Kırmızı Takunyalarım

26-05-2017 1706 Yorum yok. Yorum Ekle

Gazetemizin değerli Yayın Yönetmeni Ozan Bey’in gazete için köşe yazısı istemesi üzerine, ne yazayım diye ilk kez düşündüm… İş yoğunluğu, ülkemiz gündemindeki gelişmeler, hava değişiklikleri, Ramazan ayına girecek olmamız ve birçok konu bir anda gözümde canlandı ama ben, anılara gömülmeyi ve onlardan güzel sonuçlar çıkarmayı yeğledim bu kez. Kendimce çocukluk ve annelik kavramlarını bağdaştırdım.

Çocukluk… Kur’an Kursu Öğretmeni olan dedeciğim, Bursa’dan bana büyük bir heyecanla çok istediğim ve o zamanlar moda olan renkli takunyalardan getirmişti. Hatta anneciğim, o zamanlar böyle akıllı telefonların olmadığı, sadece ses kaydı için teyplerin olduğu bir dönemde takunya terlik ve sepet isteyişimin sesini teybe aldırmış. Yıllar sonra dinler, gülerim… Geçen gün de, babam bir iş için Bursa’ya gitti. Ve oradan getirdiği bir çift renkli takunyayı biricik torunu olan kızıma hediye etti. Ben de onun bu sevincini hemen kameralı telefonumla çekip kaydettim. Tarih tekerrürden ibaret derler ya, aman Allah’ım bende bir duygu seli tabiki…

Anne olana kadar, aslında hepimizin bir çocuk olduğu gerçeğini düşündüm sonra… Bugünlerde kızımın çokça dinlediği Nil Karaibrahimgil’in ‘Anne’ şarkısının:  “Anne diye abartmayın, büyümedim ben. Hiç mükemmel olmadım, olduğum yeter” sözlerindeki gibi…

Kızımdan öncesi ve sonrası var şimdi… İlk kızımla öğrendiğim kelime sabretmek oldu.  Rab’bime şükürü ise sonrasında hep ve bolca tekrarladım.   İyi insan olma isteğim yolunda kim bilir kimlerden dualar aldım… Ahir zamanda, arkadaşın arkadaşa, ya da kardeşin kardeşe yaptığı dualar kabul olurmuş… Herhangi bir konuda ‘Bana dua edin’ diye dua istediğim çok insan oldu… Allah sizin de dua edenlerinizi çoğaltsın. Büyük nimet gerçekten.

Rahmetli dedem, hep benim için rehberim ve canlı örneğim oldu hayatımda. O’nu, öğrencilerine davranışını, hep gözlemledim… Ardından babam, annem ve tüm sevip değer verdiklerim… Kızıma da ahde vefayı öğretmeliyim. İçimdeki çocuğun sesine, hissettiklerine kulak verdikçe, anlamaya çalıştıkça kendimle daha barışık yaşadığımı farkettim. Anneliğin, aslında çocuğumla çocukluğumun el ele tutuşup yürüdüğü anlamına geldiğini gördüm.

Psikologlar hani hep derlerya, kişinin ruhsal durumuyla ilgili durumlarda çözüm yolu bulmak için,  “çocukluğuna inin” diye… Benim neşeli ve hayata hep olumlu gözlerle baktığımı ve insan ilişkilerimin iyi olduğunu söylerler. Bunun nedeninin, ailemle çok gezmek, çok insan tanımak olduğunu düşünüyorum. Modern oyuncakların robotların henüz yeni çıktığı çocukluğumda toprak, yaprak ve kumdan evcilik oyunları oynardık. Babamın öğretmen oluşundan dolayı nereye gitsek, şimdiki gibi apartmanlarda sararıp solan çocuklar yerine geniş çiçek ve meyve bahçeleri içinde büyüdüm hep. İnşallah, dilerim Allah’tan ki günümüz şartlarında yetiştirmeye çalıştığımız kızım da en az benim kadar şanslı olsun. Yıllardır yaptığım kreş öğretmenliğinin devamı niteliğinde ama bambaşka bir duyguymuş annelik. Kutsal öğretmenlik kadar emek, sabır ve sevginin, şefkatin doruklarda yaşandığı ulvi bir duygu…

“Seni seviyorum” diyen tatlı bir çift göz ve sözlere layık olma çabası annelik… Bu yüzden, beraber çıktığımız yolculukta ellerimizi bırakmama gerektiği gerçeği de tabiki… Anneler, çocuklar büyüdükçe büyüyor. Çocuklar, annelerini büyütüyor çünkü.

Bu yazıyı okuyan, yalnız biri de olabilirsiniz. Mühim olan, içinizdeki çocuğun ölmemesi. Yaşadığınız hayat nasıl olursa olsun, belki kararsız olduğunuz ya da haksız bir durum olduğunda, olaylara içinizdeki çocukluk penceresinden bakın. Emin olun oradaki vicdan hakimi sizi de kendinize getirecektir.

Sevgiyle Kalın.


Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

SEVGİLİYİ UĞURLARKEN

30-12-2017 Yorum yok. 1567
Gülay Demirel "Konuk Yazar"

ÇOCUKLAR HEPİMİZİN

20-12-2017 Yorum yok. 3030
İsmail Akyel

Sağlıklı Beslenme Önerileri

20-12-2017 Yorum yok. 1891
Ozan Derviş

YETER Kİ HAFIZANIZA İZİN VERİN

20-12-2017 Yorum yok. 1389
Neyir Erkan Şişman

TAHAMMÜLSÜZ TOPLUM

20-12-2017 Yorum yok. 2300
Asiye Çakır

YAŞA(T) BE İNSAN !

20-12-2017 Yorum yok. 1653
Yaprak Akın

BEYKOZ HEPİMİZİN

20-12-2017 Yorum yok. 1860
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Yeni Bir Umut Yılı İstiyorum

20-12-2017 Yorum yok. 1497
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Sevmek Nedir…

11-11-2017 Yorum yok. 3332
Makbule İnaç

BEYKOZ’UN ÇINARLARI (2)

11-11-2017 5 yorum. 2084
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

ÇAĞIN VEBASI...!!!

11-11-2017 Yorum yok. 2357
Ergin Tüfekçi

Uzun bir aradan sonra

28-08-2017 Yorum yok. 2796
Cüneyt Pulant

ÜLKEM İÇİN YENİ BİR UMUT

28-08-2017 Yorum yok. 1991
Zeynep Küçük

Duyarlı Ol, Bir İmza da Sen Ver!

02-08-2017 Yorum yok. 2365