Saadet Partisi’nden Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi ile ilgili basın açıklaması

22-09-2020 3628 1 yorum. Yorum Ekle

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin son durumu ile ilgili basın açıklamasında bulundu.


Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Muammer Koç ve Yönetim Kurulu Üyelerinin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasına Saadet Partisi İl Başkan Yardımcıları Selman Yücel ve Şeref Kaçmaz katılım gösterdi.


İlçe Başkanı Muammer Koç’un gerçekleştirdiği Basın Açıklamasının ardından İl Başkan Yardımcısı Şeref Kaçmaz’da selamlama konuşması yaptı.


Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Muammer Koç’un basın açıklamasını orijinal haliyle okuyucularımızla paylaşıyoruz.

 

 

 

Basın Açıklaması

22.09.2020 Değerli basın mensupları ve kıymetli Beykozlu hemşerilerim hepinizi saygı ile selamlıyorum, Esselamualeyküm

Saadet  Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı olarak 02.09.2020 tarihinde Beykoz Belediye Başkanlığına, Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızın ismini alan kültür merkezinin boşaltılması hakkında  verdiğimiz bilgi edinme dilekçemize karşın, Eylül ayı belediye meclis toplantısında belediye başkanı Sayın Murat AYDIN’ın bilgilendirmesi sonucunda  bugün burada basın açıklaması ile Saadet Partimizin bu konu hakkındaki  görüş ve önerilerini kamuoyu ile paylaşmayı  görev addettik.

Yaşanan  tarihi süreçler

Değerli basın mensupları, bahsi geçen bina 1996 yılında kültür merkezi olarak hizmete  açılmış  ve daha sonra belediye meclisi kararıyla Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi ismini almıştır. Beykoz Belediyesi tarafından 2011 ve 2018 tarihleri arasında iki  ihale yapılarak, ilkinde  1.578.000 tl, ikincisinde 5.882.802,84 tl değerinde tadilat bedeli ödendiğini EKAP kayıtlarında (İKN 2018/487976) görmekteyiz.

 İsraf ve rant kokuyor.

2018 inşaat birim fiyatları analiz edildiğinde, tadilatlar için ödenen meblağ ile bu binanın yıkılarak yeniden anahtar teslim olarak yapılabilirliği ortaya çıkmıştır. Tadilatların kısa aralıklarla yapılması, fiyatların yüksek oluşu; yerel basın ve ulasal basında gündem olmuş kamuoyu tarafından yakinen izlenmiştir.                                                                                                            

Diğer taraftan yapılan bu işin varlığı;  harcanan paranın yüksek olması  ve israfın da varlığı kamuoyu tarafından bilindiği için, akçeli işler konusunda bu zamana kadar beyanatta bulunmadık .

Ancak son gelinen noktada yıkım kararı,  bardağı taşıran karar olmuştur. Gerçekten büyük bir ihmalin  olduğu görülmekte olup muhalefet görevimizi yerine getirmek için sorularımızı sıralıyoruz.

Özellikle 1999 depreminden günümüze depremlerin gündemimizden çıkmadığı aşikardır ve  bu gerçek karşısında tadilatlar  öncesinde bina dirençlilik ölçümleri yapılmış mıdır? Yoksa kanaatler doğrultusunda mı  çalışma yapılmıştır? Ölçümler  yapılmış bina sağlam raporu verilmiş ise raporların kamuoyu ile paylaşılması kaçınılmaz olmuştur.                                                                                                                                                                          

Son geldiğimiz noktada Beykoz Belediye Başkanı Sayın Murat Aydın, kültür merkezinin  yıkılacağını ve arka tarafta bulunan garajlar bölgesine aynı ismi taşıyan kültür merkezinin yeniden yapılacağını beyan ediyor.

Bu açıklama sonucunda soruyoruz.                                                                                                                   

1)1999 depremi gibi güçlü bir depremi yaşayan ve hasar görmeyen kültür merkezinin hasarlı olduğundan emin misiniz?

2)Kültür merkezi için, ilgili bir üniversiteye deprem dirençlilik analizi yaptırıldı mı?                                                            

3) Hasar aldığına inanılan depremde, kültür merkezinden daha eski olup aynı alanda bulunan başkanlık binası ile hükümet binası da hasar aldı mı? Akıbetleri nedir?                                                                              

4) Güçlendirmenin maliyetli olduğunu söylüyorsunuz; güçlendirme fizibilite raporu hazırlattınız mı?              

Bu sorulara cevap bekliyoruz.

Sayın Başkanın yıkım hadisesini anlatılırken normal ve olağan bir üslup kullanması, israf edilen paranın kendileri açısından küçük bir meblağ olarak görüldüğünü düşündürüyor.  Ancak bizler israf edilecek bu kaynakların küçük veya büyük olması fark etmeksizin haram olduğunu biliyoruz.

Harcanan para ile yapılabilecek bazı işler`;                                                                                                             

1)İsraf edilen bu kaynaklarla istihdam sağlayacak yatırım yapılsaydı, işsiz olan onlarca Beykozlu gencimizin işi olacaktı.

2)Bu Covid­-19 sürecinde eğitim altyapısı olmayan yüzlerce Beykozlu öğrenciye eğitim materyalleri sağlanabilirdi.

3)Yine yüzlerce dar gelirli aileye sosyal yardım yapılabilirdi.

4)Eğer bu para israf edilmemiş olsaydı onlarca dar gelirli Beykozlunun depreme dayanıksız evleri,  depreme dayanıklı hale getirilebilirdi.

Muhterem Başkanımız Murat Aydın Beye çağrımız;

Gelinen bu noktada saydığımız tedbirler alınmadan bu çalışmalar yapılarak bu israfa yol açıldı ise bunun bir tek telafisi vardır. O da uzun yıllar Beykoz Belediye yönetimini Adalet ve Kalkınma Partisinin yürütmesi hasebiyle, devamlılığın da esas olmasından dolayı, yapılan bu israfın yarısını başkan olarak sizin diğer yarısını da  bu çalışmalara dahil olan başkan yardımcıları ve bürokratların ödemesini sağlamanızdır. Ve elde edilen  bu kaynakla da analizler sonucunda hasarlı çıkıyorsa bir değer olan mevcut kültür merkezinin güçlendirilmesini tavsiye ediyoruz. Bu sayede adalet yerini bulacak olup bundan sonraki çalışmaların daha titizlikle yapılacağı bir yol açacaksınız ve ADİL bir başkan olarak  tarihe geçeceksiniz.

Adaletin güçlü, güçlülerin de adil olması dileğiyle ALLAH cc emanet olun.

Anahtar Kelimeler : Beykoz,Saadet Partisi,Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı,Prof. Dr. Necmettin Erbakan,Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi,Muammer Koç,Şeref Kaçmaz,Selman Yücel

Videolar

Toplam 1 video bulundu.

22-09-2020 3628 1 yorum. Yorum Ekle

Yorumlar

Kemal KAPTAN 22-09-2020

TEBRİK EDİYORUM SAADET PARTİSİNİ

Saadet partisini yakından takip ediyorum çok önemli bir konu olan israfı konu almış ağızlarına sağlık yapılan israfında ,başkan ve yardımcıları tarafından geri ödenmesini istemişler çok yerinde bir konuşma olmuş,,bizi haberdar eden basınımızda teşekkür ederim

Toplam 1 yorum bulundu.
Ozan Derviş

ÇAT KAPI BEKLENMEDİK MİSAFİR KAPIMIZDA

27-10-2020 Yorum yok. 17
Neyir Erkan Şişman

Can Azerbaycan

27-10-2020 Yorum yok. 10
Adem Öztürk "Beykoz Sevdalısı"

Sağır Dünya

27-10-2020 Yorum yok. 10
Osman Topuz

ZARAFET ve ÖZGÜRLÜK

27-10-2020 Yorum yok. 10
Yaprak Akın

Merhabalar

27-10-2020 Yorum yok. 6
Cüneyt Pulant

CAN KARDEŞ AZERBAYCAN

27-10-2020 Yorum yok. 36
Asiye Çakır

HÂK SONUMUZU HAYR ETSİN...

27-10-2020 Yorum yok. 46
Hacı Arıcı

MEVLİD KANDİLİNİZİ KUTLARIM

27-10-2020 Yorum yok. 35
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HAYATA DAİR

27-10-2020 Yorum yok. 36
Tuncay Ünde

Senden Önce ve Senden Sonra

27-10-2020 Yorum yok. 40

COVİD-19’UN GÖLGESİNDE YAŞAMAK

27-10-2020 Yorum yok. 44
Makbule İnaç

Gerçek dediğimiz şeyler aslında nedir?

27-09-2020 Yorum yok. 3474