‘’Şu an bana kızıyorsunuz ‘’ diye başladı polis ağabeyleri

12-10-2017 2428 Yorum yok. Yorum Ekle

Merhaba Sevgili Okuyucular

Öncelikle evimin konumundan kısaca bahsederek başlamak istiyorum bu ay. Yalıköy Mahallemizde caddeye sıfır(ana cadde ile evimin ayıran sadece yaklaşık 50 cm kaldırım), ahşap bir evde oturmaktayım ailemle. Malumunuz yaz ayını geride bıraksak da sıcaklar son hızla devem ederken her daim olduğu gibi cam açık yaşam zordur bizim evde. Sanki bu yaz, mevcut gürültüden daha yaşanmaz boyuta geldi. Tabi ki bu konuda şikâyet sonsuz. Gece yarılarına kadar yüksek sesle konuşarak, küfrederek yürüyen yayalar, içlerindeki hırsı araç sürüşlerine aktaran gençler ve son dönemde en yoğun şikâyetimiz egzozlarına çeşitli aparatlar taktırarak gece yarıları tüm dükkanların alarmlarını devreye sokturan motosikletler. İşte tam da bu konuda 2 gece yaşanan olayı sizlerle paylaşmak istedim.

Saat 22.00 civarları polis aracının ışıklarının yansımasıyla cama yöneldim. Yaşları 15-18 aralığında iki gencimiz motorları ile polis tarafından durdurulmuş. Diyalogdan anlaşılan ehliyet yok, yaşlar küçük ve kask yok, iki motosiklette biraz önce bahsettiğim huzur bozan ses aparatlarıyla donatılmış. Huzurumuzu bozan, geceleri bizleri yataktan fırlatan güruhtan iki tanesine müdahale edilmesini sevinçle karşıladım. Çünkü ciddi anlamda bu konuda kinlenme durumu söz konusu içimde.

İşte tüm bu duygusal gelgitlerle olayı camdan seyrederken polis memurlarından birinin yapmaya başladığı konuşma beni başka noktalara yöneltirken, bir taraftan da mesleğini severek layıkıyla yerine getirenlerin varlığı bana umut oldu.

‘’Şu an bana kızıyorsunuz ‘’ diye başladı polis ağabeyleri konuşmaya gençlerle ’’bana kızsanız da ben sizleri korumak, kollamak korumak zorundayım. Ehliyetiniz olmadığı gibi hiçbir koruyucu ekipmanınız yok diye devam etti.’’ Aslında gençlerde o andan itibaren kızgınlık değil mahcubiyet hakim olmaya başladı. Biraz da umutlu konuşursak beklide bu yapılan konuşma gençlerimiz için bir dönüm noktası olmuştur.

Asıl gelmek istediğim nokta gençlerimizin hayali olan ve tehlike saçan motosikletlere sahip olmaları için biz ebeveynler çoğu zaman destek oluyoruz. Çok istiyordu, çalıştı kendi aldı gibi söylemlerle kendimize sosyal avuntular yaratıyoruz. Kaç ebeveyn polis memurumuzun yaptığı konuşmayı kendi çocuklarımızla yapıyoruz. Egzozlarına taktıkları o gürültü makinelerini bu gençler sadece başka mahallelerde kullanıyor olamazlar. Bu gençler kendi yaşam alanlarında, mahallerinde de aynı güvensiz şartlarda dolaşıyorlar yaptıkları riskli hareket ve çıkardıkları gürültü ile toplum huzurunu bozuyorlar. Anne babalar çocuklarının toplum huzurunu bozan bu gürültü makinelerine nasıl yaklaşıyorlar. Ya da boylarına getirdikleri bu evlatlarını bu riskli araçlar üzerinde sakatlanma hatta kaybetme ihtimaline karşı nasıl duyarsız kalabiliyorlar. İşte burada incelenmesi gereken çok önemli bir soru ortaya çıkıyor.

Anne ve babalar kendi yetiştirdiğimiz çocuklara müdahale etmekten korkuyor muyuz? Onlara örnek model olamadığımız ortada. Daha 10’lu yaşlarda çocuklarımızı akran eğitimine emanet edip akşamları kanalları zaplayarak Tv karşısında çay mı yudumluyoruz? Gençlerimizde yaşanan sorunlar hızla arttıkça ve çeşitlendikçe biz anne babaların sanki o kumandalardan biraz uzaklaşması gerekiyor.

Yeni Eğitim –Öğretim döneminin tüm öğrenci ve öğretmenler için en mutlu şekilde geçmesi dileğiyle


Ozan Derviş

GÜLE GÜLE KOCA ÇINAR

02-03-2019 Yorum yok. 1362
Neyir Erkan Şişman

Buyurun Er Meydanına

02-03-2019 Yorum yok. 677
Hacı Arıcı

HER GEÇEN GÜN YALNIZLAŞIYORUZ

02-03-2019 Yorum yok. 629
Zeynep Küçük

Gel De İçme!!!

02-03-2019 Yorum yok. 818
Ergin Tüfekçi

Sevgili Beykoz

02-03-2019 Yorum yok. 769
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Ömrünü Beykoz’a Adayan İnsan…

02-03-2019 Yorum yok. 836
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

KOÇ’UN ÖĞRENME YILI…

02-03-2019 Yorum yok. 664
Çiğdem Topatan

SPORUN İNSAN GELİŞİMİNE ETKİSİ NEDİR?

02-03-2019 Yorum yok. 630
Yaprak Akın

Ne Zordur! Konut Almak!

02-03-2019 Yorum yok. 488
Asiye Çakır

ÖYLESİNE BİR DÜNYA...

02-03-2019 Yorum yok. 1063
Makbule İnaç

Baktığını Görmek

30-01-2019 Yorum yok. 962

TÜRK CAM SANATI VE BEYKOZ İŞLERİ

30-01-2019 Yorum yok. 821
Bilal Karabacak

BEYKOZ ANADOLU’DUR…

21-11-2018 Yorum yok. 2480