Kendimize göstereceğimiz ilgi ve sevgi yakınlarımıza duyacağımız sevgiyi besler

08-05-2021 658 Yorum yok. Yorum Ekle

Pandemi gölgesinde geçen aylar arttıkça arttı. İkinci ilkbaharda hızla geride kalıyor.

Acılarımız var, kayıplarımız var. Devam eden kısıtlamalarımız var ki, henüz bitti artık diyebileceğimiz tam bir tarihte mevcut değil.

Evet, tablo bu, haklısınız iç karartıcı bir başlangıç yaptım kabul.

Ama yukarıda yazdıklarım asla şükretmemize engel değil. Sabah sağlıkla yataktan doğrulabiliyorsan, rahatça nefes alıp verebiliyorsan, yatağından doğrulduğuna göre başında çatın var ise yaşamını sürdürebilecek beslenme imkânına sahipsen, camı açıp gökyüzüne bakıp çok güçlü bir nefesle doldur ciğerlerini.

Evde olduğun günlere hayıflanmak yerine günü evde de etkin yaşabileceğin pek çok şey olduğunu düşün ki bunların pek çoğu belki de zamansızlıktan yapmamaktan hayıflandığın yıllarca iştahla bahsettiğin şeyler. Yaş, cinsiyet yapabileceklerin için asla bir engel değil.

Hanımlar hazır tüm aile bireyleri evde iken iş yükünden hayıflanmak yerine ev içi iş bölümünü daha etkin hale getirme zamanı. Haftanın 7 gününde 2 gün mutfak işlerini beylere devretmeye ne dersiniz? Evdeki temizlik konularında toz alma süpürme gibi basit işleri cinsiyete bakmaksızın uygun yaş gruplarında çocuklarınızla paylaşmak hem sizin konforunuz sağlayacak, hem de çocuklarınızın kazanımları konusunda son derece faydalı olacaktır. Sizde arta kalan zamanınızda kitap okuyabilir, ikinci-üçüncü bir dil öğrenmeye başlayabilir, dikiş elişi gibi konularda internetin gücü ile hayatınıza renk katabilirsiniz.

Beyler, beden, ruh sağlığınız ve aile içi ilişkilerin dengelenmesi, uyumlanması için 2 gün mutfağın o sakinleştirici dokusuna dalmak eminim harika olacaktır. İster geleneksel ister internetin derya deniz tarifleriyle çocuklarınız ve eşiniz için kurulacak sofralar hepinize şifa olacaktır. Bahçe imkânı olanlar için zamanlama olarak tam zamanı toprağın şifalı gücünde yararlanmak ve hanımlara dediğim gibi arta kalan zamanlarda yine eğitim ve yaşınızdan bağımsız 2.-3. dil, belki sınavlara hazırlık çalışmaları sizi daha da zinde tutacaktır.

Bir arada bu kadar yoğun olarak yaşadığımız şu günlerde tek bunalan bizler değiliz tabiî ki. Çocuklarımız… Okullarından, arkadaşlarından, okul bahçelerinde çınlayan kahkahalarından çok uzun süredir uzak kaldılar ki biz onlar gibi şansız bir çocukluk yaşamadık. Şansız diyoruz lütfen onlara yaklaşırken belki de en bunaldığımız anlarda bunu lütfen düşünün. Şu anda özgür olabilecekleri tek yer evleri. O zaman kirletmesine, dağıtmasına izin verin. Balkon ve bahçeleri güvenlik önlemleri alarak lütfen özgürce kullanmalarına izin verin. Üzerlerini kirletsinler, ıslatsınlar, lekelesinler, yırtsınlar ama mutlu olsunlar.

Tahammül edebilmek o gücün bulunması gerekir. Geçtiğimiz sayılarda dediğim gibi kendimize göstereceğimiz ilgi ve sevgi yakınlarımıza duyacağımız sevgiyi, tahammülü besler o zaman kilit biziz. Kendimizi, ruhumuzu bol bol besleyelim.

Sağlıkla, huzurla, bir arada, kalabalık sofralarda yaşanacak nice bayramlara ulaşmak dileklerimle.

 

Tuncay Ünde

"GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER"

30-05-2021 Yorum yok. 668
Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 1014
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 717
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 504

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 683
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 392
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 1308
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 818
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 1523
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 1041
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 667