İspalarlı “Andımız bütün Türk milletine aittir ve iptali yanlışından dönülmesi, geleceğimiz için gereklidir.”

20-03-2021 1410 Yorum yok. Yorum Ekle

Cumhuriyet Kadınları Derneği Beykoz Şubesi, Paşabahçe Meydanı’nda “Öğrenci Andı” ile ilgili basın açıklamasında bulundu.Basın açıklamasına Vatan Partisi Beykoz İlçe Başkanı Hakan Ekiz, ADD Beykoz Şube Başkanı Özlem Besler, Cumhuriyet Kadınları Derneği Şişli Şube Başkanı Müge Köksalan ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Beykoz Şubesi üyeleri katılım gösterdi.  

Cumhuriyet Kadınları Beykoz Şube Başkanı Esra İspalarlı’nın gerçekleştirdiği basın açıklaması sonrası Atatürkçü Düşünce Derneği Beykoz Şube Başkanı Özlem Besler’de günün anlam ve önemini bildiren bir konuşma yaptı.

Cumhuriyet Kadınları Beykoz Şube Başkanı Esra İspalarlı’nın gerçekleştirdiği basın açıklamasını orijinal haliyle okuyucularımıza aktarıyoruz.   

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ                                        

                  BEYKOZ ŞUBESİ

                BASIN AÇIKLAMASI

          20 Mart 2021-Paşabahçe

--------------------------------------------------

Kıymetli Beykoz halkımız ve basın mensuplarımız

Danıştayın, 'Öğrenci Andı' nın okullarımızda yeniden okutulmasının reddine yol açan kararına tepkimizi dile getirmek üzere buradayız.

Cumhuriyetimizin 10. yılında 1933'de başlayarak ilköğretim okullarında çocuklarımıza okutulan Andımız, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından 2013 yılının Ekim ayında alınan karar ile iptal edilerek uygulamaya son verildi.

2018'de Türk Eğitim Sendikası'nın açtığı dava sonucunda Danıştay 8.Dairesi düzenlemenin iptaline karar verdiği halde uygulamaya alınmamış ve geçtiğimiz günlerde, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararı temyiz etmesi ile Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca iptal edilmiştir.

Andımızı hergün okutmanın gereksiz, şovenist, ırkçı olduğu söylemlerine şu tespit ve uyarıyı yapmak' vatandaşlık' görevimizdir:

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası

Madde -66-

"Türk Devleti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür."

Görüldüğü üzere, sözü edilen suçlamalara maruz kalan Andımızın, Anayasa gibi en üst düzlemde, hukuki dayanağı da vardır. Buna karşın, 66. Maddenin de ortadan kaldırılmasını, 'Türk yerine Türkiyelilik' kavramlarının sokuşturulmasını önerenlere Türk milleti hayretle ve öfke ile tanık olmaktadır.

Diğer yandan, değiştirilmesi teklif dahi edilemez nitelikte olan 2. Maddedeki;"Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir."

Atatürk Milliyetçiliğine bağlılık kavramı, Andımızda yer alan ve halkımızın çimentosu olan 'Ne Mutlu Türk'üm diyene' ifadesi ile bilinçlerde yeşermektedir.

Vatandaşlık milli bir topluluk olduğuna göre, Ulus devleti inşa eden milliyetçiliğin özü, bütün vatandaşların paydaşı olduğu bir bilinçtir.

Ulus devletlerin ortadan kaldırılmaya çalışıldığı puslu yeni dünya düzeninde, elbetteki vatandaşlık bağı ile bağlı olan kitleler tercih edilmeyecektir. Küresel sermayenin amacı, bilinçli milli vatandaşı, bireyci bir tüketiciye dönüştürme hedefinin değirmenine su taşıyacak olan, alt üst kimliklere bölerek ulus kimliğini ortadan kaldırmaya yol açacak her adım, toplumsal beraberliği tehdit eder hale gelecektir.

Bir ülkenin kuruluşundan 98 yıl sonra, onun ulus inşasında, ulusal eğitimde kurguladığı metotlarla hesaplaşmak ve ortadan kaldırmak, ulusal birliği tehdit eder.

Ağaç yaşken eğilir ve çocuklarımız devlete emanettir. Dünya üzerinde Türk olmaktan, Türk Devletinin ferdi olmaktan gurur duyacak nesiller yetiştirmek, milli birlik bilincini aşılamak, bilimle ilimle donatmak, başta devletin görevidir. Bunun bir yolu da Andımız ise neden yok etmeye çalışıyorsunuz?

Sonuç olarak Andımız bütün Türk milletine aittir ve iptali yanlışından dönülmesi, geleceğimiz için gereklidir.

Esra İSPALARLI

Cumhuriyet Kadınları Derneği Beykoz Şubesi Başkanı

Not: Cumhuriyet Kadınları Derneği Beykoz Şubesi’nin basın açıklamasına ulaşmak üzere zamanında yola çıkmamıza rağmen, yolumuz üzerinde oluşan trafik kazası nedeniyle Paşabahçe meydanında gerçekleşen basın açıklamasına yetişemedik. Basın açıklamasını ve haberimizdeki görselleri gazetemiz ile paylaşan Cumhuriyet Kadınları Beykoz Şubesi’ne teşekkür ederiz. 
20-03-2021 1410 Yorum yok. Yorum Ekle
Neyir Erkan Şişman

AŞI-LA-NA-NA KADAR

26-03-2021 Yorum yok. 1482
Osman Topuz

1980’den Sonra

26-03-2021 Yorum yok. 1159
Makbule İnaç

Kadın

26-03-2021 Yorum yok. 783
Cüneyt Pulant

Hayal Ediyorum…

26-03-2021 Yorum yok. 1182
Tuncay Ünde

"DUR YOLCU!"

26-03-2021 Yorum yok. 518
Yaprak Akın

HATIRLATMALAR !!!

26-03-2021 Yorum yok. 962
Hacı Arıcı

EFENDİMİZ’İN AYI ŞABAN AYI

26-03-2021 Yorum yok. 1845
Tekin Toklucu "Ters Köşe"

HEPSİ BİR BİZ TEK

26-03-2021 Yorum yok. 1149
Asiye Çakır

KISSADAN HİSSE…

26-03-2021 Yorum yok. 1710
Ozan Derviş

COVİD-19 İLLETİNİ YENMEYE VARMISINIZ

24-02-2021 Yorum yok. 2122

Covid-19’u Hafife Almayalım

27-12-2020 Yorum yok. 4053