GÖZ YUMDUKÇA, GÖRMEZDEN GELDİKÇE, KORKTUKÇA, ONLAR ÖLÜYOR BİZ DE İNSANLIK ADINA ÖLÜYORUZ.

02-08-2017 2265 Yorum yok. Yorum Ekle

Merhaba

39 yaşında biri olarak üniversite hayatım ve kısa sureli evlilik hayatım(4 yıl +4 yıl )dışında hep Beykoz’da yaşadım. Öğrencilik yıllarımda dershanelere, sinemaya uzaklığı nedeniyle aileme yakınır Neden başka bir yere taşınmıyoruz? diye söylenirdim. O zaman babamdan duyduğum laf ‘’Ben Beykoz’dan ayrılmam, buradan ölüm çıkar ’’ olur öfkelenir, anlam veremezdim.

Yıllar geçti üniversite hayatımda farklı kültürleri tanımaya başlayınca anladım ki bende Beykoz’suz yapamazdım. Beykoz korunaktı, güvenli limandı. Evlilik nedeniyle yeni evim sosyal hayatın daha merkezindeydi. Oysa ben son derece güvensiz hissediyordum kendimi, hele ki birde karşı binam yıkılma kararıyla boşaltılıp içine bağımlılar mesken tutunca. Evet, bana zararları yoktu ama her gün onlarcasının kendilerinden geçmiş halde oraya girip çıkışları, para bulmak için parça parça binayı sökme çabaları, gelen polisler, ambulanslar… Bebek bekleyen bir anne olarak benim için tam bir dramdı… İşte o zaman, Beykoz’un deniz kokusu yanında güven kokusu burnuma daha başka kokardı.

Yıllar geçti, şartlar değişti, 11 yaşında bir evlat annesi olarak 10 yıldır Beykoz da yuvamdayım. Ne yazık ki değişen şartlar bu süreçte sadece benim için değil Beykoz için de… Çocukluğumun gençliğimin güvenli limanı oğlum için güvenli mi ?(güvenli yer var mı o da ayrı bir soru işareti)

BAĞIMLI, BONZAİ, ZOMBİİ evet büyük harflerle Beykoz’umuzda. Artması ürkütücü daha da kötüsü bizimde bağımlı gençlerimize ÇEKMİŞ diyerek görüp geçmemiz, başımıza bela almama korkusu ile o kirli alışverişe normal bir alışveriş gibi varsayıp görmezden gelmemiz.

Baktığımızda, konuşmalarda tüm toplum şikayetçi. Ve şikâyetimizin önemi bir kısmı da resmi kurumlara eleştiri. Polis bir şey yapmıyor, torbacılar her yerde vs..

Unutmayın uyuşturucu maddelerle savaş ilan etmedikçe üstesinden gelmemiz zor. Bu savaşı yürütecek tek yetkili ise güvenlik güçleri değil. Bu illetle savaşın meydanı sosyal medya, klavye değil. Bu sıcak bir savaş. Değdiği kişiyi, aileyi maddi manevi yakan bir savaş. Ufacık bir rüzgârla sizin evinizi saracak bir savaş. Benim çocuğum yapmaz, kızım eğitimli, oğlum kültürlü, eşimin bunlar için yaşı geçti... Bunlar, emin olun kendinize yarattığınız psikolojik kalkanlar. Bu illet yaşı, eğitim seviyesini, cinsiyeti bahane etmiyor. Emin olun bizim kendimizi toplumumuzu koruma şeklimizden daha sistemli çalışıyorlar. Çünkü klavye başında değil, sokakta çalışıyorlar.

Çocuğunuz, eşiniz bağımlı… Bunun duyulması (duyulmadığını düşünerek siz kendiniz aldatıyorsunuz duyulmaktan ziyade bizzat görülüyor)toplum önünde sizi küçük mü düşürürür? Ya da bağımlı bir genci gördünüz ‘’Allah korusun, başa verme’’ dediniz geçtiniz. İlgilenip polisi arasanız başınıza bela mı gelir? Çocuğunuz mu değerli insanların sizin hakkında düşünceniz mi? Polis ve ambulansın(müracaatınızla bu mümkün) çocuğunuzu gelip alması mı daha zor bir morg da evladınızı teşhis etmek mi? Yanından geçtiğiniz gence yardım ederek Polisi aramak mı ona daha faydalı, beklide biraz sonra orada ölmesine göz yummak mı? Aynı durumda sizin evladınız ve arıyorsunuz sokaklarda, başka biri yanından Allah Korusun diyerek geçsin mi istersiniz polisten gelecek bir haberle bulundu, şu hastanede haberini yaşamak mı? Bizler bu işin takipçisi olmadıktan sonra sadece görevi emniyete atmak ne kadar mantıklı.

Umarım şu an ailenize bu savaş sıçramıştır.  Türk milleti olarak bu savaş da ne yapabilirim diyerek elinizi vicdanınıza koymanız dileklerimle


Bilal Karabacak

Merhabalar Sevgili Beykozlular…

26-10-2018 Yorum yok. 1746
Ozan Derviş

ADAY ADAYLARIMIZA ÖZEL

26-10-2018 Yorum yok. 1480
Neyir Erkan Şişman

ANDIMIZ

26-10-2018 Yorum yok. 836
Hacı Arıcı

YÖREMİZ – KÜLTÜRÜMÜZ - TARİHİMİZ

26-10-2018 Yorum yok. 774
Taner Mert "Mert Beykozlu"

İnsanlık Nereye Gidiyor

26-10-2018 Yorum yok. 1227
Zeynep Küçük

Beykozlu İnsanımız Sıfır Atık’ta da Öncü

26-10-2018 Yorum yok. 781

TOPLUMSAL BARIŞ

26-10-2018 Yorum yok. 1087
Yaprak Akın

ÖN YARGILARIMIZI ÇÖPE ATALIM !

26-10-2018 Yorum yok. 706
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SEÇ BAKALIM..

26-10-2018 1 yorum. 772
Asiye Çakır

SİZİN GÖZÜNÜZ HANGİSİ... ???

28-09-2018 Yorum yok. 1770
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 1097
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 2052
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2589