ALTYAPI ÜZERİNE…

26-07-2020 2652 Yorum yok. Yorum Ekle

Sevgili okurlarımız,

Ülke insanımızın hemen her konuda bir fikri var ve onu her yerde dillendirmekten de hiç çekinmez..!

Bazen büyük ve vahim sonuçlara varabilen tartışmaların başlamasına sebep olan fikirlerdir bunlar. Çok bilinmeyen değil, bilakis bilinen iki konudan bahsediyorum..

1-Siyaset

2- Futbol

Malumunuz, Bengütürk TV’de ‘’Hayata Dair’’ diye bir program hazırlayıp sunuyorum. Aslında iki programdı. Biri tamamen spor ile ilgili ve ‘’Dünyanın Sporu’’ idi, bunda bir konukla beraber ben yorumcu idim. sunucu ise bir Kadındı...

Yaşadığımız Covid-19 pandemi sürecinde iki programa da ara vermek zorunda kaldım. Yeni dönem ile birlikte öncelikle Hayata Dair ile tekrar yayınlarıma başladım.

Hayata Dair’de Eğitim, Sağlık, Beslenme, Kültür, Sanat ve Spor dışında, sosyal sorumluluk projelerinin en başındaki Otizm ve Engelli bireylerimize yer veriyorum. Anlayacağınız ’’Hayata Dair” her şeyin olduğu program.

Aldığım kararla, her şeyi bu programda yaşatmaya başladım. Ve hepimizin en çok ve iyi bildiğimizi sandığımız ‘’FUTBOL’da, ALTYAPI’yı” gündemde tutmaya karar verdim.

Hepimizin malumu. Üç beş kulübümüz hariç tüm kulüpler iflasın eşiğinde ve UEFA’nın finansal Fair play takibinde ve denetleniyor. Bunların tamamına transfer yasağı geldiği malumunuz.

Ve onlarca televizyon kanalları spor programlarında ,sanki bütün bunlar bir yılda olmuş gibi yalan, yanlış, yanlı ve sansasyonel popülist açıklamalarla program yaparken, yıllarca ihmal edildiğini iddia ettikleri ALTYAPI’nın yokluğundan bahsedip, TEĞET geçiyorlar ve dillerinde yine milyon avroluk topçular.

Oysa alt liglerde oynayan tüm futbolcular bir şekilde yok denilen altyapılardan çıkıyorlar. Sabırsız ve tahammülsüz taraftar kitlelerine kulak veren ANLIK başarıyı hedefleyip, o başarı!! ile boyadıkları gözlerden Trilyonları kaçırıyorlardı…

Asıl sorun, altyapısı olmayan bir altyapımızın olması…

Var olan altyapıyı geliştirebilecek yöneticilerin olmayışı…

Ve de kulüpleri öz sermayeleri ile ayakta tutacak üst akılların olmaması yüzünden Futbol, OYUN olmaktan çıkıp, OYUNCAK oldu ülkemizde… Maalesef…

Ve Ben,, programımda, TÜRK FUTBOLUNDA ALTYAPI ve SORUNLARI adı altında programımı dizi haline getirip, her hafta Futbolun mutfağından, idealist genç, yaşlı Teknik Adam ve Antrenörlerin görüş ve düşüncelerini, örnekleri ile siz izleyicilerimize aktarmaya çalışacağız.

Bu konu da en büyük görev Ailelere düşüyor..!! Her zaman olduğu gibi… Hep inandığım bir gerçek var ki, o da Eğitim Aileden başlar...

Küçük yaşlarda futbol okullarına veya Altyapılara giden çocuklarımıza, Futbolculuğun Meslek olduğunu, çok para kazanmanın yanında, insan olmayı, Arkadaşlarına, Rakiplerine saygıda kusur etmemelerini, Başarı yolunun Çalıştırıcılara duyacağı sevgi ve saygıdan geçtiğini, tüm kötü alışkanlıkların panzehrinin spor olduğunu anlatmanın yanı sıra..

Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün ‘’Ben sporcunun, zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim’’ sözünü ve hatta her işi başarabileceğini de, ‘Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kan da mevcuttur.’’u hatırlatmalı…

Biz hatırlatacağız, hem de fazlasını,,

Takipte olun…

Sevgi ve saygılarımla…

Tuncay Ünde

"GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER"

30-05-2021 Yorum yok. 668
Ozan Derviş

ALLAH VE CAN KORKUSU OLMAYANLAR DEVAM ETSİN

08-05-2021 Yorum yok. 1014
Neyir Erkan Şişman

KAPALIYIZ

08-05-2021 Yorum yok. 717
Osman Topuz

Yaşama İnat

08-05-2021 Yorum yok. 504

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 683
Yaprak Akın

YENİ NESİL BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 392
Cüneyt Pulant

Gülümsemeyi Hiç Unutmayalım

08-05-2021 Yorum yok. 1308
Makbule İnaç

HIZIR GÜNLERİ - SABUN KOKULU BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 818
Asiye Çakır

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

08-05-2021 Yorum yok. 1523
Hacı Arıcı

RAMAZANDAKİ İBADETLERİMİZİ BİR ÖMRE AKTARALIM

08-05-2021 Yorum yok. 1041
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

NELER OLUYOR…

08-05-2021 Yorum yok. 666