MEHMET ŞİŞMANOĞLU SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

02-09-2018 899 Yorum yok. Yorum Ekle

Şişe Cam Sektörünün Efsane Sendikacılarından, Kristal-İş Sendikası Kurucu Başkanı, emekçi sınıfına kazandırdıkları ve oldukça mütevazı kişiliği sayesinde gerek sektöründe gerekse tüm Beykoz’da örnek gösterilecek kişiliğe sahip olan Beykoz Belediye eski Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan’ın babası Mehmet Şişmanoğlu ebedi istirahatgahına yolcu edildi.


Bir dönem Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı yapan, halen Belediye Başkan Danışmanı, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi, Beykoz Belediyesi Musiki Topluluğu Şefi, Beykoz Musiki Cemiyeti Başkanı ve Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı olan, aynı zamanda siyasi ve sivil toplum yanı oldukça etkin bir Beykozlu olan Nevin Çalışkan’ın babası Mehmet Şişmanoğlu’nu son yolculuğuna binler uğurladı.


Mehmet Şişmanoğlu’nu son yolculuğuna uğurlarken, aile bireyleri, akrabaları, komşuları ve sevenleri yalnız bırakmazken, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcıları Salim Öztürk ve Tacettin Aksu, İBB Başkan Danışmanı Adem Sefer, Ak Parti Beykoz İlçe Başkan Vekili Deniz Soytemiz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kas-Der Genel Başkanı Orhan Gümüş ve Beykoz Şube Başkanı Süleyman Çalık, Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle Şube Başkanları, Kristal İş eski Genel Başkan Vekili ve Beykoz Şube Başkanı Ahmet Okuyan, Belediye Meclis Üyeleri Gülay Demirel, Yılmaz Işık, Şahin Emanet, Emin Yavuz, Beykoz Polis Hizmetlerini Destekleme Derneği Başkanı Birzat Mermer, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, Kaymakamlık Özel Kalem Müdürü Nurgül Direk, Beykoz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Ömer Besim Olcey, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu ve Mahalle Muhtarları, Polonezköy eski Muhtarı Antoni Wilkoşevski, İncirköy eski Muhtarı Hıfzı Şişman, TOFD Beykoz Şubesi Başkanı Saniye Efe, Beykoz Belediyesi ve Beykoz Musiki Cemiyeti Üyeleri de, cenazenin görebildiğimiz protokol katılımcıları oldular.


Sağlığına dikkat etme konusunda oldukça hassas olan Mehmet Şişmanoğlu’nun aile bireylerinin de üzerine titredikleri bilinirken, sağlıklı bir Beykoz bireyi olarak halkın içerisinde görünmesinden sevenlerini oldukça mutlu eden Mehmet Şişmanoğlu, kızı Nevin Çalışkan’ın konserlerinin müptelası olmasına rağmen sağlığı konusunda zaman zaman kendisini kolladığı için çok sevdiği konserlere katılmadığı da olmaktaydı.


Talihsiz dönem, bayramın 2. Günü kızı Nevin Çalışkan tarafından Saroz’daki yazlığına götürülen Mehmet Şişmanoğlu birkaç gün sonra ani rahatsızlanması sonrası hastaneye götürülüyor. Çok dikkat ettiği bir koah rahatsızlığı bulunan Şişmanoğlu’na gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra evine gönderilmiş. Bir süre sonra tekrar rahatsızlandığında, kaldırıldığı Çanakkale Deniz Hastanesi yoğun bakım servisinde, kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi.


86 yaşında olmasına rağmen oldukça sıhhatli bir yaşam sürdüren Mehmet Şişmanoğlu’nun ani ölümü öncelikle aile bireylerini şoke ederken, sevenlerini, Şişe Cam, Kristal-İş ve sendikal dünyayı yasa boğdu.


P.Bahçe Merkez Camisinde öyle namazını müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Kanlıca Mezarlığındaki aile kabristanlığına yolcu edildi. Cenaze Cami önünden ayrılmadan önce Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Mehmet Şişmanoğlu’nun sendikal dünyadaki etkin kimliğini ortaya koyan bir konuşma yayıp rahmet diledi.


P.Bahçe Şişe Cam sektöründe efsane bir isim olan Şişmanoğlu, ekibiyle birlikte işverene karşı emekçileri koruyan tutumundan hiç taviz vermeyen kişiliği ile bilinmesi sebebiyle Şişe Cam işvereni tarafından da sevilmekteydi.


Cam emekçilerinin zaman zaman dillendirdiği bir sözde, cam işçisinin yaptıkları imalattan kaynaklanan gıda gereksinimi konusunda, her öğünde yoğurt tükenilmesinin gerektiğini tıp dünyasından öğrenen Şişmanoğlu, bunu işverenden talep ettiğinde, aldığı ret cevabıyla greve çıkmak üzere fabrikanın şartellerini kapattırmak üzereyken, taleplerinin yerine getirildiği bilinmekte, Mehmet Şişmanoğlu için bırakın saat ücretleri konusunda verdiği mücadelenin büyüklüğünü, basit gibi görülen yoğurt konusunda bile gösterdiği hassasiyet ile kişiliğini net ortaya koyabilen ender bir kişilikti.


Paşabahçe Şişe ve Cam Fabrikası’nda çalıştığım dönemde benimde üyesi olduğum Kristal-İş Sendikası’nın efsane Başkanı Mehmet Ağabey, Nur içerisinde yat, İşçi Sınıfı ve Beykoz seni asla unutmayacak…Videolar

Toplam 1 video bulundu.

Fotoğraf Galerisi


02-09-2018 899 Yorum yok. Yorum Ekle
Neyir Erkan Şişman

Ahlak Bilgisi

15-08-2018 Yorum yok. 2509
Ergin Tüfekçi

BEYKOZUMUZ DAKİ TURİZM ELÇİLERİMİZ

15-08-2018 Yorum yok. 847
Taner Mert "Mert Beykozlu"

Bir Adam Tanıdım

15-08-2018 Yorum yok. 1595

DİNLEME SANATI

15-08-2018 Yorum yok. 804
Asiye Çakır

KISSADAN HİSSE

15-08-2018 Yorum yok. 2190
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SUYA , SABUNA…

15-08-2018 Yorum yok. 806
Yaprak Akın

HEP BİRLİKTE DAHA GÜZEL BİR DÜNYA DA YAŞAYABİLİRİZ!!!!

15-08-2018 Yorum yok. 560
Cüneyt Pulant

İnsanoğlu iyiliklerle yaşar

15-08-2018 Yorum yok. 1574
Ozan Derviş

VEFA DUYGUSU BEYKOZ’DAN NEDEN HİÇ GEÇMEZ -?-

08-07-2018 Yorum yok. 1691
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

24 Haziran Seçimleri

08-07-2018 Yorum yok. 1026
Zeynep Küçük

Dilde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar: “Galat-ı Meşhurlar”

08-07-2018 Yorum yok. 1078
Füsun Sökmez "Al Yazmanın Sesi"

OYUMU NASIL KULLANACAĞIM?

13-06-2018 Yorum yok. 2267