Beni Tanımadan Yargılama

10-03-2017 2469 Yorum yok. Yorum Ekle

Değerli dostlar

Baharın geldiği, cemrelerin düştüğü ve güzel günlerin yaşandığı Mart ayından merhabalar olsun hepinize. Güneşin sıcaklığını hissettirmesi ile sokaklar cıvıl cıvıl. Tabi yüzler gülmeye başladı. Havaların ısınması doğalgaz faturalarına da yansıyınca daha da güzel oldu.

Artık sabahları gün ışığında işimize gider olduk. Yıllardır Beykoz'da yaşıyorum. Gerçekten boğazın incisi Cennetten bir köşe olan Beykoz'da yaşamak bir ayrıcalık. Ve Ben, şanslı biri olduğuma inanıyorum. Beykoz yüzyıllardır farklı kültürden insanların yaşadığı bir ilçe. Bizans döneminden, Şanlı Osmanlıya, Tarihe altın sayfalarla yazılan  Cumhuriyet dönemi ve günümüz Türkiye’si…

Örf ve adetlerin ,geleneklerin hala yaşandığı bir ilçe. Havasını teneffüs etti iseniz bir de Onçeşmelerden su içti iseniz Beykoz’dan vaz geçemezsiniz.

Fakat günümüz toplumunda şunu görüyorum. İnsanların biri birine olan kıskançlığı, Yalnız kendi menfaatinin önemli olduğu, aman bana dokunmayan yılan bin yaşasın, nasılsa beni ilgilendirmiyor denildiği bir yaşam hüküm sürmeye başlamış.

Eğer bir de karşı siyasi veya kültürden iseniz hemen yargısız infazla sizi yok ediyorlar. Bazen dış görüntüsü, kılık kıyafeti bile sizi toplumun dışına atabiliyor. Bazen hakkında duyulan bir konuşma, aslını bilmeden O kişiyi tanımadan duyduğu ile O kişiyi kötü kişi olarak anlatabiliyor, Toplumun dışına itiyoruz.

Oysaki Allah(C.C) İnsanlar hakkındaki hükmünü bütün ömürleri bittikten sonra veriyor da, Biz aciz İnsanlar kim oluyoruz da onları bir kez görmekle, iki üç yazısını okumakla, birkaç dedikodusunu dinlemekle haklarında hüküm verebiliyoruz.

Bazı basit insanlar vardır toplumumuz da genellikle kendilerinin anlama yetenekleri üstüne çıkan her şeyi kınarlar.

Sürekli insanları yargılarsak eğer, Onları sevmeye zamanımız olmaz. Kaybederiz onları.

Hatta birsini yargılamadan önce gökte” ÜÇ Ay Değişene” kadar Onun Ayakkabısını giyerek dolaşın, koşun, hakikati O zaman daha iyi görüp anlayacaksınız.

Güvendiğiniz dostlarınızı asla bırakmayın, O an gördüğünüze kanıp ön yargılı olup hemen bu dostluğu yok etmeyin.

Bir hikaye okumuştum..

Uzaklarda bir köyde hamile olan  yalnız yaşayan bir kadın, dağda yaralı olarak bulduğu bir Gelinciği alır evine getirir. Onu iyileştirir ve evinde beslemeye başlar. Gelincik Ona can yoldaşı olur ve hiç yalnız bırakmaz. Evcil olmasa da çok uysallaşır.

Birkaç ay sonra çocuğu olur ve üçü birlikte yaşamaya başlar. Kadın her türlü zorluklara göğüs gererek yavrusuna bakmak zorundadır. Günler sonra birkaç dakikalığına evinde Bebeğini Gelincik ile yalnız bırakır ve dışarı çıkar. Daha sonra Anne eve geldiğinde Gelinciğin ağzını kanlar içerisinde görür. Anne çılgına döner ve Yavrumu yedi diye gelinciğe saldırır. Hayvanı vura vura orada öldürür. Koşar adımlarla odaya, gelinciğin yediği sandığı yavruna gider. Fakat gördüğü manzara karşısında dona kalır.

Bebeğinin yanında parçalanmış koca bir Yılan. Bebek ise mışıl mışıl uyuyor. Ama Onu koruyan Can yoldaşı olan Gelincik Annenin olayın aslını bilmeden, görmeden yargısız infazı sonucu  ölmüştür. Bir dostunu Can arkadaşını kaybetmiştir.

Bir şiirde olduğu gibi..

Dün geldim meclisine, İstiyorsan taşla Beni

Önyargı ile dostluk olmaz, İstersen Tanı, Bil beni.

Kazanılan dostluklarınız bir başkalarının bir sözü veya hareketi ile ölmesin. Hepinize sağlık ve Huzur içinde Dostluklarla dolu bir yaşam dilerim…


Neyir Erkan Şişman

Ahlak Bilgisi

15-08-2018 Yorum yok. 2508
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 846
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Bir Adam Tanıdım

15-08-2018 Yorum yok. 1594

DİNLEME SANATI

15-08-2018 Yorum yok. 803
Asiye Çakır

KISSADAN HİSSE

15-08-2018 Yorum yok. 2189
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SUYA , SABUNA…

15-08-2018 Yorum yok. 804
Yaprak Akın

HEP BİRLİKTE DAHA GÜZEL BİR DÜNYA DA YAŞAYABİLİRİZ!!!!

15-08-2018 Yorum yok. 559
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 1573
Ozan Derviş

VEFA DUYGUSU BEYKOZ’DAN NEDEN HİÇ GEÇMEZ -?-

08-07-2018 Yorum yok. 1691
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

24 Haziran Seçimleri

08-07-2018 Yorum yok. 1026
Zeynep Küçük

Dilde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar: “Galat-ı Meşhurlar”

08-07-2018 Yorum yok. 1077
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2267