Dünya Nüfusu 14 Milyar Olursa?

24-06-2017 2827 Yorum yok. Yorum Ekle

Değerli dostlarım mübarek Ramazan ayının bu son günlerinden hepinize merhabalar.

Son günlerde Ülkemiz ve Orta Doğu üzerinde oynanan oyunları hepimiz yakından takip ediyoruz. Batılı güçlerin Müslüman ülkelerde yaptıkları siyasi oyunlarla bizleri biri birimize kırdırdığını bilmeyenimiz yoktur. Bu aslında ne petrol nede ekonomik savaştır. Bu uğraşıların hepsi Hilal ile Haç savaşlarıdır. Tıpkı çok eskilerde olduğu gibi. Günümüzde asıl istenilen ise yeraltı Su kaynağı  bol olan yerlerin istilası. Ortadoğuda bunun en güzel örneği.

Çünkü artık giderek çoğalan nüfusa doğal kaynaklar yetmiyor. Bununiçinde çok gelişmiş ülkeler gelecekte nasıl rahat bir hayat yaşarız hesaplarını çoktan yapmışlar bile.

Bir an düşündüm Dünya insanları nereye koşuyor böyle sorumsuzca. Ne yapmak istiyor bu egemen güçler. Sonra bu bilinçsiz nüfus artışı ne olacak. Bu Dünya ve doğa ne kadar dayanabilir.

Hadi şimdi şöyle bir hayal kuralım. Dünya Nüfusu 14 milyar olmuş......

Piramitler inşa edildiğinde Dünya nüfusu yaklaşık 30 milyon civarında imiş. Sonra Big Bang kulesi inşa edildiğinde ise Bu sayı 1 milyar civarında olmuş.

2016 verilerine göre ise Dünya nüfusu 7,1 milyar civarında. Türkiye nüfusu ise verilere göre 150 milyon veya üzerinde olabilir.

İşte bu rakam iki katına çıkarsa Dünyada neler olabilir. Yani 14 milyar olursa Dünyada neler olabilir.

Günümüzde bu kadar gökdelenler yapılıyor ama önemli ölçüde konut sorunu var. Dolayısıyla bu sorun daha da artacak ve insanların barınacak yer sorunları çoğalacak. Belki bazı ülkelerde 200 katlı binalar yapılacak ama yetmeyecek. İnsanlar özellikle büyük kentlerde boş buldukları arazilere, parklara çadır kentler kuracak ve yaşamlarını buralarda sürdürecek.

Gıda sorunu önemli oranda artacak. Ekili alanlar gelecek düşünülmeden azaltıldığı için insanlar belki de çölleri sulama sistemi ile tarım arazisine dönüştürecek. Ama 14 milyar insana yetmeyecek. Bir düşünün, hayal edin. Kıtlık ve açlık. Daha birçok ülkede şimdiden yok mu?

Denizlerde balık türleri daha çok para kazanayım diye bilinçsizce tüketildiği için azalacak. Belki de balıkçılar balık bulabilmek için daha derinlere inebilecek 1,5 km. derinliklere ulaşabilecek ağlar üretecek ve orada balık arayacak. Ama bir süre sonra O'da yetmeyecek bu nüfusa. Dolayısıyla tüm Dünyada balık çiftlikleri kurulmaları teşvikleri artırılıp çareyi burada arayacaklar. Bu bile yetmeyecek. Hatta şimdiden mantar gibi çoğalmaya başlamadılar mı?

Ya sonra...Mesela 14 milyar olan nüfus biraz artarsa ..

Acaba yer altı su kaynakları bu kalabalığa cevap verebilecek mi. Tabii ki hayır. Yeterli su olmayınca temizlikler yeterince yapılamayınca hastalıklar başlayacak, ölümler artacak. Elde kalan tarım alanları yeterli sulanamayınca doğa ve diğer canlılar da ölüme mahkûm olacak.

Belki de sonun başlangıcı olacak. Tüm Dünya bu sorunla karşı karşıya ama çaresiz.

Dünyanın yüzde yetmişi sularla kaplı ama bunun yüzde doksan yedisi kullanılamayan Deniz suyu. Tatlı su oranı yüzde üç. Büyük bir oranı Dağ ve Buzullarda. Kullanılabilir suyun artık değerini anlayacak insanlar ama artık çok geç. Suyun litre fiatı belki de benzini çok geçecek. Belki de işte o zaman su kuyularında nöbet tutmalar başlayacak.

Yiyecek ve içecek sıkıntısı arttıkça insanlar daha az sorunlu bölgelere göçe zorlanacak ve oralara yerleşecek. Tıpkı şu an Türkiye topraklarının istila edilmesi için oynanan oyunlar gibi. Yani Anadolu’nun iştah kabartan coğrafyası gibi.

Başka neler olabilir. Büyük felaketler sonrası mesela Çin'nin nüfusu 700 milyon, Amerika 150 milyon Türkiye ise 20 milyon, Dünya nüfusu ise 4 milyar. Bütün bu savaşlar bunca insanın ölmesi için mi. Bu doğa katliamı, nasıl tekrar geri gelir. Evet doğa aldığınızı size bir gün tekrar geri verir. O insanoğlu gibi değildir. O cömerttir.

Belki ormanlar yeniden yeşerecek, Denizde balık türleri yeniden çoğalacak. Tabii bunlar bir hayal. Fakat 2050'de verilere göre Dünya nüfusu 9 milyar civarında olacakmış.

Ya gerçekten 14 milyar olursa........Gelişmiş ülkeler 100 yıl sonrasının hesaplarını yapıyor. Peki biz ne yapıyoruz. Gelecekteki torunlarımıza nasıl bir Türkiye bırakmayı hedefliyoruz....

Yukarıda yazdığım gibi, sadece hayalden ibaret hepsi.

Tüm dostlarıma sağlık ve Huzur dolu bir yaşam diler Ramazan Bayramınızı tebrik ederim.

Saygılarımla...


Bilal Karabacak

Merhabalar Sevgili Beykozlular…

26-10-2018 Yorum yok. 1730
Ozan Derviş

ADAY ADAYLARIMIZA ÖZEL

26-10-2018 Yorum yok. 1464
Neyir Erkan Şişman

ANDIMIZ

26-10-2018 Yorum yok. 816
Hacı Arıcı

YÖREMİZ – KÜLTÜRÜMÜZ - TARİHİMİZ

26-10-2018 Yorum yok. 765
Taner Mert "Mert Beykozlu"

İnsanlık Nereye Gidiyor

26-10-2018 Yorum yok. 1216
Zeynep Küçük

Beykozlu İnsanımız Sıfır Atık’ta da Öncü

26-10-2018 Yorum yok. 774

TOPLUMSAL BARIŞ

26-10-2018 Yorum yok. 1070
Yaprak Akın

ÖN YARGILARIMIZI ÇÖPE ATALIM !

26-10-2018 Yorum yok. 697
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SEÇ BAKALIM..

26-10-2018 1 yorum. 754
Asiye Çakır

SİZİN GÖZÜNÜZ HANGİSİ... ???

28-09-2018 Yorum yok. 1757
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 1087
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 2039
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2574