MEDYA PSİKOLOJİSİ

24-02-2021 1619 Yorum yok. Yorum Ekle

Yasama, Yargı ve Yürütme…

Ülke yönetimi Anayasamızda açıkça hatları, görev ve yetkileri belirlenmiş üç temel organdan, hemen hemen sonra gelen dördüncü kuvvettir adeta, Medya…

Medya,

Başka bir deyişle en etkili, algı algı alanıdır..!!

Burada yazarların duyguları vardır, pek tabii ki okurlarda duygularını katar çoğu zaman. Haberi yapanlar, yazarlar, editörler olduğu kadar, haberleri etkileyen, yöneticiler ve yayın müdürleri de yazılanlar ve yayınlananlarda etkilidirler.

Öyle ki;

Yayında oldukları ülkenin milli değerleri, etik ilkeleri ve toplumun yapısına göre dil kullanmayı gayet iyi bilirler. Yakın zamana kadar bunlar, radyo-televizyon ve gazeteler iken, şimdiler de üstün teknoloji ve sınırsız internet ile Twitter, linkedin, Facebook, İnstagram vb. gibi portallar ile takibi zor bir alan haline gelmiştir.

Ve ne yazık ki,

Kurum kültür ve stratejisi, ülke ve insan ruh sağlığının önünde tutulmakta, yapılan yayının gerçeğini araştırma da biz okuyuculara düşmektedir..!! Ama nereye kadar ve nasıl?

Bugün, en küçüğümüzden en büyüğümüze, yönetenden yönetilene, dünya liderlerine varıncaya kadar hemen her insanın kullandığı Medya… Bilgi kirliliği havzası haline geldi.

Reklamların bile ilgi gördüğü, kurtulmaya çalıştığımız eski ve yıkıcı örf adetleri her akşam evlerimize getiren dizilerden, sonuç alınamayan kısır döngü tartışma programlarında dahi kafa karışıklığı yaratan ve psikolojimizi etkileyen söylemler ve üsluplara muhatap oluyoruz. Bir eğlence ve keyif sektörü olan, spor alanı dahi endüstriyelleştikten sonra keyiften çok, kutuplaştıran olurken bu saha yazar ve yorumcuları da kurum ve firma menfaatleri doğrultusunda, daha çok sansasyonel ifadeler ile zaten kafaları karışık ve geçim derdinden birçok sorun ile uğraşan topluma rahatlama yerine, stres yüklemektedir.

Siyasi bir tartışma alanında, bebekten, sivile, askere, polise devlet adamlarına ve kamu görevlilerini acımasızca katledenlere, terörist dememek için direnen televizyon yorumcularının toplum psikolojisi üzerinde yaptıkları tahribatı tespit etmek mümkün müdür?

Şeffaf ve tarafsız olması gereken medya ve mensuplarının birilerinin sözcüsü gibi saatlerce evlerimizde ahkâm kesmeleri, eğitici, öğretici dil yerine tartışma dilini seçerek kötü örnek olduklarının farkına varamayan kimliksiz yazar ve yorumcular gün yorgunluğunu atmak için oturduğumuz koltuklarda bizleri hoplatmaya ne hakları var.

Bütün bunların üstesinden gelinmesi için, olabildiğince hatta büyük çoğunluk çok okuyup, hemen her konuyu takip ederek bilgilenmek ve yönlendirilmeye izin vermememiz gerekmektedir.

Algı operasyonunun en yoğun yapıldığı tüm medya gruplarının daha Akil yayınlar yapmaları konusunda dikkatli olmaları gerekmiyor mu?

Özellikle, bir yılı aşkın süredir verilen Sağlık savası döneminde, hemen her alanda eksikler, sorunlar ve problemler le uğraşırken, birde böylesi anlaşılmaz ve karmaşık Medya karşısında sağlam bir Psikoloji ile çıkmak büyük başarı olacaktır.

Elbette duyarlı ve toplum değerlerini gözeten moral veren yayıncı ve yazarlarımızı ayrı tutuyor teşekkürü borç biliyorum.           

Pandemi sonrası, normalleşme sürecinde çok daha sağlıklı günlerde buluşmak ümidi ile.

Saygı ve sevgiler…

 

Sevcenur Özcan "Konuk Yazar"

Kıymetli Beykozlular,

27-11-2021 Yorum yok. 1360
Ozan Derviş

Merkezi ve Yerel Yönetimlerimizden Talebimdir

27-11-2021 Yorum yok. 1451
Neyir Erkan Şişman

Cep Delik

27-11-2021 Yorum yok. 1196
Arzu Gülcan "Konuk Yazar"

GERÇEK ERDEM NEDİR?

27-11-2021 Yorum yok. 713
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HELALLEŞMEK.!!

27-11-2021 Yorum yok. 743
Osman Topuz

Ne Ektiysek O...

27-11-2021 Yorum yok. 636

VAKİT TASARRUF VAKDİ

27-11-2021 Yorum yok. 541
Cüneyt Pulant

DEĞERLİ BEYKOZLULAR

27-11-2021 Yorum yok. 955
Hacı Arıcı

İLLÂ EDEP, İLLÂ EDEP

27-11-2021 Yorum yok. 591
Yaprak Akın

YALAN, HIRS VE ALDANMA !!!

27-11-2021 Yorum yok. 665
Tuncay Ünde

KAYMAKAM OLMADAN ÖNCE "ADAM" OLABİLMEK!..

26-10-2021 Yorum yok. 776
Asiye Çakır

CÜMLENİN ÖZÜ ZANNEDİYORUM

26-10-2021 Yorum yok. 1240
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 1195