Bağımlı Olmasın Gençlerimiz

15-04-2017 1286 Yorum yok. Yorum Ekle

2 yıl önce de aynı konuda yazı yazmışım… Az önce arşive bakarak anladım bunu. Sevgili okurlar, maalesef ülkemizin gündeminden düşmeyen bir konu bu madde bağımlılığı… Her ne kadar teknoloji ve diğer bağımlılık çeşitleri de bir o denli var olsa da!

Uyuşturucu madde bağımlılığı nedir sorusuna cevap; ‘Madde bağımlılığı, vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır.’ Diye belirtmiş uzmanlar. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır.

Şu nedenlerden 3'ünün bile 1 sene içerisinde görüldüğü kişi bağımlı imiş: Kullanılan madde miktarının sorunlara rağmen giderek artırılması, bırakma çabalarının boşa çıkması, maddeyi sağlamak, kullanmak veya bırakmak için çok fazla zaman harcanması, sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin azaltılması veya bırakılması…

Yıllardır çeşitli projeler yapılmakta elbette hepsi iyi bir amaç etrafında toplanmakta ancak ne derece etkili ve yeterli oluyor bir düşünmek lazım. Daha güçlü, caydırıcı yasaların çıkması gerek. Amacımız ve en büyük isteğimiz, duyarlı bir Beykozlu olarak çocuklarımızı bu işten nasıl uzak tutarız, nasıl önleriz, nasıl bu illete bulaştırmayız konusunu düşünmek ve etkili yerlerde bu konuda rol almak…

Bu konuda belediyeler de var gücüyle etkinlik, seminer ve faaliyet yapıyor. Beykoz Belediyesi olarak Başkan Yücel Çelikbilek öncülüğünde 2 sene önce yapılan bir ilkle, belediye meclisinden bir karar geçti. Uyuşturucu bağımlısı olup belediyeye başvuranların tedavilerini sağlandı. Kendilerine gelen onlarca başvuru arasından bırakmaya kararlı görülen 17 çocuğun ailesiyle görüşülerek seçildi bu kişiler. Ve onların Beykoz Belediyesi tarafından Türkiye’de bu işi iyi yapan hastanelerden birisi olan Fransız Lape’ye yönlendirilerek tedavi olmaları sağlandı.

Bu yıl yeni döneminde fark yaratan Beykoz Kent Konseyi de, sosyal sorumluluk projesi kapsamında ele aldığı bu konuyla ilgili olarak bir dizi çalışma içinde bulundu. Yeşilay Beykoz Şubesi işbirliğiyle bu konuda farkındalık yaratmak için ‘Etme’ adlı tiyatro oyunu hazırladı.

Konseyin bu tiyatro etkinliğiyle sanatın gücünden yararlanarak gençlerin bu maddeyle tanışmamaları için yapmaları gerekenleri sahnede anlatılmak istendi. Kent Konsey Başkanı ve Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu,  bu projelerinin çok ses getirdiğini ve diğer kent konseylerine örnek olduğunu ifade etti. Beykoz’daki tüm liselerde “1001 Sanat Tiyatro” Ekibi tarafından 54 kez sahnelenen Etme” adlı bu tiyatro oyunu ile yaklaşık 10 bin dolayında öğrenciye ulaşıldığı belirtildi.

Etkinlikte verilen bilgilere göre ise madde kullanan 100 kişiden bırakma oranı ülkemizde yüzde 1.5 dünyada ise yüzde 2 şeklindeymiş maalesef.

Bu nedenle zehir tacirleri öncelikli olarak gençleri kandırmayı uyuşturucu maddelere başlamasını sağlamayı hedefliyor. Öyleyse gelin hep birlikte tüm STK’ların çalışmalarına kulak verelim, tüm gençlerimizi eğitici öğretici etkinliklerde bulunması, vakitlerini spora ve güzel sanata harcamaları için ilgili kurumlara elimizden gelen yönlendirmeleri yaparak katkıda bulunalım.

Hepinize Sağlık ve Bahar Dolu Günler Dilerim!


Ozan Derviş

RAMAZAN RUHUNU VE BEREKETİNİ KAYBETMEYELİM

13-06-2018 Yorum yok. 1402
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 1329
Neyir Erkan Şişman

Seçime Doğru

13-06-2018 Yorum yok. 548
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Geleceğin Gençliği

13-06-2018 Yorum yok. 694
Zeynep Küçük

Kahve ve Kitap

13-06-2018 Yorum yok. 479

HOŞGÖRÜ VE SABIR

13-06-2018 Yorum yok. 258
Makbule İnaç

Şeker Tadında Eski Bayramlar

13-06-2018 Yorum yok. 873
Yaprak Akın

İMAR AFFI ÖZETİ

20-06-2018 Yorum yok. 312
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HAKSIZMIYIM… ?

13-06-2018 Yorum yok. 787
Asiye Çakır

NE GÜZEL ÇOCUKLARDIK BİZ!

13-06-2018 Yorum yok. 1603
Cüneyt Pulant

Üslup !

20-05-2018 Yorum yok. 935