BİR SİT’TİR ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR

14-01-2018 733 1 yorum. Yorum Ekle

Beykoz'un makus tarihinde adından sıkça söz ettiren SİT kanununun askıya alınması veya yapılabilecek en iyi ve Beykozlunun yarına olan düzenlemelerin yapılması için imza kampanyası başlatıldı.

Beykoz Çankırılılar Derneği'nin öncülüğünde başlatılan imza kampanyası yine Çankırılılar Derneği'nin Ortaçeşme de ki merkezinde Beykoz Basınına tanıtılırken, Beykoz Çankırılılar Derneği Başkanı Bilal Karabacak'ın davetiyle toplantıya Beykoz Muhtarlarından Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici ve Çamlıbahçe Muhtarı Necmettin Kahveci, Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği üyesi Beykoz Sivaslılar Derneği Başkanı Mustafa Demir ve Beykoz Ordulular Derneği Başkanı İbrahim Özdemir toplantıya katılan isimler oldu.


Toplantı Bilal Karabacak'ın açılış konuşmasıyla başladı. Karabacak davetini kırmayarak kendileriyle beraber olan muhtarlara, dernek başkanlarına ve yerel basına teşekkür ederek, derneklerin asıl amacının bu tip girişimler yaparak vatandaşların refah seviyesinin arttırılmasında etkin rol oynanması gerektiğinden söz etti.Çankırılılar Derneği Başkan Bilal Karabacak'ın konuşmasının ardından Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici hazırlanan basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasının okunmasının ardından toplantıya katılanlar imza kampanyasına imzalarını atarken, kampanyanın genişletilerek yayılacağı dile getirilirken, kampanya kapsamında bir buçuk ay gibi bir sürede 150 bin imzayı hedeflediklerini belirtildi.

Basın açıklaması

MEVCUT İMAR MEVZUATI BEYKOZ’A VURULMUŞ BİR KELEPÇEDİR!

Beykoz’un SİT alanından çıkartılarak Boğaziçi İmar Kanunu’ndaki bina taban oturumunun ve kat adedinin arttırılması için bir imza da sen at…

Beykoz Çankırılılar Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin liderliğinde Beykoz STK’ları ve Beykozluların başlattığı “MEVCUT İMAR MEVZUATI BEYKOZ’A VURULMUŞ BİR KELEPÇEDİR!” imza kampanyası kapsamında, Beykoz’un SİT alanından çıkartılmasını ve Boğaziçi İmar Kanunu’ndaki bina taban oturumu ile kat adedinin arttırılmasını talep ediyoruz…

Paşabahçe, Çiğdem, Çubuklu, Soğuksu ve Rüzgarlıbahçe'nin bir kısmını kapsayan bölge planları İBB Meclisi onaylanmıştır. Planların 2. etabında; Yenimahalle, Kavacık, Göztepe, Göksu, üçüncü etabı ise Paşabahçe, Beykoz Merkez, Ortaçeşme, Çamlıbahçe, Tokatköy, Akbaba, Dereseki, Poyrazköy ve Anadolufeneri'ne kadar olan Boğaz kısmını kapsamaktadır. Bu planlar İBB Meclisi’nde beklemektedir.

Beykoz genelindeki bina arsalarının 500 metrekarenin altında olması ve ilçenin SİT alanında kalması nedeniyle, mevcut İmar Kanunu ve İmar Planlarından olumsuz yönde etkilenilmektedir.

Mevcut imar planlarına göre konut alanlarında kat oturum alanı yüzde 15, ticaret+konutta yüzde 25 olarak verilmektedir. Mevzuatın bina oturma alanlarını dar tutması ve konut alanlarına 3 kattan fazla izin vermemesi nedeniyle, 250 binlik nüfusluk Beykoz’un yüzde 80’i mağdur durumda kalacaktır.

BEYKOZ’DA PLANLANAN ALAN BOŞ DEĞİLDİR!

Beykoz’un büyük bölümü 50- 60 yıllık geçmişi olan bir yerleşimdir. Bu yerleşim tüm kamu idarelerinin bilgisi ve gözetimi altında oluşmuştur. Aynı zamanda yerleşimlerin kamu idaresince tanınmasına dair bir problem de bulunmamaktadır. Zira mahallelerimizde kamu hizmetleri görüldüğü gibi, muhtarlık v.b. kamu idaresine ait kurumlar da tesis edilmiştir. 2B’ye giren alanlarda tapular verilmiştir.

Planlama alanında getirilen yapılaşma hükümleri; alanın mevcut dokusu, yerleşimci profili, mekânsal ve fiziksel özellikler gözetilmeden, boş alanda plan yapılıyormuş gibi getirilmiş hükümlerdir. Bu plan yaklaşımı sıkıntılara neden olmaktadır.

Planlama alanlarının bazılarında Kentsel Dönüşüm Alanı, Özel Proje Alanı gibi alanlar tanımlanmıştır. Ancak bu alanlarda halihazırda yaşayan insanların hak sahipliği, mahallelerdeki tarihleri, komşulukları belirsizliğe bırakılmaktadır. Mevcut binalarımıza ilişkin herhangi bir plan notu, plan hükümlerinde yer almamaktadır.

Planlama alanlarında çok sayıda bina; okul alanı, park alanı, sağlık tesisi v.b donatı alanlarında kalmaktadır. Beykozluların mahallelerinde kalmasına veya devamındaki uygulamalarda haklarının nasıl korunacağına dair düzenleyici kararlar yoktur.

Mevzuatla getirilen yapılaşma hakkında sosyal mekânsal şartlar dikkate alınmamış, mevcut yerleşimcilerin sürece uyumuna dair bir mekanizma, organizasyon modeli, kamu idaresinin uygulamalarını yönlendirecek kararlar getirilmemiş, uzun vadede alandaki kullanıcı profilini değiştirecek süreçlerin önü açılmıştır. Beykoz’un gelecek nesilleri, ailelerinin ve hatırlarının yaşadığı sokaklardan koparılma tehlikesiyle karşı karşıyadır!..

Beykoz’a kelepçe vuran bu mevzuatın değiştirilmesi sürecinde, Beykoz Belediyemize, İstanbul Büyükşehir Belediyemize, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, Hükümetimize, Türkiye Büyük Millet Meclisimize ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvenimiz tamdır…

Beykoz STK’ları Beykozlular…

Anahtar Kelimeler : Beykoz Çankırılılar Derneği,Sit,Bilal Karabacak,Beykoz14-01-2018 733 1 yorum. Yorum Ekle

Yorumlar

İbrahim gültekin 14-01-2018

İstek

Birlik adına bük başarı amma bu sorun sadece arazisi olanların sorunu değil beykozun genel sorunu dolayısı ile kaymakamlıktan müsade alıp ki onay verir bütün merkez meydanlara yaymak ben gönüllü olurumzopehigu

Toplam 1 yorum bulundu.
Neyir Erkan Şişman

Ya Allah - Afrin

25-01-2018 Yorum yok. 2298
İsmail Akyel

Gıda Terörü – İlaç Lobileri

25-01-2018 Yorum yok. 1263
Makbule İnaç

BİR TEBESSÜM HERŞEYE DEĞER

25-01-2018 Yorum yok. 1451
Zeynep Küçük

Ahir Zaman

25-01-2018 Yorum yok. 1680
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Değerli dostlarım…

25-01-2018 Yorum yok. 1593
Yaprak Akın

DURMAK YOK, HAYATA DEVAMM

25-01-2018 Yorum yok. 1011
Ozan Derviş

MİLLİ BERABERLİK VE ORTAK MUTABAKAT

21-01-2018 Yorum yok. 2255
Asiye Çakır

MUTLULUK İÇİMİZDE!

25-01-2018 Yorum yok. 1780
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

SEVGİLİYİ UĞURLARKEN

30-12-2017 Yorum yok. 1987
Gülay Demirel "Konuk Yazar"

ÇOCUKLAR HEPİMİZİN

20-12-2017 Yorum yok. 3511
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Yeni Bir Umut Yılı İstiyorum

20-12-2017 Yorum yok. 2152
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

ÇAĞIN VEBASI...!!!

11-11-2017 Yorum yok. 2795
Ergin Tüfekçi

Uzun bir aradan sonra

28-08-2017 Yorum yok. 3169
Cüneyt Pulant

ÜLKEM İÇİN YENİ BİR UMUT

28-08-2017 Yorum yok. 2373