Dünya Nüfusu 14 Milyar Olursa?

24-06-2017 2997 Yorum yok. Yorum Ekle

Değerli dostlarım mübarek Ramazan ayının bu son günlerinden hepinize merhabalar.

Son günlerde Ülkemiz ve Orta Doğu üzerinde oynanan oyunları hepimiz yakından takip ediyoruz. Batılı güçlerin Müslüman ülkelerde yaptıkları siyasi oyunlarla bizleri biri birimize kırdırdığını bilmeyenimiz yoktur. Bu aslında ne petrol nede ekonomik savaştır. Bu uğraşıların hepsi Hilal ile Haç savaşlarıdır. Tıpkı çok eskilerde olduğu gibi. Günümüzde asıl istenilen ise yeraltı Su kaynağı  bol olan yerlerin istilası. Ortadoğuda bunun en güzel örneği.

Çünkü artık giderek çoğalan nüfusa doğal kaynaklar yetmiyor. Bununiçinde çok gelişmiş ülkeler gelecekte nasıl rahat bir hayat yaşarız hesaplarını çoktan yapmışlar bile.

Bir an düşündüm Dünya insanları nereye koşuyor böyle sorumsuzca. Ne yapmak istiyor bu egemen güçler. Sonra bu bilinçsiz nüfus artışı ne olacak. Bu Dünya ve doğa ne kadar dayanabilir.

Hadi şimdi şöyle bir hayal kuralım. Dünya Nüfusu 14 milyar olmuş......

Piramitler inşa edildiğinde Dünya nüfusu yaklaşık 30 milyon civarında imiş. Sonra Big Bang kulesi inşa edildiğinde ise Bu sayı 1 milyar civarında olmuş.

2016 verilerine göre ise Dünya nüfusu 7,1 milyar civarında. Türkiye nüfusu ise verilere göre 150 milyon veya üzerinde olabilir.

İşte bu rakam iki katına çıkarsa Dünyada neler olabilir. Yani 14 milyar olursa Dünyada neler olabilir.

Günümüzde bu kadar gökdelenler yapılıyor ama önemli ölçüde konut sorunu var. Dolayısıyla bu sorun daha da artacak ve insanların barınacak yer sorunları çoğalacak. Belki bazı ülkelerde 200 katlı binalar yapılacak ama yetmeyecek. İnsanlar özellikle büyük kentlerde boş buldukları arazilere, parklara çadır kentler kuracak ve yaşamlarını buralarda sürdürecek.

Gıda sorunu önemli oranda artacak. Ekili alanlar gelecek düşünülmeden azaltıldığı için insanlar belki de çölleri sulama sistemi ile tarım arazisine dönüştürecek. Ama 14 milyar insana yetmeyecek. Bir düşünün, hayal edin. Kıtlık ve açlık. Daha birçok ülkede şimdiden yok mu?

Denizlerde balık türleri daha çok para kazanayım diye bilinçsizce tüketildiği için azalacak. Belki de balıkçılar balık bulabilmek için daha derinlere inebilecek 1,5 km. derinliklere ulaşabilecek ağlar üretecek ve orada balık arayacak. Ama bir süre sonra O'da yetmeyecek bu nüfusa. Dolayısıyla tüm Dünyada balık çiftlikleri kurulmaları teşvikleri artırılıp çareyi burada arayacaklar. Bu bile yetmeyecek. Hatta şimdiden mantar gibi çoğalmaya başlamadılar mı?

Ya sonra...Mesela 14 milyar olan nüfus biraz artarsa ..

Acaba yer altı su kaynakları bu kalabalığa cevap verebilecek mi. Tabii ki hayır. Yeterli su olmayınca temizlikler yeterince yapılamayınca hastalıklar başlayacak, ölümler artacak. Elde kalan tarım alanları yeterli sulanamayınca doğa ve diğer canlılar da ölüme mahkûm olacak.

Belki de sonun başlangıcı olacak. Tüm Dünya bu sorunla karşı karşıya ama çaresiz.

Dünyanın yüzde yetmişi sularla kaplı ama bunun yüzde doksan yedisi kullanılamayan Deniz suyu. Tatlı su oranı yüzde üç. Büyük bir oranı Dağ ve Buzullarda. Kullanılabilir suyun artık değerini anlayacak insanlar ama artık çok geç. Suyun litre fiatı belki de benzini çok geçecek. Belki de işte o zaman su kuyularında nöbet tutmalar başlayacak.

Yiyecek ve içecek sıkıntısı arttıkça insanlar daha az sorunlu bölgelere göçe zorlanacak ve oralara yerleşecek. Tıpkı şu an Türkiye topraklarının istila edilmesi için oynanan oyunlar gibi. Yani Anadolu’nun iştah kabartan coğrafyası gibi.

Başka neler olabilir. Büyük felaketler sonrası mesela Çin'nin nüfusu 700 milyon, Amerika 150 milyon Türkiye ise 20 milyon, Dünya nüfusu ise 4 milyar. Bütün bu savaşlar bunca insanın ölmesi için mi. Bu doğa katliamı, nasıl tekrar geri gelir. Evet doğa aldığınızı size bir gün tekrar geri verir. O insanoğlu gibi değildir. O cömerttir.

Belki ormanlar yeniden yeşerecek, Denizde balık türleri yeniden çoğalacak. Tabii bunlar bir hayal. Fakat 2050'de verilere göre Dünya nüfusu 9 milyar civarında olacakmış.

Ya gerçekten 14 milyar olursa........Gelişmiş ülkeler 100 yıl sonrasının hesaplarını yapıyor. Peki biz ne yapıyoruz. Gelecekteki torunlarımıza nasıl bir Türkiye bırakmayı hedefliyoruz....

Yukarıda yazdığım gibi, sadece hayalden ibaret hepsi.

Tüm dostlarıma sağlık ve Huzur dolu bir yaşam diler Ramazan Bayramınızı tebrik ederim.

Saygılarımla...


Ozan Derviş

KLAVYE GAZETECİLİĞİ

17-02-2019 Yorum yok. 513
Neyir Erkan Şişman

Beykoz Siyasetinden bir Yücel Çelikbilek geçti

30-01-2019 2 yorum. 895
Çiğdem Topatan

NEREYE KOŞUYORUZ?

30-01-2019 Yorum yok. 681
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Güvenmek mi yoksa Mantık mı ?

30-01-2019 Yorum yok. 755

2019 ŞÜKÜR

30-01-2019 Yorum yok. 812
Hacı Arıcı

HİZMET Mİ? ZİMMET Mİ?

30-01-2019 Yorum yok. 686
Makbule İnaç

Baktığını Görmek

30-01-2019 Yorum yok. 674

TÜRK CAM SANATI VE BEYKOZ İŞLERİ

30-01-2019 Yorum yok. 586
Yaprak Akın

Yeni bir Türkiye Yaratabilirmiyiz.. ?

30-01-2019 Yorum yok. 486
Asiye Çakır

İKİ YÖNLÜ YOL

30-01-2019 Yorum yok. 1390
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HAYAT BAYRAM OLSA…

25-12-2018 Yorum yok. 944
Bilal Karabacak

BEYKOZ ANADOLU’DUR…

21-11-2018 Yorum yok. 2198