ANNESİ, BABASI MISIN? ARKADAŞI MISIN?

27-10-2020 3106 Yorum yok. Yorum Ekle

Son yıllarda ‘’Çocuğumla arkadaş gibiyim, o benim en iyi arkadaşım’’ cümlesi gururla dökülür oldu dilimizden.

Peki, bu cümleyi kullananlara şöyle bir soru yöneltsek: Neden çocuğuna, anne baba olmak yerine arkadaş olmayı tercih ediyorsun?

Anne nasıl olur?

Baba nasıl olur?

Bu sorunun cevapları sanırım kendi anne babamızla yaşadığımız deneyimlerden, çevremizdeki anne &baba gözlemlerinden hayat bulur. Kendimize ait öyküde anne, babamızın yaklaşımından hoşnut olmadığımızda ebeveynlik yolculuğumuzda bu kavramları arkadaş kavramı ile daha ideal hale getirdiğimize inanırız. Kim bilir beklide, çocukluğumuzda ebeveynlerimizden alamadığımız desteği, ilgiyi, sevgiyi arkadaşlarımızdan almışızdır. İşte bu noktada anne, baba olmak yerine arkadaş olmanın gücüne inanırız.

Her çocuk bir fidan, şekillenmeye bekleyen bir hamurdur. Bu fidan, hamur şekillenme sürecinde nazik bir şekilde sizin maharetlerinize, ilginize muhtaçtır. Diktiğin fidan su bekler, rüzgâra karşı gerekli önlemlerle onu korumanı bekler dolayısıyla ilgindir talip olduğu. Hamur mayalanmak için sabrına şekil için dokunmana, fırında yeterli sürenin, ısının kontrolü için ilgini bekler. Hamur, Fidan daha niceleri ile ilişkinde güçlü olan sensindir, yön veren, şekil veren, sabır gösterende.

Anne, baba kavramını arkadaş kavramına tercih etmeden önce anne, baba nasıl olmalı bunu iyi düşün. Bilinçaltının en diplerine kazınan bu kavramların olumsuz yönlerinden, olumsuz öğretilerinden özgürleş.

Anne, baba demek despot, özgürlükleri yok sayan, şiddet gösteren demek değil ki zaten. Anne, baba demek karşılıksız sevgi, ilgi, paylaşmak, sabır demek. Anne baba demek, her şartta çocuğuna destek olabilecek dayanak, açık kalp, açık kapı demek. Dolayısıyla anne, baba bir okyanussa, inci olarak arkadaşlıkta onun içinde var. Okyanusa bakıp içinde inci var olduğunu bildiğin için okyanus yerine inci der misin?

Sosyal çevrem, medyada yayınlanan programlar ve danışanlarımda sıkça tespit ettiğim bir konu genç kızlar ve anneleri arasında paylaşımlar. 15’li yaşlar itibariyle kızlarımız rahatlıkla özel hayatlarını yaşayabilmekte, ayrıntıları konusunda anne ile paylaşımlar yapabilmekte. Hatta bu süreç içerisinde gençler, genç beyler kız anneleri ile rahatça tanışabilmekte hatta anne tarafından o da benim oğlum gibi modernlik altında daha sonra sorun yaratabilecek ilişkiler ağı kurulmaktadır. Gençler arası olası tartışma da annede tıpkı kızı gibi yorumlar yapabilmekte, kırgınlıkları dile getirmektedir. Kızım ile arkadaş gibiyiz ile başlayan, ortak kıyafet tarzı geliştiren sonraki günlerde de kızlarının flörtleri ile çocuk yaşlarda tanışmaya dolayısıyla onaylamaya başlayan anneler sözüm en çokta size. Ergenlikte flört evresi yaşamamış olup kızınızın bu dönemi size de heyecan verici gelebilir, ergenlik yaşlarının romantik havası size iyi gelebilir, yaşlanmaya karşı o enerji size de güç verebilir, kendi evliliğinizdeki yaşanmamışları kızınızınız duygusal yaşamı ile iyileştirmeye çalışabilirsiniz. Ve tüm bunları yaşarken ana kız değil bir kardeş, arkadaş gibiyiz diyerek ifade ediyor olabilirsiniz. Bu durumu aramızda gizli saklı olmuyor diye savunabilirsiniz. Ama yine de siz siz olun Anneyseniz anne olarak kalın.

Önümüzdeki sayımızda Ergenlik Dönemindeyim. Annem Babam Nasıl  Davranmalı? konulu  yazımızda buluşmak dileğiyle.

 

 

 

 

 

 

Neyir Erkan Şişman

AŞI-LA-NA-NA KADAR

26-03-2021 Yorum yok. 1387
Osman Topuz

1980’den Sonra

26-03-2021 Yorum yok. 1072
Makbule İnaç

Kadın

26-03-2021 Yorum yok. 774
Cüneyt Pulant

Hayal Ediyorum…

26-03-2021 Yorum yok. 1083
Tuncay Ünde

"DUR YOLCU!"

26-03-2021 Yorum yok. 505
Yaprak Akın

HATIRLATMALAR !!!

26-03-2021 Yorum yok. 871
Hacı Arıcı

EFENDİMİZ’İN AYI ŞABAN AYI

26-03-2021 Yorum yok. 1706
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HEPSİ BİR BİZ TEK

26-03-2021 Yorum yok. 1054
Asiye Çakır

KISSADAN HİSSE…

26-03-2021 Yorum yok. 1611
Ozan Derviş

COVİD-19 İLLETİNİ YENMEYE VARMISINIZ

24-02-2021 Yorum yok. 2028

Covid-19’u Hafife Almayalım

27-12-2020 Yorum yok. 3963