Kırmızı Takunyalarım

26-05-2017 2390 Yorum yok. Yorum Ekle

Gazetemizin değerli Yayın Yönetmeni Ozan Bey’in gazete için köşe yazısı istemesi üzerine, ne yazayım diye ilk kez düşündüm… İş yoğunluğu, ülkemiz gündemindeki gelişmeler, hava değişiklikleri, Ramazan ayına girecek olmamız ve birçok konu bir anda gözümde canlandı ama ben, anılara gömülmeyi ve onlardan güzel sonuçlar çıkarmayı yeğledim bu kez. Kendimce çocukluk ve annelik kavramlarını bağdaştırdım.

Çocukluk… Kur’an Kursu Öğretmeni olan dedeciğim, Bursa’dan bana büyük bir heyecanla çok istediğim ve o zamanlar moda olan renkli takunyalardan getirmişti. Hatta anneciğim, o zamanlar böyle akıllı telefonların olmadığı, sadece ses kaydı için teyplerin olduğu bir dönemde takunya terlik ve sepet isteyişimin sesini teybe aldırmış. Yıllar sonra dinler, gülerim… Geçen gün de, babam bir iş için Bursa’ya gitti. Ve oradan getirdiği bir çift renkli takunyayı biricik torunu olan kızıma hediye etti. Ben de onun bu sevincini hemen kameralı telefonumla çekip kaydettim. Tarih tekerrürden ibaret derler ya, aman Allah’ım bende bir duygu seli tabiki…

Anne olana kadar, aslında hepimizin bir çocuk olduğu gerçeğini düşündüm sonra… Bugünlerde kızımın çokça dinlediği Nil Karaibrahimgil’in ‘Anne’ şarkısının:  “Anne diye abartmayın, büyümedim ben. Hiç mükemmel olmadım, olduğum yeter” sözlerindeki gibi…

Kızımdan öncesi ve sonrası var şimdi… İlk kızımla öğrendiğim kelime sabretmek oldu.  Rab’bime şükürü ise sonrasında hep ve bolca tekrarladım.   İyi insan olma isteğim yolunda kim bilir kimlerden dualar aldım… Ahir zamanda, arkadaşın arkadaşa, ya da kardeşin kardeşe yaptığı dualar kabul olurmuş… Herhangi bir konuda ‘Bana dua edin’ diye dua istediğim çok insan oldu… Allah sizin de dua edenlerinizi çoğaltsın. Büyük nimet gerçekten.

Rahmetli dedem, hep benim için rehberim ve canlı örneğim oldu hayatımda. O’nu, öğrencilerine davranışını, hep gözlemledim… Ardından babam, annem ve tüm sevip değer verdiklerim… Kızıma da ahde vefayı öğretmeliyim. İçimdeki çocuğun sesine, hissettiklerine kulak verdikçe, anlamaya çalıştıkça kendimle daha barışık yaşadığımı farkettim. Anneliğin, aslında çocuğumla çocukluğumun el ele tutuşup yürüdüğü anlamına geldiğini gördüm.

Psikologlar hani hep derlerya, kişinin ruhsal durumuyla ilgili durumlarda çözüm yolu bulmak için,  “çocukluğuna inin” diye… Benim neşeli ve hayata hep olumlu gözlerle baktığımı ve insan ilişkilerimin iyi olduğunu söylerler. Bunun nedeninin, ailemle çok gezmek, çok insan tanımak olduğunu düşünüyorum. Modern oyuncakların robotların henüz yeni çıktığı çocukluğumda toprak, yaprak ve kumdan evcilik oyunları oynardık. Babamın öğretmen oluşundan dolayı nereye gitsek, şimdiki gibi apartmanlarda sararıp solan çocuklar yerine geniş çiçek ve meyve bahçeleri içinde büyüdüm hep. İnşallah, dilerim Allah’tan ki günümüz şartlarında yetiştirmeye çalıştığımız kızım da en az benim kadar şanslı olsun. Yıllardır yaptığım kreş öğretmenliğinin devamı niteliğinde ama bambaşka bir duyguymuş annelik. Kutsal öğretmenlik kadar emek, sabır ve sevginin, şefkatin doruklarda yaşandığı ulvi bir duygu…

“Seni seviyorum” diyen tatlı bir çift göz ve sözlere layık olma çabası annelik… Bu yüzden, beraber çıktığımız yolculukta ellerimizi bırakmama gerektiği gerçeği de tabiki… Anneler, çocuklar büyüdükçe büyüyor. Çocuklar, annelerini büyütüyor çünkü.

Bu yazıyı okuyan, yalnız biri de olabilirsiniz. Mühim olan, içinizdeki çocuğun ölmemesi. Yaşadığınız hayat nasıl olursa olsun, belki kararsız olduğunuz ya da haksız bir durum olduğunda, olaylara içinizdeki çocukluk penceresinden bakın. Emin olun oradaki vicdan hakimi sizi de kendinize getirecektir.

Sevgiyle Kalın.


Hacı Arıcı

ACISI OLAN UNUTMAZ

20-06-2019 Yorum yok. 1298
Ozan Derviş

Unutmayın Kimse İstanbul’u Sizden Daha Fazla Sevemez

20-06-2019 Yorum yok. 1487
Neyir Erkan Şişman

Ah İstanbul

20-06-2019 Yorum yok. 936
Rabia Yıldız

ANTİBİYOTİK VE AĞRI KESİCİ

20-06-2019 Yorum yok. 1324
Bilal Karabacak

HAYAT SEN NEYMİŞSİN?

20-06-2019 Yorum yok. 1005
Makbule İnaç

Eskimeyen Dostlar

20-06-2019 Yorum yok. 566
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

BELİRSİZLİK…

20-06-2019 Yorum yok. 461
Yaprak Akın

İYİLİK UNUTMAK İÇİN YAPILIR...

20-06-2019 Yorum yok. 430
Asiye Çakır

DÜĞÜM....

20-06-2019 Yorum yok. 1591
Çiğdem Topatan

ÇOCUK KALBİNİN DİLİ

31-05-2019 Yorum yok. 652

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR

31-05-2019 Yorum yok. 471
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Hiç Düşündük mü?..

01-05-2019 Yorum yok. 1248
Zeynep Küçük

Bakla ve Gül Kokusu

01-05-2019 1 yorum. 904
Ergin Tüfekçi

Sevgili Beykoz

02-03-2019 Yorum yok. 1501