Sınavın adı, seviyesi ne olursa olsun LGS, LYS, YGS, ALES, KPSS …

25-06-2020 5657 Yorum yok. Yorum Ekle

Merhaba sanırım duydukça ve gördükçe ve tabi ki tutumlar değişmedikçe, aynı tarihlerde bu konuya her yıl değinmek gerekecek.

Kendi eğitim yaşantılarımızı hatta bizden büyüklerimizin eğitim dönemlerini de göz önüne aldığımızda, evlatlarımız bir ilki yaşayarak, anaokulundan, üniversiteye tüm kademelerde sadece 1.dönem işlenen yüz yüze eğitim dönemi ve sonrası panik içerisinde yaşanan günlerde online eğitimle bir eğitim –öğretim yılını geride bıraktılar.

Yaklaşık 4 aylık süreç hiç birimiz için kolay olmadığı gibi okullarına, öğretmenlerine, arkadaşlarına dolayısıyla özel dünyalarından hasret düşen çocuklarımız belki de 65 üstü büyüklerimiz gibi evlerde ilk kez bu kadar kapalı kaldılar. Eba, zoom  bazen bizim zorumuzla, bazen öğretmenlerini görebilmek arkadaşlarına ses olsun ulaşabilmek adına hayatlarında anlam buldu. Özellikle 4, 8, 12 sınıf öğrencileri 4 sene ait oldukları dünyalardan biz ebeveynlerinden uyku sürecini çıkardığımızda daha fazla gördükleri öğretmenlerinden, arkadaşlarından bırakın mezuniyet baloları bir el sallayamadan ayrıldılar.

4 sınıf öğrencilerimin dışında 8 ve 12 sınıf öğrencilerimiz sadece veda etme sürecinin mağdurları olmadılar. Aynı zamanda bekleyen büyük sınavlar nedeniyle stresi ve hazırlık sürecini ekranlar karşısında telafi etmeye çalıştılar.

Cumartesi günü yapılan LGS sınavında okul kapısı bekleyiş aile geleneği) 8. sınıf annesi olarak bende yer aldım. Yukarıda belirttiğim üzere duyduklarım ayıp ama kulak kabartmak çoğu zaman)bana çocuklarımızla ilgili sınavlarda ne kadar hırs dolu olduğumuzu üzüntüyle bir kez daha hissettirdi. Söz konusu sınav ise yorumlar sadece çalıştı çalışmadı, o okul olmalı bu okul olmamalı şeklinde derin ve idealist söylemlerle sürdü dışarıda 2 oturumda da. Hatta 1. oturum sonunda okul bahçesine alınmadığımızdan demir kapıya çocuklar çağıralarak ‘’Nasıl geçti? Kaç net çıkar? Hangisi kolay hangisi zordu?’’ sorularıyla bir nevi psikolojik baskı sürdü gitti. Cumartesi günü sınav kapısında pandemi sürecinde olduğumuzu tek gösteren maskelerdi, bu söylemlerin bana hissettirdiği.

Sınavın adı, seviyesi ne olursa olsun LGS, LYS, YGS, ALES, KPSS… Bu sene farklı yaşandı, yaşanıyor unutmayalım. Mevcut pandemi sürecinde biz ebeveynlerin görevi çocuklarının arkasında, yanında olup, daha ilk yıllarından itibaren gelişim süreçlerine destek sağlayıp, sağlıklı kararlar alabilme, amaç oluşturup, amaca giden yolda uygun metotları geliştirmesine destek olmak. Destek olmak ile onların yerine karar vermek tamamıyla ayrı kavramlar iken kendi aramızda veya çocuklarla yaptığımız konuşmalar da ‘’o okul iyi bu kötü o bölüm okunmaz ‘’söylemlerinin hem çocuk üzerinde oluşturduğu kaygı, hem de ola ki kötü diye nitelendirdiğimiz okul yada bölüme gitmek durumunda kalan öğrencinin okul ile kuracağı bağ ile ilgili oluşabilecek sorunları göz önüne alınarak daha anlayışlı ve tevekkül inancının hakim olduğu yaklaşımlar sergilenmesi ile gittikçe artan sayıda vaka olarak karşımıza çıkan sınav stresi ve genel kaygı bozukluklarının önlenebileceği inancındayım.

Tüm öğrencilerimizin kendi istekleri doğrultusunda eğitim süreçlerine devamı dileğiyle…

Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 890
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 640
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 426

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 589
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 308
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 1220
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 737
Tuncay Ünde

Beykoz'a Kaşıkla Verip Kepçeyle mi Alınıyor...

08-05-2021 Yorum yok. 410
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 1418
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 915
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 583