Kırmızı Takunyalarım

26-05-2017 1921 Yorum yok. Yorum Ekle

Gazetemizin değerli Yayın Yönetmeni Ozan Bey’in gazete için köşe yazısı istemesi üzerine, ne yazayım diye ilk kez düşündüm… İş yoğunluğu, ülkemiz gündemindeki gelişmeler, hava değişiklikleri, Ramazan ayına girecek olmamız ve birçok konu bir anda gözümde canlandı ama ben, anılara gömülmeyi ve onlardan güzel sonuçlar çıkarmayı yeğledim bu kez. Kendimce çocukluk ve annelik kavramlarını bağdaştırdım.

Çocukluk… Kur’an Kursu Öğretmeni olan dedeciğim, Bursa’dan bana büyük bir heyecanla çok istediğim ve o zamanlar moda olan renkli takunyalardan getirmişti. Hatta anneciğim, o zamanlar böyle akıllı telefonların olmadığı, sadece ses kaydı için teyplerin olduğu bir dönemde takunya terlik ve sepet isteyişimin sesini teybe aldırmış. Yıllar sonra dinler, gülerim… Geçen gün de, babam bir iş için Bursa’ya gitti. Ve oradan getirdiği bir çift renkli takunyayı biricik torunu olan kızıma hediye etti. Ben de onun bu sevincini hemen kameralı telefonumla çekip kaydettim. Tarih tekerrürden ibaret derler ya, aman Allah’ım bende bir duygu seli tabiki…

Anne olana kadar, aslında hepimizin bir çocuk olduğu gerçeğini düşündüm sonra… Bugünlerde kızımın çokça dinlediği Nil Karaibrahimgil’in ‘Anne’ şarkısının:  “Anne diye abartmayın, büyümedim ben. Hiç mükemmel olmadım, olduğum yeter” sözlerindeki gibi…

Kızımdan öncesi ve sonrası var şimdi… İlk kızımla öğrendiğim kelime sabretmek oldu.  Rab’bime şükürü ise sonrasında hep ve bolca tekrarladım.   İyi insan olma isteğim yolunda kim bilir kimlerden dualar aldım… Ahir zamanda, arkadaşın arkadaşa, ya da kardeşin kardeşe yaptığı dualar kabul olurmuş… Herhangi bir konuda ‘Bana dua edin’ diye dua istediğim çok insan oldu… Allah sizin de dua edenlerinizi çoğaltsın. Büyük nimet gerçekten.

Rahmetli dedem, hep benim için rehberim ve canlı örneğim oldu hayatımda. O’nu, öğrencilerine davranışını, hep gözlemledim… Ardından babam, annem ve tüm sevip değer verdiklerim… Kızıma da ahde vefayı öğretmeliyim. İçimdeki çocuğun sesine, hissettiklerine kulak verdikçe, anlamaya çalıştıkça kendimle daha barışık yaşadığımı farkettim. Anneliğin, aslında çocuğumla çocukluğumun el ele tutuşup yürüdüğü anlamına geldiğini gördüm.

Psikologlar hani hep derlerya, kişinin ruhsal durumuyla ilgili durumlarda çözüm yolu bulmak için,  “çocukluğuna inin” diye… Benim neşeli ve hayata hep olumlu gözlerle baktığımı ve insan ilişkilerimin iyi olduğunu söylerler. Bunun nedeninin, ailemle çok gezmek, çok insan tanımak olduğunu düşünüyorum. Modern oyuncakların robotların henüz yeni çıktığı çocukluğumda toprak, yaprak ve kumdan evcilik oyunları oynardık. Babamın öğretmen oluşundan dolayı nereye gitsek, şimdiki gibi apartmanlarda sararıp solan çocuklar yerine geniş çiçek ve meyve bahçeleri içinde büyüdüm hep. İnşallah, dilerim Allah’tan ki günümüz şartlarında yetiştirmeye çalıştığımız kızım da en az benim kadar şanslı olsun. Yıllardır yaptığım kreş öğretmenliğinin devamı niteliğinde ama bambaşka bir duyguymuş annelik. Kutsal öğretmenlik kadar emek, sabır ve sevginin, şefkatin doruklarda yaşandığı ulvi bir duygu…

“Seni seviyorum” diyen tatlı bir çift göz ve sözlere layık olma çabası annelik… Bu yüzden, beraber çıktığımız yolculukta ellerimizi bırakmama gerektiği gerçeği de tabiki… Anneler, çocuklar büyüdükçe büyüyor. Çocuklar, annelerini büyütüyor çünkü.

Bu yazıyı okuyan, yalnız biri de olabilirsiniz. Mühim olan, içinizdeki çocuğun ölmemesi. Yaşadığınız hayat nasıl olursa olsun, belki kararsız olduğunuz ya da haksız bir durum olduğunda, olaylara içinizdeki çocukluk penceresinden bakın. Emin olun oradaki vicdan hakimi sizi de kendinize getirecektir.

Sevgiyle Kalın.


Neyir Erkan Şişman

Ahlak Bilgisi

15-08-2018 Yorum yok. 566
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 432
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Bir Adam Tanıdım

15-08-2018 Yorum yok. 642

DİNLEME SANATI

15-08-2018 Yorum yok. 311
Asiye Çakır

KISSADAN HİSSE

15-08-2018 Yorum yok. 811
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SUYA , SABUNA…

15-08-2018 Yorum yok. 486
Yaprak Akın

HEP BİRLİKTE DAHA GÜZEL BİR DÜNYA DA YAŞAYABİLİRİZ!!!!

15-08-2018 Yorum yok. 411
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 694
Ozan Derviş

VEFA DUYGUSU BEYKOZ’DAN NEDEN HİÇ GEÇMEZ -?-

08-07-2018 Yorum yok. 1486
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

24 Haziran Seçimleri

08-07-2018 Yorum yok. 853
Zeynep Küçük

Dilde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar: “Galat-ı Meşhurlar”

08-07-2018 Yorum yok. 923
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 1738