BEYKOZ’UN ÇINARLARI (2)

11-11-2017 3844 5 yorum. Yorum Ekle

Kaç aydır düşünüyorum, nasıl yazayım, neler yazayım; ama anlatmak istediklerim satırlara sığmıyor, sözcükleri yan yana getiremiyorum.

Çünkü, yazmak istediğim çınar Beykoz’un sevgilisi ve bizim vazgeçilmezimiz, gölgesine sığındığımız sevgisini içimizde yaşattığımız, yanında güvende olduğumuzu duyumsadığımız insan, babamız…

Yugoslavya’dan İstanbul’a Alman Harbi’nde büyük zorluklarla göç eden üç kardeşten biri…

Beykoz’dan bir HAMİT USTA geldi, geçti; ama geçerken dokunduğu her yola güzel anılar, anlamlı izler bıraktı. En önemlisiyse biz ailesine büyük mirası olan yüreklerimize ektiği sevgi tohumlarını, çevremize göstermemiz gereken saygıyı, biz tok yatarken eğer komşumuz açsa onu düşünmemizi, yalnız kendimiz için değil tüm insanlık için çalışmamızı, koşmamızı öğretti.

Şimdi izninizle, bu Çınarı sevgili kardeşim Mukadder’in içinden geldiği gibi tüm duyumsadıklarıyla yazdıklarını paylaşmak istiyorum:

Bu hikâye, küçük yaşlarda demir tozuyla tanışan, İstanbul’a geldikten sonra olmayan Türkçesi’yle Şişe Cam Fabrikası’nda işe başlayan, kısa sürede ustabaşılığa yükselen, beyefendi kişiliği ile herkese kendini sevdiren; ilerleyen yıllar içinde Beykoz Camii’nin karşısındaki küçük bir dükkânda o zamanların modası kesme cam bardakları ve onların kalıplarını yapan, Beykoz’dan Akbaba’ya, Akbaba’dan bütün İstanbul’a, İstanbul’dan Eskişehir’e ustalığını kanıtlayan TORNACI HAMİT USTA’nın hikâyesidir.

Kendi iş yerini açtıktan sonra sevdaları dillerde destanlaşan annemiz Müyesser Hanım ile evlenirler ve sevgiyle büyüttükleri bizlere, dört evlada sahip olurlar.

Aslında sadece tornada değil el becerisiyle sanat haline getirdiği demir işçiliğinde de çalışmaları olmuştur. Kiminin demir kapısını, kiminin pencere demirlerini, kiminin de divan yaylarını yapan ya da onaran bir ustadır o.

Evet, hep “HAMİT USTA” denir, ama o, aslında beyefendi kişiliğiyle, yardımsever ruhuyla, dul, yetim, yaşlı kadın, erkek demeden ihtiyacı olan herkese koşmasıyla da tanınır.

Kim bilir, belki de her birimizin evlerimizdeki kristal küllükler, kesme cam bardaklar HAMİT USTA’nın tezgâhından çıkıp çevreye dağılmıştır.

Dükkânının önünde taburesine oturup dinlenirken bile duruşu, zarafeti, güler yüzü bir başkadır onun. Demir tozlarıyla kirlenmiş yüzünde sadece atalarından miras kalan gözleri görünürken bile çok güzel, şefkatle bakardı çevresine. Akşam olduğunda, dükkânı kapatırken talaş tozu ve arap sabunu karışımı ile yıkandığında elleri beyazlardı, ancak hâlâ demir tozunun kokusu burnumuza gelirdi. Bu kokulu ellerde emek vardı, sevgi vardı, bu ellerde çocukluğumuzun şenliği, mutluluğumuz vardı. Bu ellerden çıkan ürünler pek çok ailenin evlerini süslüyordu.

Vefatından sonraki Babalar Günü’nde seslendim babama:

“Eh be baba, kızgınım sana, bize hayatta her şeyi öğrettin de sensizliği öğretemedin.”

“Sen gittin gideli sensiz nasıl yaşanır, nasıl nefes alınır öğrenemedik.”

“Her gün, her dakika hâlâ boğazımız düğüm düğüm.”

Canım babam, sana dokunmadan hayat nasıl güzel olur? Bilmiyorum. Bizi bıraktın bırakalı gökyüzünün mavisi bile hüzünlü, griye dönüştü. Yağmur bir başka türlü yağıyor, sanki damlalar canımı yakarcasına vuruyor yüzüme.

Seni hatırlatan tek şey ailem… Annemin buğulu, mavi gözlerinde buluyorum seni. Anneme olan sevginde, kardeşlerime baktığımda buluyorum seni, gücünü, gururunu oğlumda, onun gözlerinde buluyorum seni.  Tanıdıklarının senin için yürekten gelen güzel sözlerinde buluyorum seni. Heybetli, güçlü “buradayım” der gibi duran hayalinde buluyorum seni.

Beni duyuyor musun bilmem, bizlerle hep gururlanırdın, seni tanıyanların “siz o, iyi yürekli, dünya dostu insanın, HAMİT USTA’nın çocukları mısınız?” dediklerinde bizlere ne büyük miras bıraktığını bir kez daha anlıyoruz, şükrediyoruz. İyi ki senin çocukları olmuşuz.

Sevgili babam, seni anlatmaya sözcükler, cümleler, sayfalar yetersiz kalır. Çevresine güzellikler aşılayan, çocukla çocuk, büyükle büyük olabilen bu adam, adam gibi adam, bizim babamız TORNACI HAMİT USTA...

Yazan: Mukadder Eroğlu

Kardeşime teşekkür ediyorum

Makbule İnaç

Yorumlar

Gülçin Özen 11-11-2017

Baba sevgisi ve özlemi

"Beykoz'un Çınarları 2" yazısı yüreklerimize sevgi ve özlemin en can alıcı duyarlığını serpiyor. Dürüst, çalışkan, sevgi dolu, adam gibi adam olmayı başarmış bir babanın ardından söylenen bir ağıttır bu yazı. Hamit Usta'ya sonsuz saygıyla...

Sema ÇİNKAYA 12-11-2017

Beykozun çınarlari 2

Kardeşlerim, elinize,yüreğinize sağlık. Sevgili babanız, benim icin de babam kadar sevdigim cok değerli bir insandı. Beykoz'umuzun Hamit ustası, çalışkan, sevecen,hoş sohbet,iyilik meleği, dürüstlük abidesi,büyüklen büyük, genclen genc,çocuklarla çocuk olabilen eşsiz baba,amca, abi, ve herkes icin dost. Doğumda, sünnette, nikahda,düğünde, ölümde , cenazede, bir dosta ihtiyacınız olan her yerde, bazen mutluluğu, bazen da acıyı paylamak icin hep yaninizda olan guzel insan Hamit amcam, Beykozun Hamit ustasi, yetistirdigi hayırlı evlatlarin sevgili babalari.cennetin kapısını açacak guzel insan derdi rahmetli annem. Ikinizin de mekanı cennet olur inşallah.

Sermin kagan 13-11-2017

Cinarlar

Sevgili makbule bir solukta okudum duygularla gerçekliği çok güzel harmanlamışsınız yeni yazılarınızı bekliyoruz

Müberra çavuşoğlu 13-11-2017

Çok duygulandım

Harika bir yazı gerçekten çok duygulandım.Benimde ailem eski Yugoslavyadan göç etmiş.Okurken gözlerim yaşardı.Ne mutlu sizlereki böyle güzel bir babanın evlatlarısınız.Mekanı cennet olsun

Gizem Yücesoy 15-11-2017

Teşekkür..

Aile kadar önemli birşey yok, güzel yazınız in teşekkürler

Toplam 5 yorum bulundu. 1-5 arası listeniyor.
Ozan Derviş

ESNAFLIK KÜLTÜRÜMÜZ TARİHE Mİ KARIŞIYOR

25-11-2019 Yorum yok. 1196
Neyir Erkan Şişman

ÖĞRETMENİM CANIM BENİM

25-11-2019 Yorum yok. 945
Tuncay Ünde

SANMAK…

25-11-2019 Yorum yok. 924
Makbule İnaç

Ben Bir TEGV'liyim,

25-11-2019 Yorum yok. 791
Cüneyt Pulant

BÜYÜK BEYKOZ

25-11-2019 Yorum yok. 980
Hacı Arıcı

YIRTIK ELBİSEDEN KALP HAZİNEDARLIĞINA

25-11-2019 Yorum yok. 896
Osman Topuz

Sanatkâra Bakış

25-11-2019 Yorum yok. 782
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

İstanbul’un en şirin ilçesi

25-11-2019 Yorum yok. 666
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

UEFA YAPTIRIMLARI VE BİZ

25-11-2019 Yorum yok. 697

KUTSAL ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ

25-11-2019 Yorum yok. 752
Yaprak Akın

BAŞARI

25-11-2019 Yorum yok. 815
Çiğdem Topatan

Kyzikos...

28-10-2019 Yorum yok. 711
Bilal Karabacak

Beykoz’da etkinlikler arka arkaya gerçekleşiyor

28-10-2019 Yorum yok. 792
Asiye Çakır

YARIN DEĞİL BUGÜN

28-10-2019 Yorum yok. 1683
Zeynep Küçük

Spor ve Çocuk

05-08-2019 Yorum yok. 1445