Bahar ve Bayram

23-04-2021 574 Yorum yok. Yorum Ekle

Candan Erçetin’in şarkısında söylediği gibi…

Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum?

Yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar?

Ayrıca bunun seninle ne ilgisi var?

Tabii ki ben böyle olduğum için bahar

Yöneticiliğini yaptığım TEGV Beykoz Biriminde Gönüllü eğitmenimiz Zeynep Esen Hülagü’nün yaratıcı yazma etkinliğine katılan velilerimizden Nihal Doğan ve Nilgün Erdem bir iç döküşü kaleme almış.

Biz söyleyemezsek bile kalemler çok güzel karalar ve yazar. Tazecik yazarlarımız diyor ki;

Mevsimlerle insan psikolojisi birbirine bağlı gibi gelir bana hep. Kış bitip de çiçekler açmaya başladığında umudumuz da yeşermeye başlar tekrar içimizdeki yaşama dair. Karanlık kasvetli hava kalkar insanın yüreğinden, çiçek kokularıyla ılık esen rüzgarı soluduğumuzda dolar ciğerlerimize umutlar. Bahar hakkında hiç kötü sözler yoktur mesela. Düşünsenize bayramı bile var. Çocukken anlamını bilmediğim o kelimeyi duyardım annemin ağzından. "Hadi kalk kızım bugün Hıdırellez" derdi.

Anlamını bilmediğim halde annemin sevinci bana da yansırdı. Gül dalına bağlanan kağıtlar, taştan yapılmış evler geliyor gözümün önüne. Hele bir de bütün mahallenin toplanıp yaktığı ateş vardı. Nasıl da eğlenceli gelirdi üzerinden atlamak. Sonra sonra öğrendim Bahar Bayramı olduğunu Hıdırellez'in. Gül Dalına bağlanan kağıtlarda dileklerin gizli olduğunu, ateş üzerinden atlamanın kötülüklerden ve nazardan korunmak için yapılan bir ritüel olduğunu da. Umudun, coşkunun, sevincin, yenilenmenin mevsimi bahar. Al içimizdeki zemheriyi, yeşert kalbimizin bayramlarını.

Yazan; Nihal Doğan

Siz hiç kasaba da 23 Nisan yaşadınız mı?  79 yılı; milli bayramların gerçekten bir karnaval, şenlik gibi kutlandığı yıllar. Annem buz mavisi kabarık etekli elbisemi giydirmiş, saçlarım iki yandan belikli. Acayip heyecanlıyım büyük görevlerim var bugün. Bayrak taşıma görevi bende. Ayrıca şiir de okuyacağım. Koşa koşa okula gidiyorum. Bahçede toplanıyoruz konvoyumuz hazır. Kasabanın sokaklarında bandoyla birlikte yürüyeceğiz. Bayrağı teslim ediyorlar bana. Bando çalmaya başlıyor. güm güm de güm güm....

O kadar heyecanlıyım ki içimden ağlamak geliyor birden. Tüm kasaba halkı sokaklarda, evlerinin önünde, balkonlarında ellerinde bayraklarla alkışlıyorlar bizi. Marşlarımıza eşlik ediyorlar. Yaşlı teyzeler ellerini açmış dua ediyorlar gözleri yaşlı. Güzel Atam biz çocuklara hediye etmiş bu bayramı. Atatürk'ün çocuklarıyız biz. Çok şanslıyız çok. Bayrağı daha bir gururla yukarı kaldırmaya çalışıyorum.

Hala içimde ki o küçük kızın gururla atan kalbini taşıyorum. Şimdi bir yetişkin olarak bir daha 23 Nisan’ı günlerde ki coşkuyla yaşayamayacak olmanın dayanılmaz hüznü var içimde. İzmir' in dağlarında marşıyla gözleri dolan bir neslin çocuklarıydık biz. İyi ki öyleydik, iyi ki...

Yazan; Nilgün Erdem

Yürekler, Kalpler ne güzel de eskiyi anımsıyor ne güzel anlatıyor, coşkularını kalemlerin de hissediyoruz. Bu güzel duyguları, anıları sizler ile paylaşmamak olmazdı. Herkes yüreğindeki anısını bir kez daha hatırlarsa içimizdeki çocuğu kaybetmeyiz.

Hayata gülümsemeyi unutmayın...

Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 890
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 640
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 426

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 589
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 308
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 1220
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 737
Tuncay Ünde

Beykoz'a Kaşıkla Verip Kepçeyle mi Alınıyor...

08-05-2021 Yorum yok. 410
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 1418
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 915
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 583