı. Bu düzenlemelerle ilk defa TCK ya 12 yaş ibaresi getiriliyordu. Bunun da tehlikesinin altı kalın çizgilerle çizildi. Bugüne kadar yasada çocuğa cinsel istismardan alınacak cezalar sınıflandırılırken 15 yaşını tamamlamış… İfadeleri yerini 12 yaşını… şeklinde değiştirilerek bir başka mağduriyetin önünün açılıyordu. Burada istismarcıya, ya da tecavüzcüye verilen cezalar artırılıyor algısının yanında büyük bir tehdit vardı çünkü.

Yine aynı 103.maddenin 1. Fıkrasında der ki; Yani 12-15 yaş arası çocuklar için “ Küçüğün rızası, ailenin onayı, fiili evlilik “ durumlarında cezasızlık durumu söz konusu oluyor. Yani mağdur evlendiriliyor. Suç ortadan kalkıyor neredeyse Ve ne yazık ki ne yazık ki bunlar şu anda gündemimizde. Yasa bu haliyle caydırıcılık noktasından çok uzakta. Evlenme yaşı medeni kanunda 17 ama  12 artık  mümkün oluyor Peki sonuç;

 ÇOCUK GELİNLER ----TÜİK geçenlerde çocuk gelinlerle ilgili Türkiye haritasını yayınladı. 2015 yılında 15/17 yaş arasında çocuklarda 31.337 çocuk gelin evliliği gerçekleşti. Buna 15 yaş altı olup yasaya göre evlenememiş çocuk dünyaya getirdiklerinde tespitleri yapılan küçük anneler dahil değil. Varın düşünün.  15 yaşındaki 12 yaşındaki çocuğun rızasından bahsedilebilir mi?  Bu çocuklar bugün ilkokul öğrencileri ya da ortaokul Çekin ellerinizi üzerlerinden Çekin pis nefislerinizi demenin yolu yasa, ANAYASA

Oysa Tecavüzün, cinsel istismarın önü yasalarla önlenmeli O sinema koltuğunda üç boyutlu film izlemeye benzemez Tecavüzün küçücük kızların, oğlanların, kadınların gerçeği olmasına izin verilemez.

O tecavüzün o insanda bıraktığı yarayı kapatamazsınız. Mutsuz, huzursuz, kindar hatta kim bilir bir gün zalim olmasını engelleyemezsiniz.

 Neden Füsun buraya geldi dersiniz.Ben hukukçu değilim.Ama kadınım ,anneyim,halayım,teyzeyim…İnsanım ..Yaşayanın derdini  anlamalıyım.

 O kadar yoğun gündem yaşıyoruz ki tabiri caizse olaylar bir bir güme gidiyor Her gün bir istismar, her gün bir tecavüz, her an bir acı.

 Hiç değilse birkaç satırla iz düşmek istedim.

 Hukuk devletinden söz ediyorsak yasaların Anayasa nın bize getirdiklerini irdelemeliyim Hep birlikte irdelemeliyiz.

Bir olurun hayatları nasıl değiştireceğinin sorumluluğunu aklımızla ve de vicdanımızla taşımalıyız.

 TBMM ye temsili demokrasilerin gereği milleti temsil eden MİLLETVEKİLLERİ mize

Aynı yola çıkma yürekliliğinde Alayazmanın sesi FÜSUN SÖKMEZ olarak; buradan haykırıyorum

                ANAYASA mızı CUMHURİYETİ mızı  size emanet ettik ve ,o Anayasa gereği oradasınız


Hacı Arıcı

Yöremiz – Kültürümüz – Tarihimiz

28-09-2018 Yorum yok. 1300
Ozan Derviş

ESKİYEN BİZLER “ESKİMEYEN BEYKOZ”

28-09-2018 Yorum yok. 1459
Neyir Erkan Şişman

Psikolojik-Ekonomik Sıkıntılar

28-09-2018 Yorum yok. 865
Taner Mert "Mert Beykozlu"

“YENİDEN DOĞABİLMEK”

28-09-2018 Yorum yok. 1292
Asiye Çakır

SİZİN GÖZÜNÜZ HANGİSİ... ???

28-09-2018 Yorum yok. 1639

DİLİMİZİ YİTİRİYORUZ

28-09-2018 Yorum yok. 818
Yaprak Akın

BİR RİCAM VAR !

28-09-2018 Yorum yok. 347
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Ülkenin Hali

28-09-2018 Yorum yok. 655
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

GÖZLEM…

28-09-2018 Yorum yok. 608
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 963
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 1916
Zeynep Küçük

Dilde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar: “Galat-ı Meşhurlar”

08-07-2018 Yorum yok. 1217
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2410