ULTRA MARATON NEDİR?

05-08-2019 1265 Yorum yok. Yorum Ekle

Koşmaya ilk başladığım günleri düşündüm. Hafta sonu ormanda trail(patika) antrenmanı yaparken nereden nereye deyip gülümsedim…3 km koşmanın bile zor geldiği zamanlardan 2019 yılının kapanışını 100 km ile yapsam nasıl muhteşem olur diye aklımdan geçmiyor değil bu aralar. Bu arada bilmeyenler için ufak bir hatırlatma maraton mesafesi 42 km’dir. Bunun üzerinde ki mesafeler ultra maratona girer. İlk maratonunu koşmaya başladıktan 11 ay sonra İstanbul’da bütün olumsuzluklara rağmen koşup bitiren biri olarak artık hayallerim ve hedeflerim bambaşka. İstanbul maratonu sonrası hem tedavi ve dinlenme sürecinde farkında olmadan yeni yolumu çizmişim meğer artık trail koşuları yapıp yarışlara katılıyorum ve antrenmanlarımı da buna göre belirliyoruz antrenörüm Onur Yayak ile birlikte. İznik, Sapanca, İstanbul Bahar ultra maratonlarında koşarak aslında daha uzun mesafelerin ilk adımlarını attım sayılır. İnşallah eylül ayında kendi topraklarımda Kaçkar dağlarında 50 km koşacağım. Benim için çok heyecanlı, gizemli, merak uyandırıcı ve yeni hikayelerin çıkacağı bir gün olacak diye düşünüyorum (sizlerle paylaşacağım yarış sonrası)     

Ultra maraton yaygın olarak 45-90 km aralığında olan ama 100-160 km’de oldukça popüler olan çoğunluğu patikalarda dağlarda geçen doğanın muhteşem atmosferinde insanı kendisine hayran bırakan hem mental hem fiziksel olarak sınırların zorlandığı zamanlardır. Benim için patikaya çıkmak demek heyecan ve limitlerimi zorlamak her şeyden uzaklaşıp özgürce bazen de sürprizlerle koşmak demek. Çünkü doğa sürprizleri sever; mesela yılan, kurbağa ya da yaban domuzu önünüze çıkabilir ya da güneşli bir havayla başlayıp yağmur hatta kar altında koşabilirsiniz. Dediğim gibi doğa ana sürprizleri seviyor ve yaşatıyor.(laf aramızda küçük yılanlar tarafından sokulabiliyorsunuz bile ama zehirsiz olunca pek sorun olmuyor) Bana en çok sorulan soru hocam bu hayvanlardan korkmuyor musun? ya da ormanda yarışlarda tek kaldığında ne yapıyorsun saatlerce? Beykoz’da doğanın içinde doğup büyüyen birazda cesaretli ve spor geçmişi olan biri olarak sanırım korkmuyorum saatlerce ormanda koşmaya gelince inanılmaz keyif alıyorum her antrenman ve yarış sonrası Allah’ım sağlıkla nicelerini yaşat bana her şey için çok şükür diyorum. Ayrıca çoğu zaman tek kalmıyorum bazen tanıdık bazen yol arkadaşlığı yaparken tanıştığım insanlar oluyor. Velhasıl kelam artık olmak istediğim yerdeyim hayallerimde bu yönde büyüyor ve beni çok mutlu edip heyecanlandırıyor.             

Beni koşmaya ilk teşvik eden her şeyin başlangıcı olan sevgili dostum beden eğitimi öğretmeni Serpil Tarhana ne kadar teşekkür etsem az kalıyor eğer o gün 3 km Hidiv kasrında bana koş demeseydi bu hikayelerde olmazdı. Sorulan bir diğer soruda trail koşusu nerden çıktı? Ben asfaltta kısa mesafeler koşarken dostum ağabeyim deneyimli ultra trailci Davut Hazar’la konuşurduk kendisi İznik ultrada 160 km koşmaya hazırlanıyordu o dönem bende “ ya delimi bu 160 km koşmak nedir dağlarda gece gündüz” demiştim sanırım büyük konuştum ya da gülmemin dönüşlerini yaşıyorum ama iyi ki yaşıyorum bu durumdan çok mutluyum. Ve tabiî ki antrenörüm koşu hikayemi değiştiren insan akıl hocam sevgili Onur Yayak ultra trail yarışları için ilham ve başlangıç oldu. İstanbul’un hemen hemen bütün patika parkurlarında antrenman yaptım ve yapmaya da devam edeceğim inşallah, oralarda gördüklerim hissettiklerim inanılmaz doğa seven herkes beni anlar ve herkese de tavsiye ederim. İlk trail yarışıma hazırlanırken acayip heyecanlı ve korku doluydum çünkü bir ilki deneyimleyecektim uzun bir sakatlık ve tedavi sürecinden yeni çıkmıştım İznik’de her şey düşündüğümden çok daha iyi ve keyifli geçmişti gülerek finish’e giren biri olarak asla unutulmayacak bir hikayedir benim ve bu süreci benimle paylaşan herkes için. İlerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağım nice hikayelerim olsun istiyorum belki birileri de hayatında yeni bir başlangıç yapmak ister ve doğayla buluşur yürür koşar kendi hikayeleri olur…Yazımın başında da dediğim gibi önümde bir Kaçkar hikayesi var bana dua edin bakalım neler olacak…Ve 2019 finali nasıl olacak yaşayıp göreceğim.

Ozan Derviş

Eski Köye Yeni Adetler Geldi

06-09-2020 Yorum yok. 3071
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Truva Atı

03-09-2020 Yorum yok. 996
Neyir Erkan Şişman

Şimdi Onlar Düşünsün

27-08-2020 Yorum yok. 2899
Cüneyt Pulant

ÜLKEMİZ SPORUNDA ALT YAPILAR

27-08-2020 Yorum yok. 2855
Hacı Arıcı

İNSANİ DEĞERLERİ GENÇLERE KİM ÖĞRETECEK?

27-08-2020 Yorum yok. 4660
Makbule İnaç

Sözlerin büyüsü bu olsa gerek...

27-08-2020 Yorum yok. 2856
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

SAMİMİYETSİZLİK…!!

27-08-2020 Yorum yok. 2732
Asiye Çakır

ALLAH RIZASI GÖZETİLMELİ KUL DEĞİL…

27-08-2020 Yorum yok. 4102
Osman Topuz

ÜLKEN İÇİN ŞÜKÜR VE TEŞEKKÜR

27-08-2020 Yorum yok. 2825
Tuncay Ünde

HOŞ GELDİNİZ

27-08-2020 Yorum yok. 2694
Yaprak Akın

Yaşama Farklı Bir Pencereden Bakmak

27-08-2020 Yorum yok. 2476
Bilal Karabacak

Özledim

01-05-2020 Yorum yok. 1066