Beykoz Sakinlerinin Mutluluğu Araştırıldı

24-02-2018 1543 Yorum yok. Yorum Ekle

Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamlayan TURSAB-ASYA-BYK Başkanı ve Beykoz Giresunlular Derneği Başkanı Ali Bilir, bu çalışmasında Beykoz’da yaşayan yetişkin nüfusun pozitif psikoloji yönünden değerlendirilmesini demografik durumlarına göre inceledi.


Ali Bilir, bir ilçe halkının mutluluğunu ölçme kapsamında Türkiye’de yapılmış ilk bilimsel araştırmaya imza attı. Beykoz bu çalışma ile literatürde ilçe bazında mutluluk seviyeleri ölçülen ilk yerleşim yeri oldu. 1,5 yılda tamamlanan araştırma için 278 kadın, 328 erkek olmak üzere toplam 606 kişiyle yüz yüze görüşmeler yapıldı, yurt içi ve yurt dışında yapılmış 300’den fazla bilimsel araştırma incelendi. Katılımcıların mutluluk düzeyleri; yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyi, eğitim seviyesi gibi etkenleri dikkate alarak değerlendirildi.


Beykoz Üniveristesi Kavacık Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen sunumda çalışmasının sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Ali Bilir’i, Beykoz Rizeliler Dernek Başkanı Mikail Akyıldız, OFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe, Kavacık Final Okulları sahibi Coşkun Türk, Çubuklu Spor Kulübü Başkanı Coşkun Tosun, Beykoz Belediyesi 6. Dönem Meclis Üyesi Hayrullah Usta, Ferda Turan Takmaz Ortaokulu Müdürü Bekir Sağır, Beykoz Özel Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Şevin Yelseli, Yeniköy Spor Klübü Başkanı Osman Pirgaip ile akademisyenler, öğrenciler ve iş dünyasından isimler katıldı.


Alanında ilk olan bu çalış̧ma literatüre katkı sunmakla birlikte, diğer şehirlere yönelik yapılacak gelecek çalışmalar için bir kaynak teşkil ediyor. Ayrıca, şehir ve kent yöneticilerine, kentte yaşayanların mutluluk düzeylerini ve yaşam kalitesini arttırıcı çalışmalar yapabilmelerine yol gösterici oluyor.

Sunum öncesi yaptığı açıklamada Ali Bilir, ‘Bu çalışmayla, yüksek lisans tezim kapsamında, pozitif psikoloji çerçevesinde, daha öncesinde de kitabını yazdığım Beykoz ilçesi sakinlerinin mutluluğunu araştırmayı amaçladım. İçinde yaşadığım ve hep daha iyiye götürmek adına yıllardır emek verdiğim Beykoz bölgesinde böyle bir araştırmanın yapılması benim için çok önemliydi çünkü bir üniversite kimliği altında yapılacak olması nedeniyle konu tamamen bilimsel verilerden yola çıkılarak araştırılacak ve sonuçlar da bilimin ışığında değerlendirilecekti. Konu ile ilgili literatür taramalarımı yaparken ilçe bazında mutluluk ölçümünün Türkiye’de daha önce hiç araştırılmadığını fark ettim. Dolayısıyla çalışma, kendi alanında bir ilk olarak literatüre katkı sağladığı gibi diğer şehirlere yönelik yapılacak benzer araştırmalara da örnek oluşturacaktır. Dünya bazında her yıl açıklanan ve kalkınmanın önemli göstergelerinden biri olan mutluluk raporları dikkate alındığında böyle bir çalışmanın önemi daha da iyi anlaşılacaktır. Bu kapsamda, kurmuş olduğumuz Uygulamalı Psikoloji Akademisi bünyesinde bu çerçevedeki çalışmalarımızı devam ettireceğimizi ve talep eden kurumlarla tecrübelerimizi paylaşabileceğimizi ve onlara yol göstererek gönüllü bir şekilde önderlik edebileceğimizi bildirmek isterim. Zira ilçe sakinlerinin dolayısıyla da ülke halkının refahını sağlamak açısından çok önemli olduğunu düşündüğüm mutluluk düzeyi çalışmalarının arttırılmasına katkıda bulunmak benim için özel bir önem arz etmektedir.’ İfadelerini kullandı. 

Anahtar Kelimeler : Beykoz,Ali Bİlir


Fotoğraf Galerisi


24-02-2018 1543 Yorum yok. Yorum Ekle
Ozan Derviş

UNUTMAYALIM SEÇİM GERİDE KALDI

01-05-2019 Yorum yok. 1335
Makbule İnaç

Bahar Ayının Müjdecisi HIDRELLEZ

01-05-2019 Yorum yok. 658
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Hiç Düşündük mü?..

01-05-2019 Yorum yok. 478
Hacı Arıcı

RAHMET AYI RAMAZANA GİRERKEN

01-05-2019 Yorum yok. 606
Zeynep Küçük

Bakla ve Gül Kokusu

01-05-2019 1 yorum. 461
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

OTİZM ve FARKINDALIK

01-05-2019 Yorum yok. 628
Yaprak Akın

İyi Niyet...

01-05-2019 Yorum yok. 430
Asiye Çakır

DÜRÜSTMÜSÜNÜZ?

01-05-2019 Yorum yok. 1212
Çiğdem Topatan

SANAT EĞİTİMİNİN ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİSİ

27-03-2019 Yorum yok. 988
Ergin Tüfekçi

Sevgili Beykoz

02-03-2019 Yorum yok. 1161