HOŞGELDİN KÜÇÜKPRENS

03-04-2007 3873 Yorum yok. Yorum Ekle
Merhaba sevgili okurlar!

Bugünlerde “Mavi Bulut” yayınlarından çıkan;Fransız yazar Antoıne de Saint Exupery’nin “Küçük Prens”adlı klasiğini okuyordum…Kitapta özetle,dünyayı keşfe çıkan,değişik gezegenlere uğrayan,yeni kişileri tanımaya çalışan,garip olaylarla karşılaşan kaşif bir çocuğun dilinden,macera dolu serüveni anlatılıyordu.Yazar:“…çünkü,bütün büyük insanlar önce çocuk olmuşlardır”diyerek, kitabını;çocukluğundaki büyük adama adadığını belirtiyordu… Öğrencilerime şu sıralar öğrettiğim şarkı geldi aklıma: “Parlak, parlak küçük yıldız/ Merak ederim ben ne olduğumu / Dünyadan çok uzaklarda, gökyüzünde elmas gibi/ Parlak, parlak küçük yıldız / Merak ederim hep ne olduğumu…”hepsi,neşeyle söylüyorlar.

Evet! Düşünsenize,dünyaya hergün yüzbinlerce bebek doğuyor! Hayata yeni başlayan bu varlıklara,Candan Erçetin’in şarkısındaki gibi:
“Canım mısın her şeyim misin sen,
Hoş geldin meleek sefalar getirdin
Ya gelmeseydin ne yapardım?
Sensiz; yalnız kalırdım melek!”

Diye seslenesim geliyor…Her can,yeni bir umut demek.Nisan ayının girmesiyle baharı beklediğimiz günlerde;bu sımsıcak yazıyı yazdıran o kadar güzel ilhamlar var ki… “Yağan her bir kar tanesini melekler indirir.Her taraf bembeyazken;gizli bir sevinç kaplar gönlümüzü…O yüzden de birbirlerine çarpmazlar,yoksa felaket olup,çığa dönüşürler derdi babam küçükken!..Gözlerini dünyaya yeni açmışlar da tıpkı meleklerin getirdiği kar taneleri gibi günahsız,katıksız ve tertemiz…O yüzden de yüce Yaratıcı tarafından gelen doğallıkla,mis gibi kokarlar…Peki bu sürprizlerle dolu dünyaya gelince nelerle karşılaşırlar?Hele de büyüyünce…Onları iyi yetiştirme gayretinde olamazsak ,yarınlarımızdan,nasıl emin olabiliriz ki?Bizler,yaşlanıp,güçlerimizi kaybedince,onlar tarafından fazlalık ve rahatsızlık verici kişiler olarak değil,ancak kendi gönüllerinden gelen istekle, bakmanın ibadet olduğunu düşünenler arasında yaşamaya başladığımızda…

Her çocuk, yaratıcının,insana olan ikramının simgesidir,aynı zamanda çağrısıdır.Onları terbiye ederken,şiddet,ceza, asla doğru model değildir.Bu ülkede,doğru insanlara,disiplinli, kurallara,kanuna ,çevresine saygılı,güzel ahlak sahibi,milli kültürümüze bağlı kalarak,bilgiya açık,sürekli de kendini yenileyen,aydın gençlere ihtiyaç vardır…Her doğan bebek,ana sütü gibi tertemiz olan bu değerleri,daha doğmadan,kromozomlarında getirir.Ve sonra geliştirir.

Toplum olarak,-biraz da karamsarlığa düşerek- hırsızlığın kol gezdiği ergenlik döneminde cinayetlerin işlettirildiği,uyuşturucu batağının,maalesef liseden daha alt seviyeye indiğini,daha küçük yaşlarda suça teşvik ettirilen çocukların olduğu,görselliğin sınır tanımadan,en uç noktalarda olduğu,kirletilen medyanın çocuk istismarı yapan çoğunun denetimsiz kolayca girilebildiği bu yüklerin vebalini,hesabını,kim,nasıl verecek,vereceğiz?Tüm bu olumsuzluklar,çocuk gelişimindeki ilgi,sevgi ve güven eksikliğindendir.Ve kesinlikle aile yaşantılarıyla ilintilidir.

Beden,akıl ve ruh sağlığı yerinde yetişkin bireyler olarak,hepimiz,potansiyel eğitimciysek;içimizdeki kaybolmamış duygulara sesleniyorum!Emekle;SİZİ YAŞATACAĞIZ.

Geçmişinden ,Atasından ders alan; şimdiki anı sevgi,bilgi ve eğitimle,en donanımlı,gayet modern şekilde yaşayan,geleceğine de güvenle bakan gençler yetişecek bu ülkede Anadolu’mdan,kırların coğrafyasından çıkan; “Doğacaktır sana vaat ettiği günler Hakk’ın/ Kimbilir belki yarın; belki yarından da yakın!” diye beklediği bugününü ve yarını da düşünen paşa çocuklar,cici ablalar; parlak bir nesil geliyor.Araştıran, kabullenmeden önce sorgulayan bir kuşak…Tıpkı dünyayı keşfe çıkan Küçük Prens gibi…O halde,bu ümitsizlik niye değil mi?Dünyaya gelen yeni canların her biri minik,kendinden menkul prens ve prensestirler zaten! “Sevgi ve muhabbet içinde büyüyen çocuk, sevmeyi öğrenir.”* * * İYİKİ DOĞDUNUZ;İYİKİ VARSINIZ * * *

ZEYNEP KÜÇÜKKONUKLARBEYKOZ’DA BİR ÇİLEKEŞ ŞAİR ANNEMİZ

O’nu Beykoz caddelerinde,sakin ,yavaş ,asaletli,yanında sevimli torunuyla yürürken görürsünüz! Kimden mi bahsediyorum? Beykoz’lu şair,ressam teyzemiz Sn. Nedret Tanır’dan…72 yaşında olmasına rağmen halen dinç ve birçok acılar yaşamasına rağmen dimdik ayakta.İçindeki yaşama sevinci,O’nu hayata bağlamış.

10 yıl önce kaybettiği kızına ve 16 yıl önce kaybettiği eşine ithaf ettiği bu şiirlerini “Dünya Sevgi Günü” ilan edilen şu günlerde yayınlamamız,çok ta anlamlı düştü…Musikişinas da olan bu teyzemizden,eski repertuarları,tangoları dinlemek,O’nun gençlere tavsiyelerini,sohbetini,sesini işitmek büyük şans! Böyle teyze ve büyüklerimize, yaşayan kültürlerimize, sahip çıkalım….
SENİ ÇOK SEVİYORUZ NEDRET HANIM TEYZE…

********************************************

Müjgan’ıma
SENİ ÖZLEDİM

Güzel gözlerini, sesini,her şeyini
Sen benim gözümde taze bahardın
Yapraklarını döktün, soldun sarardın
Sana olan hasretim hiç bitmiyor.
Gözyaşlarım sel olup dinmiyor.
Yavrum sen yerinde rahat uyu.
Çünkü dünya dipsiz bir kuyu!


EŞİME

Zaman nasıl akıp geçti anlayamadım
Kah ağladım, kah güldüm
Bu dünyadan tat alamadım
En güzel günüm, kocamın günü idi.
Öldüğü gün,hayatımdan her şey silindi..
Benim aldığım nefes, sofrada aşımdı
Benim her şeyim, can yoldaşımdı.
NEDRET TANI


Hoşça kalın
ZEYNEP KÜÇÜKKONUKLAR
Yaprak Akın

DÜNYA’NIN İNSANLIĞA “BİZ OLALIM” MESAJI

31-03-2020 Yorum yok. 559
Neyir Erkan Şişman

Corona Dur! Teslim Olduk

28-03-2020 Yorum yok. 1772
Cüneyt Pulant

Bu Durumda Bile Siyaset!

27-03-2020 Yorum yok. 2528
Hacı Arıcı

VİRÜSÜN İNSANLIĞA MESAJI VE AÇIK OLAN DUA KAPISI

26-03-2020 Yorum yok. 2687
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

KORONAYAK…!!!

26-03-2020 Yorum yok. 986
Osman Topuz

Topraktan Geldik Toprağa Gideceğiz

26-03-2020 Yorum yok. 1264
Asiye Çakır

GÖRÜNTÜN VAR AMA SESİN YOK İSTANBUL...

26-03-2020 Yorum yok. 1968
Makbule İnaç

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE (2)

25-03-2020 Yorum yok. 1766
Tuncay Ünde

BEYİNLERDEKİ ÖLÜMCÜL VAHŞİ VİRÜS

25-03-2020 Yorum yok. 1948
Ozan Derviş

GÖNÜLDEN GÖNÜLE GİDEN ORTAK YOL BULUNMALI

27-02-2020 Yorum yok. 4020
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

İki Akrep Arasında Türkiye

27-02-2020 Yorum yok. 3135

KUTSAL ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ

25-11-2019 Yorum yok. 5648
Çiğdem Topatan

Kyzikos...

28-10-2019 Yorum yok. 1443
Bilal Karabacak

Beykoz’da etkinlikler arka arkaya gerçekleşiyor

28-10-2019 Yorum yok. 5617
Zeynep Küçük

Spor ve Çocuk

05-08-2019 Yorum yok. 6576