KURBAN BAYRAMI VE ÖNEMİ

16-07-2021 1226 Yorum yok. Yorum Ekle

İslam dininde Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen hayvan demektir. Kur'an'da geçen İbrahim Peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir.

Kur'an'da geçen şu ayet, kurbanın İslâm inancındaki yerini özetler:

"Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat O’na sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.

(Hacc Sûresi 22/36;37)

İnsanlık var olduğundan beri tüm semavi dinlerde, var olan bir ibadettir, kurban.

Allah'a (c.c) yaklaşma ve O'nun rızasını kazanma vesilesidir, kurban.

Bizleri Allah'a yaklaştıran; zenginlerin cömertliklerinin artmasına, fakirlerin şükürlerinin çoğalmasına vesile olan bir ibadettir, kurban.

Kişiye sâhip olduğu mal ve mülkün, bağ ve bostanın, hayvanların, servet ve paranın Allah'ın bir ihsanı ve lütfû olduğunu ve asıl mal sâhibinin Allah olduğunu hatırlatandır, kurban.

Hz. İbrahim'in ve Hz. İsmail'in teslimiyetinin, Allah'ın ise cömertliğinin en güzel örneklerindendir, kurban.

Hz. İbrahim çocuk sevgisi ile yanıp tutuşurken, Allah'a bir oğlu olması için dua eder. Hz. İbrahim duasında bir oğlu olursa, Allah'a kurban edeceğini söyler. Allah Hz. İbrahim'e bir oğul verir ve Hz. İbrahim evlat sevgisi ile verdiği sözü unutur. İsmail büyüyünce Hz. İbrahim rüyasında verdiği sözü görür ve oğluna durumu anlatır. Hz. İsmail babasından hiç düşünmeden, Allah'a verdiği sözü yerine getirmesini ister. Hz. İbrahim, tam oğlunu kurban edecekken, Cebrail (a.s) bir koçla gelir ve 'Allah'ın teslimiyetleri karşılığında, bu koçu kurban etmelerini istediğini' söyler. İşte kurban ibadeti bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Yani Allah'ın emirlerini sorgusuz kabul etmenin ifadesidir kurban. Ayrıca kurban bizlere; birlik, beraberlik ve dayanışmanın topluma yayılması, fakirlerin evlerine et girmesi, çocukların sevinmesi gibi birçok fayda ve hikmet sağlamaktadır.

Bayram, insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu dileğini yerine getirmek için Mü’minler bayramda kabirleri ziyaret ederler; ruhlarına Kur’ân’lar, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler.

Kısaca Kurban Bayramı, insanların birbirleriyle dayanışma içinde olmalarının en güzel örneğidir. Mutsuzlukların yerini sevinçler alır. Bayramlar küçüğüyle, büyüğüyle herkesin mutlu olduğu günlerdendir. Bayrama ve bayram günlerine gereken değeri ve önemi verirsek, eski bayram günlerini aramaya, özlemeye gerek kalmayacaktır.

Bizlere bu bayramı veren ve bizleri bu bayrama ulaştıran Rabbimize, sonsuz şükürler ediyoruz.

Tüm İslam âleminin Kurban Bayramı Mübarek Olsun.

Selâm ve dua ile…

Ozan Derviş

NE ALAKA DİYENLER OYABİLİR LAKİN İNANIN ÇOK ALAKA

16-07-2021 Yorum yok. 1948
Neyir Erkan Şişman

İYİLEŞTİK Mİ?

16-07-2021 Yorum yok. 1046
Hacı Arıcı

KURBAN BAYRAMI VE ÖNEMİ

16-07-2021 Yorum yok. 1227
Cüneyt Pulant

Sevgi Dili!

16-07-2021 Yorum yok. 1341
Yaprak Akın

NEDEN VE NEDEN !!

16-07-2021 Yorum yok. 648
Osman Topuz

Gaflete Düşmeyelim

16-07-2021 Yorum yok. 607
Tuncay Ünde

İstanbul Büyük Şehir Belediyesine Teşekkürler

16-07-2021 Yorum yok. 663
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

Çok değerli okuyucularım,

16-07-2021 Yorum yok. 397
Makbule İnaç

Sanatsal bir yakarış

27-06-2021 Yorum yok. 851
Asiye Çakır

Hayatı anlamayı seçen herkese merhaba…

27-06-2021 Yorum yok. 846

İYİ AİLE OLABİLMEK

08-05-2021 Yorum yok. 767