Beni Tanımadan Yargılama

10-03-2017 2539 Yorum yok. Yorum Ekle

Değerli dostlar

Baharın geldiği, cemrelerin düştüğü ve güzel günlerin yaşandığı Mart ayından merhabalar olsun hepinize. Güneşin sıcaklığını hissettirmesi ile sokaklar cıvıl cıvıl. Tabi yüzler gülmeye başladı. Havaların ısınması doğalgaz faturalarına da yansıyınca daha da güzel oldu.

Artık sabahları gün ışığında işimize gider olduk. Yıllardır Beykoz'da yaşıyorum. Gerçekten boğazın incisi Cennetten bir köşe olan Beykoz'da yaşamak bir ayrıcalık. Ve Ben, şanslı biri olduğuma inanıyorum. Beykoz yüzyıllardır farklı kültürden insanların yaşadığı bir ilçe. Bizans döneminden, Şanlı Osmanlıya, Tarihe altın sayfalarla yazılan  Cumhuriyet dönemi ve günümüz Türkiye’si…

Örf ve adetlerin ,geleneklerin hala yaşandığı bir ilçe. Havasını teneffüs etti iseniz bir de Onçeşmelerden su içti iseniz Beykoz’dan vaz geçemezsiniz.

Fakat günümüz toplumunda şunu görüyorum. İnsanların biri birine olan kıskançlığı, Yalnız kendi menfaatinin önemli olduğu, aman bana dokunmayan yılan bin yaşasın, nasılsa beni ilgilendirmiyor denildiği bir yaşam hüküm sürmeye başlamış.

Eğer bir de karşı siyasi veya kültürden iseniz hemen yargısız infazla sizi yok ediyorlar. Bazen dış görüntüsü, kılık kıyafeti bile sizi toplumun dışına atabiliyor. Bazen hakkında duyulan bir konuşma, aslını bilmeden O kişiyi tanımadan duyduğu ile O kişiyi kötü kişi olarak anlatabiliyor, Toplumun dışına itiyoruz.

Oysaki Allah(C.C) İnsanlar hakkındaki hükmünü bütün ömürleri bittikten sonra veriyor da, Biz aciz İnsanlar kim oluyoruz da onları bir kez görmekle, iki üç yazısını okumakla, birkaç dedikodusunu dinlemekle haklarında hüküm verebiliyoruz.

Bazı basit insanlar vardır toplumumuz da genellikle kendilerinin anlama yetenekleri üstüne çıkan her şeyi kınarlar.

Sürekli insanları yargılarsak eğer, Onları sevmeye zamanımız olmaz. Kaybederiz onları.

Hatta birsini yargılamadan önce gökte” ÜÇ Ay Değişene” kadar Onun Ayakkabısını giyerek dolaşın, koşun, hakikati O zaman daha iyi görüp anlayacaksınız.

Güvendiğiniz dostlarınızı asla bırakmayın, O an gördüğünüze kanıp ön yargılı olup hemen bu dostluğu yok etmeyin.

Bir hikaye okumuştum..

Uzaklarda bir köyde hamile olan  yalnız yaşayan bir kadın, dağda yaralı olarak bulduğu bir Gelinciği alır evine getirir. Onu iyileştirir ve evinde beslemeye başlar. Gelincik Ona can yoldaşı olur ve hiç yalnız bırakmaz. Evcil olmasa da çok uysallaşır.

Birkaç ay sonra çocuğu olur ve üçü birlikte yaşamaya başlar. Kadın her türlü zorluklara göğüs gererek yavrusuna bakmak zorundadır. Günler sonra birkaç dakikalığına evinde Bebeğini Gelincik ile yalnız bırakır ve dışarı çıkar. Daha sonra Anne eve geldiğinde Gelinciğin ağzını kanlar içerisinde görür. Anne çılgına döner ve Yavrumu yedi diye gelinciğe saldırır. Hayvanı vura vura orada öldürür. Koşar adımlarla odaya, gelinciğin yediği sandığı yavruna gider. Fakat gördüğü manzara karşısında dona kalır.

Bebeğinin yanında parçalanmış koca bir Yılan. Bebek ise mışıl mışıl uyuyor. Ama Onu koruyan Can yoldaşı olan Gelincik Annenin olayın aslını bilmeden, görmeden yargısız infazı sonucu  ölmüştür. Bir dostunu Can arkadaşını kaybetmiştir.

Bir şiirde olduğu gibi..

Dün geldim meclisine, İstiyorsan taşla Beni

Önyargı ile dostluk olmaz, İstersen Tanı, Bil beni.

Kazanılan dostluklarınız bir başkalarının bir sözü veya hareketi ile ölmesin. Hepinize sağlık ve Huzur içinde Dostluklarla dolu bir yaşam dilerim…


Bilal Karabacak

Merhabalar Sevgili Beykozlular…

26-10-2018 Yorum yok. 1730
Ozan Derviş

ADAY ADAYLARIMIZA ÖZEL

26-10-2018 Yorum yok. 1464
Neyir Erkan Şişman

ANDIMIZ

26-10-2018 Yorum yok. 816
Hacı Arıcı

YÖREMİZ – KÜLTÜRÜMÜZ - TARİHİMİZ

26-10-2018 Yorum yok. 765
Taner Mert "Mert Beykozlu"

İnsanlık Nereye Gidiyor

26-10-2018 Yorum yok. 1216
Zeynep Küçük

Beykozlu İnsanımız Sıfır Atık’ta da Öncü

26-10-2018 Yorum yok. 774

TOPLUMSAL BARIŞ

26-10-2018 Yorum yok. 1070
Yaprak Akın

ÖN YARGILARIMIZI ÇÖPE ATALIM !

26-10-2018 Yorum yok. 697
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SEÇ BAKALIM..

26-10-2018 1 yorum. 754
Asiye Çakır

SİZİN GÖZÜNÜZ HANGİSİ... ???

28-09-2018 Yorum yok. 1757
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 1087
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 2039
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2574