Çatacağın Dağı Bilmek Lazım

25-12-2018 2024 Yorum yok. Yorum Ekle

Çok başka şeylerden söz edecekken sizlere, yine kendimi tutamayarak, sarıldım kaleme...

Başlıktaki muhalif yaklaşımı fark ettiğinizi umarak, üzerine koyup devam etmek istiyorum.

Her ne kadar siyasi çerçeveden yazdıklarımı okuyorsanız da, hayatın içinde de işleyişin aynı olduğunu göreceksiniz. Muhalifliğin kaderi maalesef eleştire eleştire tükenen ardından nereye çatacağını bilemeyen insanlarla doludur.

Ana Haber bültenlerine sırayla göz gezdirdiğinizde illa derdi bir tarafı övmek olan habercilik yaklaşımına karşıyım. Elbette işimizin böyle bir kötü kolu var Yandaş ve Muhalif Medya olarak iki kutupta kendilerinden bahsetmek mümkün, fakat bu medya organlarının sahipleri farkında değiller mi propaganda dışında, halk haber alma hürriyetini kullanmak için bu yayınları izliyor ya da alternatif neredeyse kalmadığı için izlemek zorunda kalıyor.

Yani haberi olduğu gibi verseniz, zor olan mübalağa sanatına başvurup birilerini övmek ve yermek için uğraşmasanız inanın hayat size de daha güzel gelecek.

Sadece yandaş takımdan bahsetmiyorum, muhalif kanadın da sesinin çıktığı sayılı da olsa yayınlar var. Siz de hak vereceksiniz, iktidara yakın medya kurumları elbette daha çok, muhalif kanadın yayın organları genelde daha az oluyor.

Burada değinmek istediğim ve altını çizmeye çalıştığım konu, İnsanlara haber verme meselesini bu kadar zor ve karmaşık hale getirmemeleri gerektiği, olanı olduğu gibi vermek en kolayı, hangi cenah üzülür diye düşünerek haberi eğip, bükmek, hem habere ihanet hem de haberciliğe...

Bu nedenle olayı sayısal denklikten çok, iki safta da bölünmenin hoş olmadığını söyleyerek değerlendirmek gerek diye düşünüyorum.

Haber bültenlerinde iktidarı gereksiz öven haber zeminleri nasıl hoş durmuyorsa, yoktan yere sadece söz söylemiş olmak için, iktidara laf söyleyen muhalif medyanın yaptıkları da hoş durmuyor. Halk bunun ayrımını hemen fark ediyor.

Düşünün ki, muhalif medya için başlarda ufak ufak başlayan eleştiri ağı, gittikçe ivme kazanarak artıyor.

Gerekli ya da gereksiz Ülkenin Cumhurbaşkanıyla bire bir restleşmeye çalışan Ana Haber Bülteni Sunucuları peydah oluyor. Özellikle her iki kanadın haber bültenlerini takip etmeye ve ortalama bir karara varmaya çalışırken, başlarda iktidarın yaptıklarını öven yayınların gereksiz iyi tutumlarını nasıl yadırgıyorsam, sürekli eleştiren tarafın haddini aşmasını da aynı keyifsizlikle takip ediyorum.

Elbette eleştirilsin, Demokratik ortamların temel gereksinimi sorgulamak, soru sormak değil midir zaten !?

Fakat her daim hayatımın ön sıralarında tuttuğum etik temel ilkeleri de göz ardı etmemek gerekli, aksi halde şimdi olduğu gibi çok saygın bir pozisyondayken, yaptığınız hileli hamle nedeniyle, insanların alay konusu haline dönüşebilirsiniz.

Had bilmek, şu zamanda inanın lütuf gibi…

Tuncay Ünde

"GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER"

30-05-2021 Yorum yok. 668
Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 1014
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 716
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 504

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 683
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 392
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 1308
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 818
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 1523
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 1040
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 666