Beykoz’daki Hz. Yuşa Tepesi

28-08-2017 3608 3 yorum. Yorum Ekle

Değerli dostlarım hepinizi saygı ile selamlıyorum. Geçtiğimiz süre içerisinde Ülkemizde, İstanbul ve Beykoz'da bir sürü olaylar oldu. Benim için en önemlisi bitmek bilmeyen Terör belası. Her gün şehit haberleri alıyoruz. Her gün bir eve acı ve ateş düşüyor, yürekler yanıyor, ocaklar sönüyor. Tabi ki düşman içeriden olursa acı daha da katlanıyor. Bu canım Vatanımızdan Türkiye Cumhuriyetinden neden bu kadar rahatsız oluyorlar bilemiyorum. Türk olmaktan neden bu kadar nefret ediyorlar. Bayrağımızın renkleri neden bu kadar korku veriyor. Her bayrama buruk girmek istemiyoruz artık. Artık bitsin diyoruz. Ülkemiz uğruna Can veren tüm şehitlerimize Rabbimden rahmet diliyorum, Bu Vatan uğrunda gazi olan tüm vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Kederli ailelerine sabırlar diliyorum. Bizler sadece dua edebiliyoruz onlara. İstanbul Evliyası, Uleması, Maneviyatı bol bir şehir. Kaldı ki Beykoz ve Beykoz'da yaşayanlar ne kadar şanslı. Her yanı başımızda evliya var. Tabi görmesini, anlamasını bilene. En çok bilineni ise Hz. Yuşa hazretleri.

Hz. Yuşa hepimizin sıkça ziyaret edilip, bolca dua ettiğimiz peygamber. Halk arasında farklı rivayetleri, hikayeleri olan ve yine bazı yazarlara göre mezarı, bazı yazarlara göre de makamı Beykoz'da olduğu söylenir.

Oysa bilinen üç yerde Hz. Yuşa A.S'a ait Kabir vardır. Bizlere göre en bilineni Beykoz'da olanı. Fakat Gaziantep şehrinde Kavaflar çarşına uzanan sokakta bir türbe vardır. Türbe içerisinde ise iki kabir var. Bunlardan bir tanesi Pir Sefa 'ya ait, diğeri ise Yahdi peygamberi Hz. Yuşa Peygambere ait olduğu söylenir.

Hz. Yuşa İsrail oğullarından olup, bilgi kaynaklarına göre 110 yaşında vefat ettiği belirtilmiştir.

Yine farklı bilgi ve rivayetlere göre kabrinin Muarra, Nablıs ve Halep'ten birinde olduğu söylenir. Bunlardan bir tanesi var ki Bağdat'ta Behlüldane türbesi içerisinde Hz.Yuşa hazretlerine ait olduğu söylenen bir mezar vardır. Baş ucunda 10 cm genişliğinde,5 cm uzunluğunda bir kayış bulunmaktadır. Kayış üzerine yemin Yahudilerce çok kutsaldır. İmam Cafer Özkara'nın sözlerinde yer alan yemin işi Gaziantep Yahudileriyle yakın ilişkisi olan kişiler tarafından da doğrulanır. Dolayısıyla mezarının Bağdat'ta olduğu söyleri doğrulanmış olur.

Bir başka rivayete göre ise yüksek bir tepede iki denizin birleştiği yerde olduğu söylenir. İstanbul boğazının ve Karadeniz'in birleştiği yer olan tepeye Yuşa tepesi denmesi mezarının orada olduğundan dolayı söylenir. Yuşa tepesinde uzunca bir mezarı olduğu yine bazı yazar ve dergiler tarafından doğrulanır. Yine bazı yazarlara göre de Hz. Yuşa’nın Beykoz'a hiç gelmediği söylenir.

Tevrat'a göre Caas dağının Şimal tarafında Efraim dağında defnettiler. Tevrata göre bahsedilen bu dağlar günümüzde bilinmemektedir.

Ancak sakız ağacının, fıstığın anası olan "Bunum" ağacının adı dikkat çekiyor. Bu da yine Gaziantep şehrini doğruluyor.

Ahmet Mithat efendinin Dinler tarihi adlı kitabında ise Yuşa Filistinli Kenan oğullarındandır diye bahseder. Mısır ordusunda kumandan olarak vazife yapmakta idi. O sırada Gaziantep ve çevresi Bizans işgalinde idi. Yuşa savaşarak Toroslara kadar gelmiş ve savaşta ölmüş. Antep'te olan komutan Yuşa dır. Hz. Yuşa değil. Kaldı ki İsrail din adamlarına göre HZ. Yuşa Filistin'den dışarı çıkmamıştır.Fakat hala her yöredeki halk arasında Hz.Yuşa Beykoz, Gaziantep, Bağdat, Halep ve Ürdün'de olduğu biliniyor.

Anlatılanların çoğu rivayet. Gerçek olan tek şey niyet. Peygamberlik makamında olan Hz.Yuşa’nın mezarı nerede olursa olsun kabri başında yapılan her dua ALLAH ( C.C ) içindir. Yer, makam nerede olursa olsun önemli olmamalı. Önemli olan samimi niyet ve dua.....

Kurban Bayramınızı tebrik eder, Tüm dostlarıma selam ve saygılarımı iletiyorum.

Huzurla kalın inşallah...


Yorumlar

VOLKAN ACUN 29-08-2017

Hayırlı Bayramlar

Yazınızda çok güzel bilgilendirmişsiniz insanları ağzınıza yazınız sağlık.

VOLKAN ACUN 29-08-2017

Hayırlı Bayramlar

Yazınızda çok güzel bilgilendirmişsiniz insanları ağzınıza yazınız sağlık

Binnaz Derya Livanalıoğlu 30-08-2017

Hz.Yuşa

Yıllar önce yine bir G.Antep gezimde bende tanık oldum
Hz.Yuşa Türbesi denildiğinde yanlışınız olmasın bu Türbe ( Yatır) İstanbul Beykoz'da dedim
Orada bulunan Türbenin işlerini gören yaşlı bir amca bana , kızım bu zatlar o kadar büyük ermişlerki muhakkak yolu buralardanda geçmiştir dedi ...!
Bu benim için son derece aydınlatıcı bir söz'dü
Diğer bir zaman içersindede Bayburt'da Hacı Osman Efendi'nin Kabrini ziyaret ettim
Tabi ki Hacı Osman Efendi'nin Kabride İST'da Eyüp Sultan da diyemedim çümkü G.Antep'deki amcanın söyledikleri geldi aklıma
Bilgilendirme için teşekkürler
Kaleminize ve yüreğinize sağlık Dostum

Toplam 3 yorum bulundu. 1-3 arası listeniyor.
Ozan Derviş

UNUTMAYALIM SEÇİM GERİDE KALDI

01-05-2019 Yorum yok. 1315
Makbule İnaç

Bahar Ayının Müjdecisi HIDRELLEZ

01-05-2019 Yorum yok. 644
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Hiç Düşündük mü?..

01-05-2019 Yorum yok. 444
Hacı Arıcı

RAHMET AYI RAMAZANA GİRERKEN

01-05-2019 Yorum yok. 590
Zeynep Küçük

Bakla ve Gül Kokusu

01-05-2019 1 yorum. 427
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

OTİZM ve FARKINDALIK

01-05-2019 Yorum yok. 616
Yaprak Akın

İyi Niyet...

01-05-2019 Yorum yok. 407
Asiye Çakır

DÜRÜSTMÜSÜNÜZ?

01-05-2019 Yorum yok. 1184
Çiğdem Topatan

SANAT EĞİTİMİNİN ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİSİ

27-03-2019 Yorum yok. 970
Ergin Tüfekçi

Sevgili Beykoz

02-03-2019 Yorum yok. 1134