GÖZ YUMDUKÇA, GÖRMEZDEN GELDİKÇE, KORKTUKÇA, ONLAR ÖLÜYOR BİZ DE İNSANLIK ADINA ÖLÜYORUZ.

02-08-2017 2422 Yorum yok. Yorum Ekle

Merhaba

39 yaşında biri olarak üniversite hayatım ve kısa sureli evlilik hayatım(4 yıl +4 yıl )dışında hep Beykoz’da yaşadım. Öğrencilik yıllarımda dershanelere, sinemaya uzaklığı nedeniyle aileme yakınır Neden başka bir yere taşınmıyoruz? diye söylenirdim. O zaman babamdan duyduğum laf ‘’Ben Beykoz’dan ayrılmam, buradan ölüm çıkar ’’ olur öfkelenir, anlam veremezdim.

Yıllar geçti üniversite hayatımda farklı kültürleri tanımaya başlayınca anladım ki bende Beykoz’suz yapamazdım. Beykoz korunaktı, güvenli limandı. Evlilik nedeniyle yeni evim sosyal hayatın daha merkezindeydi. Oysa ben son derece güvensiz hissediyordum kendimi, hele ki birde karşı binam yıkılma kararıyla boşaltılıp içine bağımlılar mesken tutunca. Evet, bana zararları yoktu ama her gün onlarcasının kendilerinden geçmiş halde oraya girip çıkışları, para bulmak için parça parça binayı sökme çabaları, gelen polisler, ambulanslar… Bebek bekleyen bir anne olarak benim için tam bir dramdı… İşte o zaman, Beykoz’un deniz kokusu yanında güven kokusu burnuma daha başka kokardı.

Yıllar geçti, şartlar değişti, 11 yaşında bir evlat annesi olarak 10 yıldır Beykoz da yuvamdayım. Ne yazık ki değişen şartlar bu süreçte sadece benim için değil Beykoz için de… Çocukluğumun gençliğimin güvenli limanı oğlum için güvenli mi ?(güvenli yer var mı o da ayrı bir soru işareti)

BAĞIMLI, BONZAİ, ZOMBİİ evet büyük harflerle Beykoz’umuzda. Artması ürkütücü daha da kötüsü bizimde bağımlı gençlerimize ÇEKMİŞ diyerek görüp geçmemiz, başımıza bela almama korkusu ile o kirli alışverişe normal bir alışveriş gibi varsayıp görmezden gelmemiz.

Baktığımızda, konuşmalarda tüm toplum şikayetçi. Ve şikâyetimizin önemi bir kısmı da resmi kurumlara eleştiri. Polis bir şey yapmıyor, torbacılar her yerde vs..

Unutmayın uyuşturucu maddelerle savaş ilan etmedikçe üstesinden gelmemiz zor. Bu savaşı yürütecek tek yetkili ise güvenlik güçleri değil. Bu illetle savaşın meydanı sosyal medya, klavye değil. Bu sıcak bir savaş. Değdiği kişiyi, aileyi maddi manevi yakan bir savaş. Ufacık bir rüzgârla sizin evinizi saracak bir savaş. Benim çocuğum yapmaz, kızım eğitimli, oğlum kültürlü, eşimin bunlar için yaşı geçti... Bunlar, emin olun kendinize yarattığınız psikolojik kalkanlar. Bu illet yaşı, eğitim seviyesini, cinsiyeti bahane etmiyor. Emin olun bizim kendimizi toplumumuzu koruma şeklimizden daha sistemli çalışıyorlar. Çünkü klavye başında değil, sokakta çalışıyorlar.

Çocuğunuz, eşiniz bağımlı… Bunun duyulması (duyulmadığını düşünerek siz kendiniz aldatıyorsunuz duyulmaktan ziyade bizzat görülüyor)toplum önünde sizi küçük mü düşürürür? Ya da bağımlı bir genci gördünüz ‘’Allah korusun, başa verme’’ dediniz geçtiniz. İlgilenip polisi arasanız başınıza bela mı gelir? Çocuğunuz mu değerli insanların sizin hakkında düşünceniz mi? Polis ve ambulansın(müracaatınızla bu mümkün) çocuğunuzu gelip alması mı daha zor bir morg da evladınızı teşhis etmek mi? Yanından geçtiğiniz gence yardım ederek Polisi aramak mı ona daha faydalı, beklide biraz sonra orada ölmesine göz yummak mı? Aynı durumda sizin evladınız ve arıyorsunuz sokaklarda, başka biri yanından Allah Korusun diyerek geçsin mi istersiniz polisten gelecek bir haberle bulundu, şu hastanede haberini yaşamak mı? Bizler bu işin takipçisi olmadıktan sonra sadece görevi emniyete atmak ne kadar mantıklı.

Umarım şu an ailenize bu savaş sıçramıştır.  Türk milleti olarak bu savaş da ne yapabilirim diyerek elinizi vicdanınıza koymanız dileklerimle


Ozan Derviş

KLAVYE GAZETECİLİĞİ

17-02-2019 Yorum yok. 518
Neyir Erkan Şişman

Beykoz Siyasetinden bir Yücel Çelikbilek geçti

30-01-2019 2 yorum. 899
Çiğdem Topatan

NEREYE KOŞUYORUZ?

30-01-2019 Yorum yok. 685
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Güvenmek mi yoksa Mantık mı ?

30-01-2019 Yorum yok. 759

2019 ŞÜKÜR

30-01-2019 Yorum yok. 818
Hacı Arıcı

HİZMET Mİ? ZİMMET Mİ?

30-01-2019 Yorum yok. 689
Makbule İnaç

Baktığını Görmek

30-01-2019 Yorum yok. 678

TÜRK CAM SANATI VE BEYKOZ İŞLERİ

30-01-2019 Yorum yok. 591
Yaprak Akın

Yeni bir Türkiye Yaratabilirmiyiz.. ?

30-01-2019 Yorum yok. 489
Asiye Çakır

İKİ YÖNLÜ YOL

30-01-2019 Yorum yok. 1396
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HAYAT BAYRAM OLSA…

25-12-2018 Yorum yok. 949
Bilal Karabacak

BEYKOZ ANADOLU’DUR…

21-11-2018 Yorum yok. 2202