Bahar ve Bayram

23-04-2021 657 Yorum yok. Yorum Ekle

Candan Erçetin’in şarkısında söylediği gibi…

Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum?

Yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar?

Ayrıca bunun seninle ne ilgisi var?

Tabii ki ben böyle olduğum için bahar

Yöneticiliğini yaptığım TEGV Beykoz Biriminde Gönüllü eğitmenimiz Zeynep Esen Hülagü’nün yaratıcı yazma etkinliğine katılan velilerimizden Nihal Doğan ve Nilgün Erdem bir iç döküşü kaleme almış.

Biz söyleyemezsek bile kalemler çok güzel karalar ve yazar. Tazecik yazarlarımız diyor ki;

Mevsimlerle insan psikolojisi birbirine bağlı gibi gelir bana hep. Kış bitip de çiçekler açmaya başladığında umudumuz da yeşermeye başlar tekrar içimizdeki yaşama dair. Karanlık kasvetli hava kalkar insanın yüreğinden, çiçek kokularıyla ılık esen rüzgarı soluduğumuzda dolar ciğerlerimize umutlar. Bahar hakkında hiç kötü sözler yoktur mesela. Düşünsenize bayramı bile var. Çocukken anlamını bilmediğim o kelimeyi duyardım annemin ağzından. "Hadi kalk kızım bugün Hıdırellez" derdi.

Anlamını bilmediğim halde annemin sevinci bana da yansırdı. Gül dalına bağlanan kağıtlar, taştan yapılmış evler geliyor gözümün önüne. Hele bir de bütün mahallenin toplanıp yaktığı ateş vardı. Nasıl da eğlenceli gelirdi üzerinden atlamak. Sonra sonra öğrendim Bahar Bayramı olduğunu Hıdırellez'in. Gül Dalına bağlanan kağıtlarda dileklerin gizli olduğunu, ateş üzerinden atlamanın kötülüklerden ve nazardan korunmak için yapılan bir ritüel olduğunu da. Umudun, coşkunun, sevincin, yenilenmenin mevsimi bahar. Al içimizdeki zemheriyi, yeşert kalbimizin bayramlarını.

Yazan; Nihal Doğan

Siz hiç kasaba da 23 Nisan yaşadınız mı?  79 yılı; milli bayramların gerçekten bir karnaval, şenlik gibi kutlandığı yıllar. Annem buz mavisi kabarık etekli elbisemi giydirmiş, saçlarım iki yandan belikli. Acayip heyecanlıyım büyük görevlerim var bugün. Bayrak taşıma görevi bende. Ayrıca şiir de okuyacağım. Koşa koşa okula gidiyorum. Bahçede toplanıyoruz konvoyumuz hazır. Kasabanın sokaklarında bandoyla birlikte yürüyeceğiz. Bayrağı teslim ediyorlar bana. Bando çalmaya başlıyor. güm güm de güm güm....

O kadar heyecanlıyım ki içimden ağlamak geliyor birden. Tüm kasaba halkı sokaklarda, evlerinin önünde, balkonlarında ellerinde bayraklarla alkışlıyorlar bizi. Marşlarımıza eşlik ediyorlar. Yaşlı teyzeler ellerini açmış dua ediyorlar gözleri yaşlı. Güzel Atam biz çocuklara hediye etmiş bu bayramı. Atatürk'ün çocuklarıyız biz. Çok şanslıyız çok. Bayrağı daha bir gururla yukarı kaldırmaya çalışıyorum.

Hala içimde ki o küçük kızın gururla atan kalbini taşıyorum. Şimdi bir yetişkin olarak bir daha 23 Nisan’ı günlerde ki coşkuyla yaşayamayacak olmanın dayanılmaz hüznü var içimde. İzmir' in dağlarında marşıyla gözleri dolan bir neslin çocuklarıydık biz. İyi ki öyleydik, iyi ki...

Yazan; Nilgün Erdem

Yürekler, Kalpler ne güzel de eskiyi anımsıyor ne güzel anlatıyor, coşkularını kalemlerin de hissediyoruz. Bu güzel duyguları, anıları sizler ile paylaşmamak olmazdı. Herkes yüreğindeki anısını bir kez daha hatırlarsa içimizdeki çocuğu kaybetmeyiz.

Hayata gülümsemeyi unutmayın...

Ozan Derviş

NE ALAKA DİYENLER OYABİLİR LAKİN İNANIN ÇOK ALAKA

16-07-2021 Yorum yok. 1947
Neyir Erkan Şişman

İYİLEŞTİK Mİ?

16-07-2021 Yorum yok. 1045
Hacı Arıcı

KURBAN BAYRAMI VE ÖNEMİ

16-07-2021 Yorum yok. 1226
Cüneyt Pulant

Sevgi Dili!

16-07-2021 Yorum yok. 1341
Yaprak Akın

NEDEN VE NEDEN !!

16-07-2021 Yorum yok. 648
Osman Topuz

Gaflete Düşmeyelim

16-07-2021 Yorum yok. 607
Tuncay Ünde

İstanbul Büyük Şehir Belediyesine Teşekkürler

16-07-2021 Yorum yok. 663
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

Çok değerli okuyucularım,

16-07-2021 Yorum yok. 396
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 851
Asiye Çakır

Hayatı anlamayı seçen herkese merhaba…

27-06-2021 Yorum yok. 846

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 767