Kaderine Terk Edilen “RİVA DERESİ” Kan Ağlamaya Devam Ediyor

28-05-2020 2634 Yorum yok. Yorum Ekle

Riva Deresi’nin üzerindeki sanayi kuruluşlarının atıklarını dereye bırakması iddiası sonucunda, derenin kimyasal atıklarıyla kirletildiği, balıkların öldüğü, zaman zaman gündem olsa da, yıllardır çözüm noktasında bir adım atılmadı.


Belirtilen sebeplerden dolayı dere bir şekilde kirletildiği zaman dere üzerinde oluşan olumsuzluklar,  köy muhtarları, köylüler ve duyanlar tarafından gündeme getirilse de önlem alınamamış olması, sağlık açısından ciddi sıkıntı yaratıyor.


Derenin coğrafi özelliği de neredeyse kaybolmak üzere. Ayrıca Bozhane Köprüsünden Ömerli’ye kadar sandal veya kayık ile gidilirken, yakın zaman öncesine kadar Bozhane Köprüsünden yukarı iri taşlar nedeniyle gidilemiyordu. Son gelişmelerde ise derede yer yer oluşan 4,5 metrelik balçık, derenin orta yerinden bir kayığın geçmesine bile olanak tanımamakta.


Dere güzergâhındaki köylüler, dere suyunu yıllardır sulama alanlarında kullandıklarını ve evlerinin atık sularının dereye gitmesine rağmen dere hattı üzerinde sanayileşme olana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını belirtmekteler.


Köylüler derenin kirlenmesinden dolayı zaman zaman zorda kalmalarına karşılık, yaşanılan koronavirüsü sebebiyle çok daha tedirgin olmaktalar. Ayrıca Köylüler yıllardır oluşan iddialar sebebiyle, Ömerli Barajı’nın su seviyesinin çoğaldığı zamanlar kapaklarının açılmasıyla mahsullerinin sular altında kalmalarından da sıkıntı çektikleri için böyle bir durum da olursa sıkıntılarının büyüyeceği endişesi taşımaktalar.


Doğuş Haber olarak, derenin oluşturduğu olumsuzlukları uzun yıllardır takip edip haberleştirmemize ve bu haberlerin ulusal basına da bir şekilde taşınmış olmasına rağmen sadece haberin oluştuğu günlerde gündem olmasının öteye hiçbir gelişme olmadı.


Geçmişte ki haberlerimizde gördüğümüz kadarıyla, kimyasalların dereye bırakmasıyla derede can pazarı yaşanıp birçok büyük ve küçük balıklar yaşamını yitirerek su yüzüne çıkmışlardı.


Günümüzdeki gelişme ise daha da yeni olduğundan dere içerisindeki olumsuzluktan can çekişen balıkların çıkardığı tomurcuklar su yüzüne çıkmakta, önlem alınmazsa yakın zamanda yine eskisi gibi balık sürüsü yaşamını yitirerek su yüzüne çıkacak. Dereye dökülen kimyasalların yanında, dere boyuna bilinçsiz hafriyat dökümü dere ağzının daralmasına neden olmakta.


Dere boyu köylülerinin yıllardır dillendirdiği konu ise şöyle, bu dere üzerinde oldukça yetersiz sayıda sadece üç tane arıtma bulunduğu ve onlarında çalıştırılmadığı söyleniyor. Ayrıca dere üzerindeki tüm sanayi kuruluşlarının hemen hemen hepsinde arıtma olduğunu, önlerinden akan dere olduğu için arıtmalarını çalıştırmaktansa atıklarının dereye bırakıldığı iddia edilmekte, ortaya çıkan olumsuz gelişmelerde yetkililer arıtma kontrolü yaptığında her işletmenin arıtması olduğu için ve hatta kontrole gelmenden önce geleceklerinin haber dahi verildiği belirtilirken, doğal olarakta işletmeler arıtma kontrolünden olumlu geçmiş olmaktalar.


Yıllardır sıkıntıyı ortaya koyan haberler yapılmasına ve yetkililerin deredeki sıkıntıyı herkesten iyi bilmelerine rağmen, köylülerde Devlet Projesi olarak planlanıp çözüm üretilmedikten sonra bu sorunun giderilemeyeceği kanaati hakim olurken, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın mahalle toplantıları serisinde bölgedeki bir toplantıda “Haliç’i temizleyen irade, Riva Deresi’ni de Temizler” sözünün beklentisi içerisinde olduklarını dile getirmekteler.

Ayrıca bölge sakinleri Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın İBB ve Bakanlık Yetkilileriyle işbirliği içerisinde kronik olan bu sorunu Kanal Riva Projesi kapsamında çözeceklerine inanmaktalar.

Bayram öncesi gazetemize haber vererek köye davet eden bir duyarlı köylü ile bayram sonrasına mutabık kalmamıza rağmen bayramın son günü konu ulusal basının gündemine taşındı.

Sıkıntıyı Doğuş Haber farklılığı ile bir kez daha ortaya koymak için köye gittiğimizde bizleri Dere boyunda gezdirip bilgi veren Bozhane Mahalle Muhtarı Evren Önal ve Mahalle Sakinlerine çok teşekkür ederiz. 


Videolar

Toplam 1 video bulundu.

Fotoğraf Galerisi


28-05-2020 2634 Yorum yok. Yorum Ekle
Tuncay Ünde

"GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER"

30-05-2021 Yorum yok. 676
Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 1017
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 718
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 506

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 685
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 393
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 1310
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 820
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 1526
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 1042
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 668