BİR MARATON HİKAYESİ

25-12-2018 2648 Yorum yok. Yorum Ekle

Herkese merhabalar bu sayıdan itibaren sporun benim hayatımda ve insanların hayatında neleri değiştirdiği nasıl yeni başlangıçlar yaptığımızla ilgili yazılarımla sizlerle olacağım umarım keyifle okur sizlerde yeni başlangıçlara merhaba dersiniz.

BİR MARATON HİKAYESİ 

14 Ekim 2017’de başlayan bir maraton hikayesi bu; O gün Hidiv Kasrında sevgili dostum beden eğitimi öğretmeni Serpil Tarhanla koştuğum 3 km’lik yolun beni 1 yıl içinde maratona götüreceği aklıma gelmezdi. Aslında yıllarca profesyonel olarak milli takım düzeyinde spor yapmış biriydim ama koşmak çok ayrı bir dünyaymış o gün onu fark etmiştim ve artık koşmaya başlamıştım. İlk zamanlar açıkçası çok zorlanıyordum ama hep kendimi sabret çalış başaracaksın deyip motive ediyordum. Koşan insanları izlemeye başlamıştım, neler yapıyorlar nasıl koşuyorlar, nasıl nefes alıyorlar diye sonra ilk resmi yarışıma kayıt olma cesareti gösterdim ve öğretmenler günü koşusuna katılıp 5km’de derece yapınca o gün ben maraton koşacağım dedim.

Ama maratonun ne olduğunu, nasıl hazırlık yapılacağını, antrenmanları nasıl olur hiçbir şey bilmiyordum. Önceleri internetten araştırmalar yapmaya başlamıştım antrenör arkadaşlarıma soruyordum ama istediğim gibi olmuyordu. Bu arada yarışlara katılıp düşe kalka kendimce tecrübeler ediniyordum sonra koşan insanlarla tanışmaya başladım. Kafamdaki daha iyi nasıl koşabilirim sorusuna cevaplar ararken bu arada yarışlardan da geri kalmıyordum çok acemiydim ama heyecanlı çok mutlu coşkulu bir şekilde oradan oraya koşmaya gidiyordum.

İlk yarı maratonum için Batmana gittiğimde yanımda ki arkadaşıma “ne yapıyorum ben ya demiştim gülerek” çünkü antrenman da en fazla 10km koşmuş biri olarak yarı maraton için Batman’a gitmek baya cesaret işiydi. Çünkü vücudumun vereceği tepki oradaki hava şartları ve koşacağım rotayı bilmeyişim hepsi belirsizdi. Sonuç mu ilk yarı maratonumu zorlanarak da olsa bitirmiştim ve inanılmaz mutluydum. Sevinçten arkadaşıma sarılıp saatlerce ağlamıştım. Ama o gün şunu fark etmiştim, maraton koşmak için çok çalışmalıydım ve bilmediğim çok fazla şey vardı.                                                                                                            6.ayın sonunda ilk yarı maraton kupamı Edirne-Yunanistan dostluk koşusunda alınca kendime başaracaksın, o maratonu koşacaksın demiştim kürsüye çıkarken. Sonra bir gün yolum adidasrunnersistanbul ekibiyle kesişti ve artık daha doğru daha bilinçli daha kontrollü antrenmanlar yapmaya başlamıştım. Merak ettiğim her soruyu oradaki hocalarıma sorup yanlışlarımı düzeltiyordum ve yaz tatilim boyunca koştum bazen sabah bazen akşam saatlerinde çünkü ilk maratonumu koşup bitirmek istiyordum. Bu arada zaman zaman geçmiş yıllardan kalan sakatlıklarım nüksediyordu acıdan ağladığım sabahlara kadar uyumadığım geceler oluyordu ama asla vazgeçmedim. Çünkü kendime olan inancım fazlaydı. Her şey güzel bir şekilde ilerlerken maratona 27 gün kala patika koşusunda sakatlandım ve ayağım alçıya alındı o an eyvah dedim hastane kapısında saatlerce antrenör arkadaşıma sarılıp ağlamıştım. Ben ne yapacağım şimdi diye. Bir karar vermem gerekiyordu ya her şeyi göze alıp koşacaktım ya da vazgeçecektim maraton hayalimden. Doktorumun söylediği bütün riskleri olabilecekleri göze alıp alçıyı çıkarttırıp antrenmanlara tekrar başladım ve 11 Kasım sabahı geldiğinde ilk maratonum için start da yerimi aldım.   

20 km kadar her şey keyifliydi ama ondan sonra dayanılmaz ağrılar kramplar ayağımın şişmesi en kötü senaryo gerçek oluyordu ilk ambulansa gittiğimde bu ayakla koşamazsınız dediklerinde ağrımı geçirin yeter demiştim sprey sıktırıp yoluma devam ettim ama sol ayağım çok canımı yakıyordu ne yapmalıyım derken mucize gibi bir şey oldu.  İspanyol bir çiftle tanıştım daha önce İstanbul da yaşadıkları için dilimizi biraz da olsa bilmeleri şans oldu ve onlara durumu anlattığım andan itibaren beni hiç yalnız bırakmadılar ikinci defa ambulansa bindiğimde aynı şeyi duydum ayağınız kötü durumda koşamazsınız.

Yarışı bırakın… ama ağrı kesicimi alıp ambulansdan inip yoluma devam ettim bu arada 35 km gelmiştim sadece 7 km kalmıştı hayalimin gerçek olmasına Gülhane parkından girince sonradan öğrendiğim akıl sağlığı pek de yerinde olmayan bir kardeşimiz bana doğru gelip başımdaki tacı almak istemesi benimle mücadele etmesi son noktaydı artık. O andan itibaren kendime; hadi dayan bitti bak çok güçlüsün sen baban için koş hayallerin için koş öğrencilerin için koş asla vazgeçme diyerek Sultanahmet meydanına doğru koşmaya devam ettim.  Son 200 metrede elimi kalbimin üzerine koyup dayan dedim o an sevdiğim bütün insanları düşündüm 1 yıl boyunca yaşadıklarımı ve annemi görünce o ana kadar tuttuğum bütün gözyaşlarım akmaya başladı ve finishi geçtim. 42 km İstanbul maratonu hayalim gerçek oldu yaşadığım bütün olumsuzluklara rağmen. Bu süreçte bana destek olan emek veren sabır gösteren herkese çok teşekkür ediyorum sevgili dostum Serpil Tarhan iyi ki bana koş dedin ailem arkadaşlarım öğrencilerim Beykoz da ki dostlarım aylarca kuvvet antrenmanlarımı birlikte yaptığım North Sports Club antrenörlerim koşu kardeşlerim ve adidasrunnersistanbul ekibi değerli kaptanları, crew runnerları ve aylarca sorduğum her soruya cevap veren ben ne yapacağım dediğim anlarda koşacaksın başaracaksın diyen  Onur Yayak hocama çok teşekkür ediyorum hep birlikte başardık.

Ve son söz; asla vazgeçme sende başarabilirsin kendine inan yeter ki

Sevgiler...

Ozan Derviş

COVİD-19 İLLETİNİ YENMEYE VARMISINIZ

24-02-2021 Yorum yok. 568
Neyir Erkan Şişman

Taşlık

24-02-2021 Yorum yok. 377
Hacı Arıcı

VİRÜS İLLETİNDEN BİZLERİ KURTAR ALLAH'IM

24-02-2021 Yorum yok. 1017
Osman Topuz

Yüreklerdeki Ayaz

24-02-2021 Yorum yok. 541
Makbule İnaç

Bir Ülke, Bir Adet

24-02-2021 Yorum yok. 529
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

MEDYA PSİKOLOJİSİ

24-02-2021 Yorum yok. 506
Asiye Çakır

ÜÇÜNCÜ BİN YIL...

24-02-2021 Yorum yok. 1070
Cüneyt Pulant

Güzel İnsan Olmak

24-02-2021 Yorum yok. 732
Yaprak Akın

KEŞKE OLSA!!!!

24-02-2021 Yorum yok. 506
Tuncay Ünde

KADER MAĞDURU !!!

27-01-2021 Yorum yok. 1257

Covid-19’u Hafife Almayalım

27-12-2020 Yorum yok. 2616