ANNESİ, BABASI MISIN? ARKADAŞI MISIN?

27-10-2020 3139 Yorum yok. Yorum Ekle

Son yıllarda ‘’Çocuğumla arkadaş gibiyim, o benim en iyi arkadaşım’’ cümlesi gururla dökülür oldu dilimizden.

Peki, bu cümleyi kullananlara şöyle bir soru yöneltsek: Neden çocuğuna, anne baba olmak yerine arkadaş olmayı tercih ediyorsun?

Anne nasıl olur?

Baba nasıl olur?

Bu sorunun cevapları sanırım kendi anne babamızla yaşadığımız deneyimlerden, çevremizdeki anne &baba gözlemlerinden hayat bulur. Kendimize ait öyküde anne, babamızın yaklaşımından hoşnut olmadığımızda ebeveynlik yolculuğumuzda bu kavramları arkadaş kavramı ile daha ideal hale getirdiğimize inanırız. Kim bilir beklide, çocukluğumuzda ebeveynlerimizden alamadığımız desteği, ilgiyi, sevgiyi arkadaşlarımızdan almışızdır. İşte bu noktada anne, baba olmak yerine arkadaş olmanın gücüne inanırız.

Her çocuk bir fidan, şekillenmeye bekleyen bir hamurdur. Bu fidan, hamur şekillenme sürecinde nazik bir şekilde sizin maharetlerinize, ilginize muhtaçtır. Diktiğin fidan su bekler, rüzgâra karşı gerekli önlemlerle onu korumanı bekler dolayısıyla ilgindir talip olduğu. Hamur mayalanmak için sabrına şekil için dokunmana, fırında yeterli sürenin, ısının kontrolü için ilgini bekler. Hamur, Fidan daha niceleri ile ilişkinde güçlü olan sensindir, yön veren, şekil veren, sabır gösterende.

Anne, baba kavramını arkadaş kavramına tercih etmeden önce anne, baba nasıl olmalı bunu iyi düşün. Bilinçaltının en diplerine kazınan bu kavramların olumsuz yönlerinden, olumsuz öğretilerinden özgürleş.

Anne, baba demek despot, özgürlükleri yok sayan, şiddet gösteren demek değil ki zaten. Anne, baba demek karşılıksız sevgi, ilgi, paylaşmak, sabır demek. Anne baba demek, her şartta çocuğuna destek olabilecek dayanak, açık kalp, açık kapı demek. Dolayısıyla anne, baba bir okyanussa, inci olarak arkadaşlıkta onun içinde var. Okyanusa bakıp içinde inci var olduğunu bildiğin için okyanus yerine inci der misin?

Sosyal çevrem, medyada yayınlanan programlar ve danışanlarımda sıkça tespit ettiğim bir konu genç kızlar ve anneleri arasında paylaşımlar. 15’li yaşlar itibariyle kızlarımız rahatlıkla özel hayatlarını yaşayabilmekte, ayrıntıları konusunda anne ile paylaşımlar yapabilmekte. Hatta bu süreç içerisinde gençler, genç beyler kız anneleri ile rahatça tanışabilmekte hatta anne tarafından o da benim oğlum gibi modernlik altında daha sonra sorun yaratabilecek ilişkiler ağı kurulmaktadır. Gençler arası olası tartışma da annede tıpkı kızı gibi yorumlar yapabilmekte, kırgınlıkları dile getirmektedir. Kızım ile arkadaş gibiyiz ile başlayan, ortak kıyafet tarzı geliştiren sonraki günlerde de kızlarının flörtleri ile çocuk yaşlarda tanışmaya dolayısıyla onaylamaya başlayan anneler sözüm en çokta size. Ergenlikte flört evresi yaşamamış olup kızınızın bu dönemi size de heyecan verici gelebilir, ergenlik yaşlarının romantik havası size iyi gelebilir, yaşlanmaya karşı o enerji size de güç verebilir, kendi evliliğinizdeki yaşanmamışları kızınızınız duygusal yaşamı ile iyileştirmeye çalışabilirsiniz. Ve tüm bunları yaşarken ana kız değil bir kardeş, arkadaş gibiyiz diyerek ifade ediyor olabilirsiniz. Bu durumu aramızda gizli saklı olmuyor diye savunabilirsiniz. Ama yine de siz siz olun Anneyseniz anne olarak kalın.

Önümüzdeki sayımızda Ergenlik Dönemindeyim. Annem Babam Nasıl  Davranmalı? konulu  yazımızda buluşmak dileğiyle.

 

 

 

 

 

 

Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 890
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 640
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 426

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 589
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 308
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 1220
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 737
Tuncay Ünde

Beykoz'a Kaşıkla Verip Kepçeyle mi Alınıyor...

08-05-2021 Yorum yok. 410
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 1418
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 915
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 583