KAZANDIRMAK ZORDU ŞİMDİ DAHA ZOR

27-02-2020 3963 Yorum yok. Yorum Ekle

Son 15 günlük süreçte bir yavrumuz bomba etkisiyle düştü gündeme. Henüz 10 yaşındaydı ve son 5 ayda 250 kitap okumuştu. Üstelik kitapların hiç biri 10-12 yaş aralığında çocuklarımızın kolaylıkla anlayabileceği türden değildi. Kocaman gözleri ile okuduğu kitaplardan esinlenerek yaptığı konuşmalarla sosyal medya da hızla yerini aldı. Örneğin internet ortamında şu anda sadece ATAKAN yazmak, yavrumuzla yapılan tüm röportajları, biyografisini döker durumda.

Bu çocuğumuzla birlikte, çokta aşina olmadığımız iki kelime birlikte anılır oldu. Kristal Çocuk, İndigo Çocuk, Kristal, İndigo çocukların, özellikleri nelerdi? Neden Atakan ‘a bu sıfatlar uygun görülmüştür. Yine arama motorlarından yaptığım araştırmaya göre bu konuda çok fazla bilgi, makale mevcut değil. Mevcut olanlarda ise belirtilen ortak özellikler 1970 sonrası bu kavramların ortaya çıktığı,1990 sonrası film ve kitaplara konu oluşuyla bilinirliğinin arttığı yönünde. İndigo çocukların önce geldiği ve Kristal çocukların yolunu açtığı, bu çocuklarda fark edeceğiniz ilk şeyin gözleri olduğu; bunlar iri, nüfuz edici ve yaşlarının ötesinde bir bilgelikle size bakan gözler olduğu ifade edilmektedir.

İşte bu bilgiler ışığında baktığımızda kitap okumayı seven bir çocuk özelliğinden çok farklı sıfatlar alır oldu çocuğumuz. İntigo, kristal, mucize, Deccal…

Diğer taraftan annesi ile katıldığı röportajda tavrı terbiyesiz, edepsiz… gibi ağır ifadelerle yargılanıyor.

Özetle bir taraf çocuğumuza mucizevi hatta ilahi sıfatlar yüklerken, bir tarafça acımasızsa linç ediliyor.

O daha 10 yaşında. Belli ki tanılamanın yapılması, o doğrultuda eğitim ve öğrenim görmesi gereken özel bir çocuk, insan. Biz insanların olmazsa olmazı sosyalleşme öncelikle yaşıtları olmak üzere insanlarla kuracağı sağlıklı iletişim onun gelişimi için şart. Son bu 15 günlük gibi süreç sadece tanınmasını değil, maalesef sosyalleşme sürecine ağır bir darbe oldu. Farkındaysanız akranları ile iletişimin şekillenme sürecinde olan bu yavrumuz, verdiği röportajlarla kendine yapılan övgü ve eleştirilere (yetişkinlerce yapılan) cevap verme zorunluluğu içerisinde. Hangimiz çocuğumuzu böyle bir yük altında görmek isteriz.

Ya çocuklar, gençler çocuğumuzu nasıl yorumluyorlar? Çeşitli yaş grubuyla ( 6-18 yaş aralığı) yaptığım görüşmelerde şunu anladım ki onlarca bu çocuğumuz benimsenmedi. Ufak yaştakiler korku duyarken ergenliğe doğru yol alan çocuklarımız yarı alaycı bazen de sert eleştirel tavır içinde. Özetle çocuklarımız bir Model, başarı olarak nitelendirmedi yavrumuzu.

Tüm bu süreçte yaşananların iki önemli sonucu olduğu kanaatindeyim. Birincisi yavrumuza benlik gelişiminde ağır bir darbe yaşatıyoruz, ikincisi ve çok daha geniş çaplı sonucu ise kitap okuma alışkanlığı düşük seviyelerde olan bir toplum olan bizlerin geleceği olarak gördüğümüz çocuk ve gençlerimiz fazla okumanın zararlı olduğu konusunda kendilerince güçlü savunma oluşturmakta.

Örnek: Okullarda, toplu taşıma araçlarında, kurslarda son dönem replikleri

Fazla okuma A… gibi olursun(kahkaha),Fazla okuma sıyırırsın(kahkaha),Fazla kitap okur olarak nitelendirdikleri arkadaşlarına A… ismini takmak, Sen bu cümleyi yazarken A… 2 kitap bitirdi. (kahkaha)

Emin olun çocuklarımıza gençlerimize kitap okuma alışkanlığı KAZANDIRMAK ZORDU ŞİMDİ DAHA ZOR

Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 890
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 640
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 427

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 589
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 308
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 1220
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 737
Tuncay Ünde

Beykoz'a Kaşıkla Verip Kepçeyle mi Alınıyor...

08-05-2021 Yorum yok. 410
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 1418
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 915
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 583