NEREYE KOŞUYORUZ?

30-01-2019 1561 Yorum yok. Yorum Ekle

Sokaklar, caddeler, sahiller, ormanlar, koşu parkurları son yıllarda sabah ya da akşam saatlerinde hızla kalabalıklaşmaya başladı. Bireysel ya da gruplar halinde koşuyoruz. Hepimizin koşma nedeni farklı; kimi daha sağlıklı olmak, kimi sosyalleşmek, kimi iş hayatının stresini azaltmak, kimi yarışlara katılmak, kimi can sıkıntısı, kimide kendi sınırlarını zorlamak için. Sebep ne olursa olsun bir kere koşmaya başladıysan hayati bir durum olmadığı sürece derin bir nefes alıp kulaklığını takıp özgürce koşmanın keyfinden vazgeçemiyorsun (kendimden biliyorum). Yağmur, çamur, soğuk ya da en sıcak günlerde bile çıkıp koşuyorsun. Özellikle koşu gruplarının artması sosyal medyada bununla ilgili paylaşımların çoğalması, insanların birbirini motive etmesi, koşuya olan ilgiyi her geçen gün arttırarak devam ettiriyor. Geçenlerde bir arkadaşım sordu; Peki herkes koşabilir mi? gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırıp, doktor onayı aldıysan tabii ki koşabilirsin. Zaten koşarken de düzenli olarak doktora gidip muayene olmak gerekiyor.

Koşmaya başladıktan sonra farklı insanlar, hikâyeler tanıma ve öğrenme şansım oldu. Aslında hayatımıza giren her insan bir hikâye değil mi?  Sadece bir şeyler bahanesi oluyor. Konuştuğum birçok arkadaşım aynı şeyi söylüyor; koşarken acayip mutlu oluyoruz, zaten herkesin ortak paylaşımı eğer benim gibi bir koşu grubuyla koşuyorsanız bir yerden sonra ben olmaktan çıkıp biz oluyorsunuz yani takım ruhuna bürünüyorsunuz. Yıllar öncesine döndüm tekrar kürek çektiğim takım arkadaşlarımla antrenmanlar yaptığım zamanlara… Aynı coşkuyu heyecanı birlikte hareket etmeyi seviyorum koşmak güzel şey vesselam.

Bu arada koşarken komik şeylerde yaşıyoruz en son Hidiv Kasrı’nda koşarken iki tane teyzem beni durdurup ah be evladım akşam saati hava daha da soğudu hadi evine git üşüme daha fazla demelerini güzel kalplerinizden öperim teyzelerim soğuk da koşmak daha iyi cevabıyla karşılıklı gülümseyerek yolumuza devam ettik. Ama arada ufak tefek olumsuzluklarda yaşıyoruz bazen sert çıkışlar olabiliyor kaldırımların dar olduğu ya da arabalar park edildiği için araç yolunda koşunca sürücüler tepki gösterebiliyor(hepsi değil). Kaldırımlara park ederken bunları düşünmek gerekiyor değil mi? Herkesin evinin yakınında koşu parkuru ya da atletizm pisti yok maalesef o yüzden birbirimize karşılıklı olarak biraz daha anlayışlı ve sabırlı davranabilirsek her şey daha keyifli ve güzel olabilir ne dersiniz?

2019 Ocak ayı sezon başlangıcıdır, koşu gruplarında ve Türkiye de düzenlenen yol ve patika yarışlarında yıllık koşu takvimleri hazırlanmaya başlandı. Bireysel ya da takım halinde koşulacak yarışlar için hatta ilk yarı maraton ve ilk ultra trail kış maratonu yapıldı bile.  Yarışlara katılacaklar olanlar yoğun bir döneme girdiler, çünkü herkesin beklentisi ve hedefi çok farklı. Benimde 2019 programım belli sayılır yine ilklerin yılı olacak inşallah bir aksilik olmazsa çok heyecanlıyım nasıl hikâyeler çıkacak, kimlerle hangi durumlarda koşacağım merakla bekliyorum bende o günler gelsin diye.

Bambaşka hikâyeler olsun istiyorum, sırt çantam da hem sizlerle paylaşmak hem de yeni tecrübeler edinmek için. Çünkü her koşu her yarış yeni bir hikâye yeni bir tecrübe yeni insanlar demek bunu geçen bir yılda çok iyi anladım.

Ailem, dostlarım, öğrencilerim, antrenörlerim yine yanımdalar onlarda benim kadar heyecanlı çılgın seni diyerek yüzüme bakıyorlar bende iyi ki varsınız diyorum onlara. Hatta kontrole gittiğim doktorlarım bile merakla yarışları bekliyor bunlar güzel şeyler insanların samimiyetle sizin yanınızda olduğunu bilmek muhteşem bir duygu. Çünkü yarışlara katılan biriyseniz destek, moral, motivasyon, sabır, anlayış, güzel enerji çok önemli sizi seven anlayabilen insanların varlığı gücünüzü arttırır.1 yıl içinde nereden nereye dediğim çok anlar oluyor bu aralar şükrediyorum her anı için sağlıkla, keyifle, coşkuyla, heyecanla koşabilmek  bütün koşan insanların ortak paydasıdır.2019 da nice güzel koşuları olsun herkesin yeter ki heyecanınız daim olsun.

Kim olduğumuzu belirleyen aslında eylemlerimiz yaptıklarımız ya da yapmaya çalıştıklarımızdır… Asla Vazgeçme Yeter ki Kendine İnan.

Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

El Sanatkârlarına Sahip Çıkalım

09-10-2020 Yorum yok. 1842
Ozan Derviş

Benimki Sadece Deli Bir Sevda

27-09-2020 Yorum yok. 3536
Neyir Erkan Şişman

KORONA GAMSIZLIKLARI

27-09-2020 Yorum yok. 3047
Osman Topuz

AZ KALDI ALZHEİMER OLMAMA

27-09-2020 Yorum yok. 2949
Makbule İnaç

Gerçek dediğimiz şeyler aslında nedir?

27-09-2020 Yorum yok. 3120
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

UYAN MESUDİYEM…

27-09-2020 Yorum yok. 3013
Hacı Arıcı

DÖRT İSİM DÖRT KAVRAM

27-09-2020 Yorum yok. 4024
Cüneyt Pulant

Sağlığın Önemi

27-09-2020 Yorum yok. 3211
Yaprak Akın

Boğaz Hattında Yaşam

27-09-2020 Yorum yok. 3031
Asiye Çakır

ALLAH RIZASI GÖZETİLMELİ KUL DEĞİL…

27-08-2020 Yorum yok. 6395
Tuncay Ünde

HOŞ GELDİNİZ

27-08-2020 Yorum yok. 5010
Bilal Karabacak

Özledim

01-05-2020 Yorum yok. 1185